Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

TEST kečupů: Který je ten nejlepší?

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

9. 6. 2010 | Zajímavosti

Nedovedete si představit párek v rohlíku či hranolky bez kečupu? Proti gustu… Rozhodně si ale vybírejte. Liší se nejen v ceně, ale i kvalitě. Pomůžeme vám se v nich zorientovat.

Kečupy se vyrábějí ze zralých rajčat (případně protlaku), octa, koření, soli, cukru, oleje a zahušťovadla či konzervační látky. Někdy se přidává také cibule, česnek, koření nebo výtažky z bylin. Pokud dbáte na zdravou výživu, dostupné jsou i tepelně ošetřené kečupy bez chemické konzervace. Bývají však méně stabilní, po otevření podléhají rychleji zkáze.

Jak vybírat?

Začněte barvou. Kečup by měl mít červenou až hnědočervenou barvu. Jiná barva signalizuje buď méně kvalitní suroviny, například protlak z nevyzrálých rajčat, nebo nevhodnou technologii, třeba připálení protlaku při zahušťování. U pikantních kečupů musí být na obalu uvedeno, že se jedná o výrobek pálivý nebo silně pálivý.

Obsah rajčat

Kečupy musí mít nejméně 7 % rajčatového podílu, Kečupy označené Prima, Extra nebo Speciál musí mít rajčatového podílu nejméně 10 %. Pojem "kečupové omáčky", jež nabízejí někteří výrobci, vyhláška vůbec nezná a požadavky na takový typ výrobku nejsou nikde vymezeny. Takže se jim raději vyhněte, mají totiž nižší podíl rajčatové suroviny (místo požadovaných 7 % pouze 4–5, někdy dokonce méně než 3 %).
Abychom vám orientaci v kečupech usnadnili, otestovali jsme….

U kečupů jsme hodnotili barvu, chuť, konzistenci, cenu a celkový dojem. Známkování probíhá jako ve škole (1 = nejlepší, 5 = nejhorší).
 

Tomato Ketchup Heinz

Cena: 42,90
Gramáž: 460 g

Hodnocení redakce Bety: Kečup, kterého se na světě ročně prodá 11 miliard balení. To znamená, že si v průměru každý člověk na zemi koupí 2 kečupy Heinz. Vzhledem k tomu, že se tento kečup vyrábí už více jak 130 let, tak výrobce má většinu much vychytaných. Heinz není přeslazený, je bez konzervantů. Těžko se mu něco vytýká. Tedy až na poslední model plastové lahve, protože dostat kečup ven, aniž byste postříkali vše ve svém blízkém okolí, je takřka nemožné (v redakci to odnesla jedna bílá košile). Situace se nemění ani s ubývajícím obsahem, možná právě naopak.

Známka: 2 (za manipulaci s lahví)

Bio Ketchup Spak

Cena: 53,90
Gramáž: 530 g

Hodnocení redakce Bety: Výrobce na obalu uvádí, že poměr rajčat je 236 g na 100 g kečupu, a možná i proto produkt více připomíná rajčatové pyré, než klasický kečup. Což ovšem není vůbec na škodu. Oceňujeme lehkou nasládlost s intenzivní chutí rajčat.

Známka: 1
(za příjemnou kombinaci ceny a bio kvality)

 

Bio kečup jemný Otma

Cena: 35,30
Gramáž: 300 g

Hodnocení redakce Bety: Z testovaných kečupů byl nejhutnější. Pokud bychom ho použili jako základ na omáčku, určitě by bylo potřeba naředit ho například tomatovým džusem.

Známka: 2

 


Kečup jemný Hamé

Cena: 27,70
Gramáž: 500 g

Hodnocení redakce Bety:  V celkově mdlé, nevýrazné chuti převládala nahořklá kyselost. Marně jsme se snažili najít chuť zralých rajčat. Při testování naslepo vyloudil na tvářích testujících prapodivné škleby.

Známka: 3-


Kečup ostrý Hamé

Cena: 15,50
Gramáž: 300 g

Hodnocení redakce Bety: Má dobrou rajčatovou chuť, ale je dost škrobový. Při servírování kečup pomalu stékal po lahvi bez závěrečného šplouchnutí.

Známka: 2

 

 


Kečup Kepuč Kand

Cena: 18,10
Gramáž: 310 g

Hodnocení redakce Bety: Vzhledem k tomu, že jde o výrobek pro děti, tak je obsah cukru a především soli snížen, což se projeví i na chuti, která je více rajčatová. Produkt je navíc obohacen o vápník. Kečup je zcela záměrně vyráběn ve skleněné lahvi, i když s ním manipulují děti. Důvodem je, že sklo, na rozdíl od plastu, umožňuje konzervovat kečup pomocí sterilizace, a tudíž bez nutností použití chemických látek.
Oceňujeme především vtipnou slovní hříčku Kepuč – maminky menších dětí dobře vědí, jak složité je pro děti vyslovit kečup správně.

Známka: 1 (za chuť, ale hlavně vtipný název)

Tomato Ketchup bez cukru Kand

Cena: 19,50
Gramáž: 310 g

Hodnocení redakce Bety: I na diabetiky čeští výrobci myslí. Kand bez cukru je vhodná alternativa pro ty, kteří si nemohou dopřát klasický kečup.

Známka: 1- (nejsme diabetici a rádi si pochutnáme na klasice)
 

 


.

Známá města pod zimní peřinou

Vepřové maso pečené se sušenými švestkami

Vepřové maso pečené se sušenými švestkami

0 hlasů
1h a 20min 1181 kJ 190 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Pečené,marinované kuřecí plátky

14 hlasů
60min 379kJ 145 Kč

kuře s kořením garam masala

Mix salát

25 hlasů
20min 264kJ 125 Kč

Zelenina, sýr a pečené kuřecí maso, salát, který můžet...

Poradny

Pracuji na DPP, jak získat nárok na PPM?

Dobrý den,pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotřebí splnit zej... Více

Pobírám ID 2. stupně, dostanu PPM a RP?

Dobrý den,pokud kromě invalidního důchodu nepobíráte jiný příjem (nevykonáváte výdělečnou činnost... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Tento týden budete takříkajíc balancovat nad propastí. Nevěra bude velice lákavá a k jejímu uskutečnění se dostanete opravdu blízko. Nakonec si však vzpomenete na všechno, co jste do svého vztahu investovali, a odoláte. Uvidíte, že je to sprá...

Více