Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

5 kroků, jak se nenakazit z potravin

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

7. 5. 2010 | Zdraví a životní styl

Blíží se sezona grilování. Na stůl připravujeme nejen steaky, ale také zeleninové saláty a pečivo. Abyste si z party neodnesli kromě skvělého zážitku i střevní potíže, musíte dodržovat při přípravě potravin několik zásad.

Čím se můžeme nakazit?

Nejnebezpečnější je v tomto případě maso. Z něj se můžeme nakazit tzv. zoonózou. Zoonóza je onemocnění nebo infekce, které je přenosné přímo nebo nepřímo mezi zvířaty a lidmi. Nejčastěji se lidé nakazí salmonelózou a kampylobakteriózou, které se na člověka přenášejí konzumací masa, vajec či mléka.

Jak to poznám?

Salmonelóza a kampylobakterióza jsou klasické gastroenteritidy projevující se pocity na zvracení, zvracením, bolestmi v břiše, křečemi a úpornými průjmy.

Prevence

Pokud budete dodržovat pět následujících kroků, určitě se těmto nepříjemným zkušenostem vyhnete.

• Udržujte při přípravě jídla čistotu
Řada mikroorganismů může způsobit různé nemoci. Přenáší se dotykem, kuchyňským nádobím a náčiním. Před přípravou jídla i před jídlem si umývejte ruce, stejně tak po použití toalety. Chraňte potraviny i kuchyňské plochy před hmyzem, hlodavci a domácími zvířaty.

• Oddělujte vařené potraviny od syrových
Uchovávejte vařené potraviny odděleně od syrových. Pro přípravu syrového masa a vajec užívejte jiné nádobí a prkénka než pro manipulaci s potravinami, které nebudete tepelně upravovat (pečivo, ovoce, zelenina). Pokud máte jen jedno prkénko, vždy jej pečlivě umyjte vodou i saponátem a stejně tak i nůž.

TIP: Pokud vám vadí, že krájíte na jednom prkýnku maso, ryby a zeleninu, kupte si sadu podložek. Každá z nich je určená a speciálně označená pro jeden druh potravin.

• Potraviny důkladně tepelně zpracujte
Při úpravě masa by mělo být dosaženo teploty 70 °C alespoň po dobu 10 minut. Maso by mělo být důkladně tepelně zpracované, propíchnete-li ho, neměla by vytékat krvavá šťáva. Pozornost věnujte především různým roládám, sekané, kýtám a drůbeži vcelku (grilovaná kuřata). Maso musí jít vždy bez problémů oddělit od kosti. Vejce by měla být uvařená natvrdo.

TIP: Pokud si chcete být jisti, že je maso propečené, můžete používat teploměr, který do něj zapíchnete a vložíte do trouby. Existuje i ve tvaru vidličky.

• Skladujte potraviny při bezpečné teplotě
Uchováváme-li jídlo při pokojové teplotě, mikroby se mohou dobře množit. Při teplotě nižší než 5 °C a vyšší než 60 °C je však jejich množení zabráněno. Pokrmy bychom tedy měli servírovat horké (60 °C) a skladovat v ledničce, která je nastavena na teplotu 5 °C. Uvařené jídlo nenechávejte při pokojové teplotě déle než dvě hodiny, ani v ledničce by však nemělo být skladováno dlouho. Potraviny rozmrazujte pozvolna v ledničce, ne při pokojové teplotě.

• Používejte vodu i potraviny ze zdrojů, u kterých je kontaminace vyloučena
Voda, kterou používáte, by měla být nezávadná, vodu z některých zdrojů je nutné převařit. Potraviny, které kupujete, by měly být čerstvé a nezkažené, i tak je však nutné ovoce a zeleninu před použitím důkladně omýt anebo oloupat. Nepoužívejte potraviny po uplynutí data jejich spotřeby.

Zdroj: www.ulekare.cz

Jednoduché tipy, jak se chránit před nemocemi, které na n...

Těstoviny s uzeným lososem

Těstoviny s uzeným lososem

14 hlasů
35min 1198 kJ 110 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Špenátové lasagne

45 hlasů
45min 819kJ 170 Kč

Kocour Garfield by si na nich určitě nepochutnal, ale ...

Kuskus s mrkví

8 hlasů
30min 609kJ 45 Kč

Rychlý a zdravý recept na přípravu dobrého kuskusu s m...

Poradny

Jsem OSVČ, může partner žádat o PPM?

Dobrý den,při hrazení minimálních záloh na nemocenské pojištění byste jako OSVČ samozřejmě měla j... Více

Jak doložit zdravotní pojišťovně péči o malé dítě?

Dobrý den,jestliže nyní osobně pečujete o dítě do sedmi let věku, měl by za Vás podle zákona o ve... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více