Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

5 kroků, jak se nenakazit z potravin

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

07.05.2010 | Zdraví a životní styl

Blíží se sezona grilování. Na stůl připravujeme nejen steaky, ale také zeleninové saláty a pečivo. Abyste si z party neodnesli kromě skvělého zážitku i střevní potíže, musíte dodržovat při přípravě potravin několik zásad.

Čím se můžeme nakazit?

Nejnebezpečnější je v tomto případě maso. Z něj se můžeme nakazit tzv. zoonózou. Zoonóza je onemocnění nebo infekce, které je přenosné přímo nebo nepřímo mezi zvířaty a lidmi. Nejčastěji se lidé nakazí salmonelózou a kampylobakteriózou, které se na člověka přenášejí konzumací masa, vajec či mléka.

Jak to poznám?

Salmonelóza a kampylobakterióza jsou klasické gastroenteritidy projevující se pocity na zvracení, zvracením, bolestmi v břiše, křečemi a úpornými průjmy.

Prevence

Pokud budete dodržovat pět následujících kroků, určitě se těmto nepříjemným zkušenostem vyhnete.

• Udržujte při přípravě jídla čistotu
Řada mikroorganismů může způsobit různé nemoci. Přenáší se dotykem, kuchyňským nádobím a náčiním. Před přípravou jídla i před jídlem si umývejte ruce, stejně tak po použití toalety. Chraňte potraviny i kuchyňské plochy před hmyzem, hlodavci a domácími zvířaty.

• Oddělujte vařené potraviny od syrových
Uchovávejte vařené potraviny odděleně od syrových. Pro přípravu syrového masa a vajec užívejte jiné nádobí a prkénka než pro manipulaci s potravinami, které nebudete tepelně upravovat (pečivo, ovoce, zelenina). Pokud máte jen jedno prkénko, vždy jej pečlivě umyjte vodou i saponátem a stejně tak i nůž.

TIP: Pokud vám vadí, že krájíte na jednom prkýnku maso, ryby a zeleninu, kupte si sadu podložek. Každá z nich je určená a speciálně označená pro jeden druh potravin.

• Potraviny důkladně tepelně zpracujte
Při úpravě masa by mělo být dosaženo teploty 70 °C alespoň po dobu 10 minut. Maso by mělo být důkladně tepelně zpracované, propíchnete-li ho, neměla by vytékat krvavá šťáva. Pozornost věnujte především různým roládám, sekané, kýtám a drůbeži vcelku (grilovaná kuřata). Maso musí jít vždy bez problémů oddělit od kosti. Vejce by měla být uvařená natvrdo.

TIP: Pokud si chcete být jisti, že je maso propečené, můžete používat teploměr, který do něj zapíchnete a vložíte do trouby. Existuje i ve tvaru vidličky.

• Skladujte potraviny při bezpečné teplotě
Uchováváme-li jídlo při pokojové teplotě, mikroby se mohou dobře množit. Při teplotě nižší než 5 °C a vyšší než 60 °C je však jejich množení zabráněno. Pokrmy bychom tedy měli servírovat horké (60 °C) a skladovat v ledničce, která je nastavena na teplotu 5 °C. Uvařené jídlo nenechávejte při pokojové teplotě déle než dvě hodiny, ani v ledničce by však nemělo být skladováno dlouho. Potraviny rozmrazujte pozvolna v ledničce, ne při pokojové teplotě.

• Používejte vodu i potraviny ze zdrojů, u kterých je kontaminace vyloučena
Voda, kterou používáte, by měla být nezávadná, vodu z některých zdrojů je nutné převařit. Potraviny, které kupujete, by měly být čerstvé a nezkažené, i tak je však nutné ovoce a zeleninu před použitím důkladně omýt anebo oloupat. Nepoužívejte potraviny po uplynutí data jejich spotřeby.

Zdroj: www.ulekare.cz

Osvěžující meloun je zdravou alternativou mlsání

Cizrnová polévka

Cizrnová polévka

12 hlasů
35min 627 kJ 80 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Špenátový salát

6 hlasů
20min 614kJ 75 Kč

Salát ze špenátu, ředkviček a gorgonzoly.

Plněné kapustové listy

15 hlasů
1h a 35min 695kJ 145 Kč

Kapustové list plněné mletým vepřovým masem a sýrem s ...

Poradny

Počítají se do zameškaných směn i státní svátky?

Dobrý den,nárok na dovolenou se Vám krátí o 1/12 za prvních 100 zameškaných směn a o další 1/12 z... Více

Může mi dát škola výpověď nebo snížit úvazek?

Dobrý den,škola jako Váš zaměstnavatel Vám může dát výpověď pouze z důvodů uvedených v zákoníku p... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

V zaměstnání přijde vaše velká chvíle. Proto mějte oči na stopkách a nedovolte, aby vám jedinečná příležitost unikla. Nejenom, že se můžete skvěle zviditelnit, ale také se vám podaří získat spoustu cenných zkušeností, které se b...

Více