Pláč u poslechu depresivních písní navozuje pocity štěstí

Je vám smutno? Pusťte si nějakou depresivní hudbu. Namítáte, že vám bude ještě hůř? Zdání klame, je to přesně naopak. Čím více si u toho popláčete, tím vám může být paradoxně lépe!

V životě přicházejí situace, ze kterých se prostě potřebujeme vyplakat. Může to být nečekaný rozchod s partnerem, výpověď v práci, klasická zimní melancholie, nějaký zdravotní problém či ostrá hádka s dobrým přítelem. Buď jak buď, cítíme lítost a proud slz se nám nedaří zastavit. A vůbec v případě, že si ještě pustíme nějakou depresivní hudbu! Brečet u smutných písniček může být z pohledu nezaujatého pozorovatele přinejmenším podivné, ovšem podle vědců to má neuvěřitelný terapeutický efekt. Tak nalaďte patřičný playlist, zvyšte volume a připravte si zásobu kapesníků!

Tak trochu mokré uvolnění

Není žádný důvod, proč bychom se za slzy měli stydět. A proč by vlastně měl být, vždyť fungují jako antidepresivum! Potvrzuje to i studie (1) zveřejněná v on-line odborném magazínu Scientific Reports. Její autoři vypozorovali, že pláč u depresivní hudby nás ve skutečnosti dělá šťastnější. Takže ano! Tahle mokrá terapie je psychofyziologicky nesmírně uklidňující, neboť prokazatelně tlumí nahromaděné emocionální napětí, stres i frustraci. Je to prý dáno tím, že přijetí vlastního smutku a s tím spojený vzlykot nejprve zvýší srdeční frekvenci, po které následuje pocit božské úlevy a celkové relaxace. Dočkáte se těchto výhod, i když si jako ta želva pobrečíte u filmu? Takhle to zase nefunguje…

Není nářek jako nářek

Autoři výše zmíněného výzkumu (1) si všimli i toho, že když si člověk popláče u dojemného romantického snímku, místo úlevy přijde spíše ještě větší úzkost. Klíčová je v tomto případě zřejmě právě ta hudba, která zabrnká na správnou psychologickou a mozkovou strunu. Sluší se dodat, že poslech jakéhokoli žánru přispívá také k normalizaci krevního tlaku, přičemž zlepšuje paměť, komunikační dovednosti i produktivitu – to jen pro kompletní výčet pozitiv.

Zdroje: (1) www.nature.com/articles/srep46063?utm_medium=affiliate&utm_source=commission_junction&utm_campaign=CONR_PF018_ECOM_GL_PHSS_ALWYS_DEEPLINK&utm_content=textlink&utm_term=PID100097331&CJEVENT=1d30c16b64d111ed829300300a18b8fbSledujte nás na sociálních sítích:

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Pohár vaší trpělivosti právě přetekl, stejně tak jako vaše ochota se přetvařovat. Přestanete proto hrát divadlo a na rovinu všem řeknete, co si skutečně myslíte. Mnohým to nebude příjemné, připravte se proto na všemožné reakce. Vám se ale dost ulev&... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

92 Příspěvků
Poslední příspěvek 14:03
867 Příspěvků
Poslední příspěvek 12:21
207 Příspěvků
Poslední příspěvek 12:19

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat