Skutečně účinná motivace

Více pohybu, vyvážená strava, méně času na mobilu. To všechno je pro nás dobré. Často víme, jaké výhody by nám jejich dodržování přineslo, ale pak se až příliš rychle vrátíme do starých vzorců. Existuje však forma motivace, která funguje lépe než čistá vůle.

Začátek nového roku bývá často považován za čas pro změny. Mnozí v tuto dobu přehodnocují své návyky a stanovují si nová předsevzetí, která často souvisejí s externími změnami, jako je změna ročního období nebo příchod nového kalendářního roku. Tyto změny v prostředí obvykle vyvolávají touhu po osobním zlepšení.

Předsevzetí, která si mnozí na začátku roku dáváme, se často recyklované z minulého roku. Nebo z několika předchozích. Chceme více sportovat (letos už ale opravdu začnu), jíst zdravěji (jinak tu pneumatiku na břiše nezhubnu), pravidelně spát (už žádný Netflix až do dvou do rána) a trávit méně času u obrazovky (Netflix už jsem říkala). Avšak, i když cíle zformulujeme jasně a chápeme, že je pro nás vlastně dobré je dodržovat, nakonec stejně nejpozději v únoru polevujeme, protože je obtížné stanovit konkrétní měřítka pro jejich splnění.

Když naše vůle nestačí

Přístup založený pouze na vůli může být neefektivní. Často se stává, že i když je cvičení přínosné, vytvoření stabilního návyku na nové aktivity vyžaduje více než jen sebekontrolu.

Alternativní přístup spočívá v úpravě prostředí tak, aby podporovalo požadované chování. Tento princip, známý jako „banánový princip“, ukazuje, že i malé změny v prostředí mohou ovlivnit rozhodování. Víte například, jaké ovoce si účastníci konference vyberou o přestávce nejčastěji, pokud si mají zvolit mezi banány a pomeranči? Ano, banány! Ne proto, že by byly chutnější, to jsou z mého pohledu spíše pomeranče, ale protože je snadnější jejich konzumace. To ukazuje, že i ty nejmenší překážky mohou ovlivnit naše rozhodování. 

Jak to souvisí s předsevzetími? Místo toho, aby člověk spoléhal na vlastní vůli, může být užitečné odstranit překážky, které stojí mezi ním a cílem. Dalo by se namítnout, že se tím pouze posouvá rozhodovací proces.

Pryč s překážkami!

Zjednodušení procesu rozhodování tím, že se odstraní malé překážky, může pomoci udržet soustředění na cíle. Například, pokud jde o omezení času stráveného na obrazovce, lze mobilní telefon jednoduše odložit do jiné místnosti, což pomůže minimalizovat rozptýlení.

I když se některé změny implementují snadněji než jiné, klíčem je najít individuální přístup k překonání překážek. Všimli jste si, že implementace principu je někdy jednodušší a někdy méně snadná a pro každého může vypadat jinak. Co může být účinné pro jednoho, nemusí být pro druhého, a proto je důležité zjistit, jaké konkrétní faktory brání dosažení cílů, a přizpůsobit tomu své kroky.

Zdroj: názory autora






Celkem  0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Berani, tento týden pro vás přináší příležitosti k osobnímu růstu a posílení vašich ambicí. První polovina týdne bude vhodná pro plánování a organizaci. Nechte si čas na utřídění myšlenek a vytvoření ... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat