Věk, klima nebo aktuální mentální nastavení. I to může rozhodnout, jestli si své sny pamatujeme, nebo o nich ráno vůbec nevíme.
Sny jsou fascinující součástí lidského vědomí, ale ne všichni si je po probuzení dokážou detailněji vybavit. Takových „vyvolených“ je vlastně jen 11 procent (1)! Italští vědci nyní přicházejí s informací, že identifikovali několik klíčových faktorů a individuálních vlastností, které ovlivňují schopnost si tyto živé scenérie zapamatovat.
Nic se neděje jen tak
„Naše zjištění potvrzují, že vybavování snů není jen náhodný proces, ale úzce souvisí s osobnostními rysy, kognitivními funkcemi a dynamikou spánku,“ vysvětluje italský profesor obecné psychologie Giulio Bernardi z prestižní výzkumné univerzity IMT School for Advanced Studies Lucca. Dodává také, že nejvíce snů se objevuje v REM fázi spánku, kdy je mozek obzvláště aktivní (2).
Co je psáno, to je dáno
Vědecký tým jmenovaného psychologa studoval po dobu čtyř let více než dvě stovky náhodně zvolených účastníků ve věku 18 až 70 let. Respondenti si po celou dobu studie vedli deník, kam každý den zaznamenávali, zda si sny pamatují a jaké detaily si z nich vybavují. Kromě toho nosili aktigraf, což je zařízení sledující kvalitu a délku jejich spánku. Závěry celého výzkumu pak uveřejnil časopis Communications Psychology (3). Jaké to jsou?
V létě bývají žně snů
Ukázalo se, že lidé, kteří se o své sny aktivně zajímají a snaží se je vědomě uchovat v paměti, v tom bývají hodně úspěšní. Podobně to funguje i u těch, jejichž mysl má sklony k bloudění a snadno se rozptyluje, také oni si veškeré noční zážitky snadněji vybavují. Podle vědců zde důležitou roli hraje i věk a spánkový cyklus – delší lehký spánek a mládí zvyšuje pravděpodobnost zapamatování snů. Určitý vliv tu má prý překvapivě i počasí, protože v teplejších obdobích si sny pamatujeme zkrátka lépe.
Co bude dál?
Ačkoli zkoumání snů i jejich významu zůstává stále otevřenou otázkou, jedno je jisté – jejich stopa v naší paměti nemusí být jen otázkou náhody, proto budou odborníci pokračovat v bádání, aby v celé této záležitosti bylo jasněji.
Zdroje: (1) www.dreamwellbewell.com/how-often-do-people-remember-their-dreams/, (2) www.nypost.com/2025/02/18/health/why-its-easier-for-some-people-to-remember-dreams-than-others/, (3) www.nature.com/articles/s44271-025-00191-z
Sledujte nás na sociálních sítích: