Diskriminují vás? Víme proč!

Zcela nový pohled na diskriminaci přinesli vědci z amerických států Washington a Kalifornie, podle nichž není motivem k rozdílnému přístupu k „odlišným“ lidem touha ublížit jim. Je to prostě jen podvědomá vlastnost člověka dát přednost těm, kteří se diskriminujícímu maximálně podobají. U druhých favorizujeme ty vlastnosti, které sami máme.

„Lidé jsou tak schopni diskriminovat, přistupovat odlišně k jiným lidem, bez jakéhokoli záměru diskriminovat nebo vyjádřit nesympatie k těm, kteří jsou takovým chováním znevýhodněni. Prostě dávají automaticky přednost podobným lidem, favorizují ty, kteří se jim podobají. A přitom se dopouštějí diskriminace,“ tvrdí doktor Tony Greenwald z University of Washington, jenž na výzkumu spolupracoval s kolegou Thomasem Pettigrewem z University of California v Santa Cruz.

K vysvětlení používají efekt ingroup (vztahů v malé skupině podílející se na nějaké organizaci), který definují sociální psychologové.

„Vaše skupina ingroup zahrnuje lidi, s nimiž se cítíte dobře, s nimiž se identifikujete a jejichž jinakost vás neohrožuje. Těmto lidem dáváte přednost, ostatní nediskriminujete se záměrem ublížit jim, jen je nechcete mít blízko sebe, jejich jinakost vás ohrožuje a je vám nepříjemná,“ vysvětlují autoři studie.

Vědci nejčastěji uvažují o diskriminaci na základě věku, rasy, pohlaví, náboženství a etnika. Ale při efektu ingroup jde spíš o sousedské vztahy, chození do stejné školy, sdílení známých a koníčků apod.







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden může přinést nové příležitosti pro posílení vašich partnerských vztahů. Pokud jste ve vztahu, očekávejte, že komunikace s partnerem bude jasnější a plná nových vhledů. Single Berani by se měli mít na pozoru, protože kolem se může objevit... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat