Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Chůze versus běh. Co pro vás bude lepší

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

19. 4. 2019 | Zdraví a životní styl

Nikdy není pozdě začít. S čím? S pohybem. Klidně i na dovolené můžete ochutnat všechny výhody endorfinů. Tak do toho šlápněte a zjistěte, jestli je pro vás vhodnější běh nebo chůze!

Cvičení je důležitým aspektem života a je prokázáno, že 30 minut pohybu denně zlepšuje celkové zdraví a snižuje riziko vzniku onemocnění. Zvláště aerobní aktivita je klíčová pro kardiovaskulární zdraví. Jenomže když většina lidí pomyslí právě na aerobní činnost, vybaví si dva druhy pohybu: chůzi a běh. Otázkou je, která varianta je ta správná? Pomáhá porovnání přínosů a účinků. Ovšem bez ohledu na to, čemu dáváte přednost, existují jisté zdravotní přínosy, které se dají přiřadit jako běhu, tak i chůzi.

Výhody běhu a chůze

  • Úbytek hmotnosti a udržení zdravé hmotnosti ve fázi dosažení cíle.
  • Zlepšení kvality spánku a celkové nálady.
  • Zvyšování energetické úrovně.
  • Snížení rizika onemocnění srdce, rakoviny a diabetu.
  • Úspora peněz.

Proč a kdy se zaměřit na chůzi?

Chůze je skvělá forma cvičení, zejména pro začátečníky. Přivádí k aerobní aktivitě a s její pomocí se dá skvěle zapracovat na vytrvalosti.

Chůze se doporučuje těm, kdo nemají kondici, či se potýkají se zdravotními omezeními. Je to totiž oproti běhu méně namáhavá (šetrnější ke kloubům). A taky je méně pravděpodobné, že při chůzi „přepálíte“ svoji tepovou frekvenci stanovenou pro spalování tuků. Navíc obecně se udává, že k zachování zdraví stačí.

Podle Mezinárodní zdravotnické organizace by totiž měl dospělý člověk nashromáždit během dne okolo 40 minut pohybové aktivity. Neznamená to ale, že musí vyloženě sportovat. Postačí, když bude chodit.

Energetický výdej: 1596 kJ/hod

Proč a kdy se zaměřit na běh?

Při běhu se spaluje více kalorií v kratším čase. Na druhou stranu je však třeba počítat s tím, že běhání rozhodně víc zatěžuje svaly a klouby a není vhodné pro lidi se slabším srdcem. Pokud nemáte k dispozici kvalitní běžecké boty, otřesy při běhu působí negativně nejen na ně, ale i na kotníky a kolena. Z pozitivnějšího hlediska bráno, je to však taky možnost, jak si na zátěž zvyknout. Mimochodem, kondici si zlepšíte už za pouhé čtyři týdny, přičemž běh od běhu je znát posun k lepším zítřkům.

Energetický výdej: 3014 kJ /h

Na co si dát pozor?

Než začnete aktivně chodit nebo běhat, měli byste se poradit se svým lékařem a ujistit se, že jste schopní začít měnit svůj život. Jakmile se rozhodnete pro pravidelnou aktivitu, ať už je jakákoli, udržíte si formu i postavu. Hlavní ale je, aby vás to či ono bavilo. Pak máte mnohem větší pravděpodobnost, že u cvičení zůstanete dlouhodobě.

Chcete také zhubnout? Sledujte naše testerky ve speciálu Hurá do plavek!

Ruce na prsa: Rakovina o sobě nemusí dát vědět jen bulkou

Pečené kuřecí čtvrtky

Pečené kuřecí čtvrtky

8 hlasů
1h a 10min 445 kJ 140 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Pečená treska s houbami

3 hlasy
1h a 10min 1959kJ 200 Kč

Dietní rybí maso nesmí chybět na žádném stole.

Růžičková kapusta s rozinkami

11 hlasů
25min 242kJ 60 Kč

teplý salát z růžičkové kapusty

Poradny

Důchod mi nestačí ani na nájem, dostanu sociální dávky?

Dobrý den,na příspěvek na bydlení máte nárok tehdy, jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve ... Více

Jak řešit stěhování při evidenci na úřadě práce?

Dobrý den,měla byste spadat pod úřad práce v místě svého trvalého bydliště. Je tedy otázka, zda j... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Pro jistou osobu budete tento týden naprosto neodolatelní. Připravte se proto na flirtovné pohledy a pokusy o svádění. Než však podlehnete, pečlivě zvážíte veškerá pro a proti. Rozhodně nemáte chuť se do ničeho vrhat po hlavě. Ani když jde o city.

Více