Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Chůze versus běh. Co pro vás bude lepší

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

19.04.2019 | Zdraví a životní styl

Nikdy není pozdě začít. S čím? S pohybem. Klidně i na dovolené můžete ochutnat všechny výhody endorfinů. Tak do toho šlápněte a zjistěte, jestli je pro vás vhodnější běh nebo chůze!

Cvičení je důležitým aspektem života a je prokázáno, že 30 minut pohybu denně zlepšuje celkové zdraví a snižuje riziko vzniku onemocnění. Zvláště aerobní aktivita je klíčová pro kardiovaskulární zdraví. Jenomže když většina lidí pomyslí právě na aerobní činnost, vybaví si dva druhy pohybu: chůzi a běh. Otázkou je, která varianta je ta správná? Pomáhá porovnání přínosů a účinků. Ovšem bez ohledu na to, čemu dáváte přednost, existují jisté zdravotní přínosy, které se dají přiřadit jako běhu, tak i chůzi.

Výhody běhu a chůze

  • Úbytek hmotnosti a udržení zdravé hmotnosti ve fázi dosažení cíle.
  • Zlepšení kvality spánku a celkové nálady.
  • Zvyšování energetické úrovně.
  • Snížení rizika onemocnění srdce, rakoviny a diabetu.
  • Úspora peněz.

Proč a kdy se zaměřit na chůzi?

Chůze je skvělá forma cvičení, zejména pro začátečníky. Přivádí k aerobní aktivitě a s její pomocí se dá skvěle zapracovat na vytrvalosti.

Chůze se doporučuje těm, kdo nemají kondici, či se potýkají se zdravotními omezeními. Je to totiž oproti běhu méně namáhavá (šetrnější ke kloubům). A taky je méně pravděpodobné, že při chůzi „přepálíte“ svoji tepovou frekvenci stanovenou pro spalování tuků. Navíc obecně se udává, že k zachování zdraví stačí.

Podle Mezinárodní zdravotnické organizace by totiž měl dospělý člověk nashromáždit během dne okolo 40 minut pohybové aktivity. Neznamená to ale, že musí vyloženě sportovat. Postačí, když bude chodit.

Energetický výdej: 1596 kJ/hod

Proč a kdy se zaměřit na běh?

Při běhu se spaluje více kalorií v kratším čase. Na druhou stranu je však třeba počítat s tím, že běhání rozhodně víc zatěžuje svaly a klouby a není vhodné pro lidi se slabším srdcem. Pokud nemáte k dispozici kvalitní běžecké boty, otřesy při běhu působí negativně nejen na ně, ale i na kotníky a kolena. Z pozitivnějšího hlediska bráno, je to však taky možnost, jak si na zátěž zvyknout. Mimochodem, kondici si zlepšíte už za pouhé čtyři týdny, přičemž běh od běhu je znát posun k lepším zítřkům.

Energetický výdej: 3014 kJ /h

Na co si dát pozor?

Než začnete aktivně chodit nebo běhat, měli byste se poradit se svým lékařem a ujistit se, že jste schopní začít měnit svůj život. Jakmile se rozhodnete pro pravidelnou aktivitu, ať už je jakákoli, udržíte si formu i postavu. Hlavní ale je, aby vás to či ono bavilo. Pak máte mnohem větší pravděpodobnost, že u cvičení zůstanete dlouhodobě.

Chcete také zhubnout? Sledujte naše testerky ve speciálu Hurá do plavek!

Když se v noci budíte v ten samý čas

Čočková polévka

Čočková polévka

15 hlasů
60min 504 kJ 80 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Kuskus s rajčaty a paprikou

10 hlasů
45min 500kJ 75 Kč

Lehký letní zeleninový oběd.

Špagety s mletým vepřovým masem a ostrým kečupem

16 hlasů
40min 1297kJ 95 Kč

když potřebujete připravit rychlý oběd

Poradny

Mohu v době nástupu na MD nastoupit do práce?

Dobrý den,přiznám se, že jsem se se situací, kdy žena chce v době nástupu na mateřskou dovolenou ... Více

Jsem v evidenci ÚP, dostanu nemocenskou nebo PPM?

Dobrý den,omlouvám se za předchozí nejasnou odpověď, přehlédla jsem informaci, že jste na ÚP, res... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Sotva jste si stačili o víkendu trochu odpočinout (i když to byl odpočinek docela aktivní), už se na vás valí další nápor úkolů v práci (pozor, některé budou celkem nečekané a poprat se s nimi vám seber poměrně dost energie, kterou poslední dobou zrovna ne...

Více