Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Potraviny a nápoje, které vaše zuby milují

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

17.05.2018 | Zdraví a životní styl

Tajemství krásného úsměvu a méně častých návštěv zubaře? Strava! Co jíst a pít, abyste okolí oslňovali svými perličkami? Čaj si s klidným svědomím dopřejte!

Hrdinové nejsou jenom ve filmech. Existují i ve formě potravin, které vašemu chrupu vyloženě prospívají. Jak se jmenují?

Chutná zelenina

Brokolice, květák a zelí, zdravě „obrušují“ povrch zubů, čímž je čistí. Obsahují také vápník a fosforečnany – přátele zdravých a krásných zubů. Pokud zelí nebo květák nepatří k vašim oblíbencům, jezte mrkev, okurku, celer či papriky. Tihle všichni mají také vysoký obsah vody k vyvážení cukrů.

Mléčné výrobky

Milujete sýry? Tak sláva! Jsou plné vápníku, který pomáhá vyměňovat minerály vyloučené ze zubů. Mléko a jogurt také poskytují vápník, obsahují velmi málo kyselin a zásobují fosfáty, které obnovují a zlepšují hladkost a lesk zubů. Kvalitní mléko dokonce přináší vitamin D, který pomáhá vápníku lépe pracovat.

Cenné ovoce

Vitamin C pomáhá tělu udržovat kosti a zuby v kondici. Pomeranče, grapefruity, jahody či kiwi zvýší vaši denní dávku tohoto vitaminu, což je skvělé pro všechny.Jenom jezte ovoce po celých kusech a vyhněte se džusům, které obsahují příliš mnoho cukru. Zároveň platí, že nadbytek kyselého zubům naopak neprospívá. Kyselina obsažená v ovoci, zvlášť v citronech a grepech, totiž oslabuje sklovinu. Jak tohle pro a proti vyvážit?

Půl hodiny po konzumaci ovoce si nečistěte zuby. Zároveň podpořte produkci slin žvýkačkou, která neutralizuje kyselé prostředí. Vhodné je i vypláchnutí úst ústní vodou.

Čaje

Zelené, bílé a bylinkové čaje obsahují méně taninu, takže zbarvují zuby o dost méně než třeba káva či černý čaj. Navíc zabíjejí a potlačují bakterie, které způsobují plaky. Klidně tedy můžete pít to, co máte rádi!

Maso, ryby a tofu

Maso, tofu a mastné ryby jako losos a makrely obsahují fosfor, který chrání zubní sklovinu. Zkombinujte to s vitaminem A, jež pomáhá udržovat zubní sklovinu ve fit stavu, dále céčkem a déčkem, a získáte ještě větší užitek pro vaše ústa. Můžete čerpat z hovězího masa, ryb, tofu a drůbeže. Pokud jste vegetariáni, jistí to listová zelenina či fazole.

Ořechy

Arašídy se mohou pochlubit vápníkem a vitaminem D, zatímco mandle mají vysoký obsah vápníku. Díky kešu získáte nějakou tu ochrannou slinu navíc, zatímco vlašské ořechy obsahují opojnou směs železa, hořčíku a kyseliny listové, která napomáhá opravit poškozené buňky v tkáni dásní. Tak co si dnes dáte?

Hořčík je při léčbě deprese prakticky stejně účinný jako ...

Losos s orestovaným česnekem

Losos s orestovaným česnekem

23 hlasů
40min 1195 kJ 170 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Řízky po italsku

6 hlasů
1h a 10min 374kJ 168 Kč

Recept na využití letní zeleniny v kombinaci s masem.

Polévka s klobásou

14 hlasů
40min 369kJ 95 Kč

Vydatná polévka chutná s krajícem dobrého chleba.

Poradny

Kdo platí zdravotní pojištění po konci podpůrčí doby?

Dobrý den, jestliže jste po ukončení dočasné pracovní neschopnosti nastoupila zpět do zaměstnání ... Více

Jaký je postup výpočtu příspěvku na bydlení?

Dobrý den,je možné, že problém je ve výši tzv. normativních nákladů na bydlení. Výše příspěvku na... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Budete si dělat zálusk na jistou osobu, která je o dost mladší než vy. I když byste rádi vyzkoušeli, jaké by to s dotyčným bylo, nakonec nejspíše poslechnete hlas rozumu a racionality. Uvědomujete si totiž, že vztah by nikdy neměl velkou perspektivu.

Více