Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

O víkendu si přispěte. Podle vědců možná budete žít déle

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

13.07.2018 | Zdraví a životní styl

Musíte přes týden vstávat hodně brzy do práce? Nechceme vás strašit, ale tím podstatně zvyšujete riziko předčasného úmrtí. Co dělat, aby k tomu nedošlo? To je jednoduché – sobotní i nedělní dopoledne je třeba trávit v posteli!

Ještě donedávna odborníci pevně stáli za tím, že bychom své spánkové vzorce neměli měnit, protože jedině tak budou naše cirkadiální rytmy zdravě nastavené. V podstatě tím chtěli říct, ať chodíme spát a vstáváme vždy ve stejnou dobu, aby v tom tělo nemělo zmatek. Ze všech sil jste se snažili tohle doporučení dodržovat? Už to nedělejte. Všechno je totiž jinak a začala platit zcela nová pravidla!

Víkendové ranní ptáče vážně nikam nedoskáče

Švédští experti působící na Stockholmské univerzitě provedli studii, jejíž závěry byly publikovány v magazínu Journal of Sleep Research. Vyplývá z nich, že lidé, kteří během pracovního týdne sní v průměru pět hodin denně, vykazují vyšší riziko předčasného úmrtí. Takové tvrzení zřejmě není žádnou novinkou, což vám teď asi blesklo hlavou.

Nicméně za další objevený poznatek platí, že když si jedinci, co od pondělí do pátku noční odpočinek zanedbávají, o víkendu hodně přispí, pravděpodobnost brzkého odchodu na onen svět se naopak lehce snižuje. Z toho výzkumníci usuzují, že si takhle při sobotě či neděli můžete v klidu „smáznout“ spací dluh, čímž si možná prodloužíte životnost. Pravdivost tohoto šokujícího názoru podpírá i to, že celý výzkum měl takřka neuvěřitelné rozměry, přičemž šlo o jeden z nejdůkladnějších vědeckých počinů poslední doby. Jak to celé probíhalo?

Sonda do hlubin postelí i černých kronik

Experti přezkoumali několik předchozích studií, tudíž měli k dispozici data o spánkových návycích bezmála 50 tisíc osob. Souběžně nahlédli i do údajů ohledně úmrtnosti, jež se nashromáždila za celkem 13 let. Závěrečná analýza pak přivedla odborníky k jasnému postoji – dlouhý víkendový spánek kompenzuje ten kratší týdenní, což může pozitivně ovlivnit i délku života.

„Naše poznatky jasně dokazují, že týdenní spánkový deficit není rizikovým faktorem úmrtnosti, pokud je kombinován s dlouhým odpočinkem ve volných dnech. Proto si o víkendu klidně přispěte i devět hodin, opravdu to má své opodstatnění,“ vysvětlují autoři studie, kteří tak popírají všechno, co kdy o nočním odpočinku a jeho pevných pravidlech bylo řečeno či doporučováno. Tak uvidíme, jak dlouho tenhle názor přetrvá, než ho vystřídá zase úplně opačný!

Nikdo by neměl sníst denně víc než 6 hranolků

Mix salát

Mix salát

24 hlasů
20min 264 kJ 125 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Kuřecí paličky s barevnou paprikou

19 hlasů
55min 652kJ 99 Kč

Jednoduchý recept na výborné kuřecí paličky dušené s p...

Plněná pečená rajčata

11 hlasů
50min 429kJ 70 Kč

Kdo nerad maso, určitě si pochutná na plněných rajčate...

Poradny

Kdy skončit v práci, abych měla nárok na PPM?

Dobrý den,pokud to umožňuje Váš zdravotní stav, mohla byste místo ukončení pracovního poměru nast... Více

Jak se počítá podpora z ÚP po měsíci v novém práci?

Dobrý den,i když v novém zaměstnání nemáte odpracované celé čtvrtletí, výše podpory v nezaměstnan... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Nevíte, kam dřív skočit, a je na vás vyvíjen stále větší tlak. Pomůže vám papír, pero a utříděné myšlenky. Sepíšete si do detailu i ty nejmenší úkoly a sestavíte harmonogram jejich plnění. Vám pak půjde v&sc...

Více