Modré světlo displejů urychluje poškození očí a následnou slepotu

Američtí vědci prokázali, že dlouhodobé a pravidelné civění do monitorů počítačů, mobilů či tabletů vážně poškozuje zrak. Modré světlo, které tyto přístroje emitují a které také narušuje spánkový cyklus člověka, produkuje v buňkách sítnice toxiny. Pokud se hromadí denně a dlouhodobě, sítnice odumírá a člověka na stáří čeká i slepota.

„Prodloužená expozice světlem krátkých vln produkuje toxické látky v buňkách sítnice a vyvolává degeneraci žluté skvrny v sítnici, což může vést k rozostřenému vidění nebo temné skvrně ve středu zorného pole,“ tvrdí vědci z University of Toledo v Ohiu.

Rohovka a čočka přitom oko před modrým světlem ochránit nedokážou.

„Není žádným tajemstvím, že modré světlo poškozuje sítnici v oku. Naše experimenty pouze vysvětily, jak k tomu dochází na molekulární úrovni. Objevy snad povedou k prevenci či léčbě degenerace žluté skvrny v sítnici,“ věří doktor Ajith Karunarathne z University of Toledo.

Pozor i na mrkání

Oči patří v dnešní době i kvůli displejům a obrazovkám k velmi namáhaným orgánům. Proto je třeba zrak pečlivě chránit. Možná vám maminka v dětství říkala, že nemáte sedět tak blízko u televize, abyste si nekazili oči. Zase tak daleko od pravdy nebyla, i když televize jsou tím nejmenším problémem. Obrazovky nás obklopují na každém kroku – počínaje počítači přes mobilní telefony, tablety, čtečky až po obrazovky v dopravních prostředcích. Zkrátka se jim jen těžko vyhneme.

Pokud to s používáním obrazovek přeženeme, může se stát, že nás začnou bolet oči, budeme vidět rozmazaně, dvojitě nebo zamlženě, budeme mít suché a zarudlé oči, bude se nám těžko zaostřovat. V některých případech může dojít až k pocitu na omdlení, točení hlavy, bolestem hlavy nebo krční páteře. Abyste se výše popsaným potížím vyhnuli, snažte se elektroniku s obrazovkami používat co nejméně, dělejte při užívání krátké přestávky a držte si obrazovky od těla. A to doslova. Snažte se oddálit obrazovku od očí, jak jen to půjde.

Ještě jeden zajímavý efekt mají displeje a spol. na naše oči. Normálně mrkneme asi 15 až 20krát za minutu, ovšem při práci s počítačem se frekvence mrkání rapidně sníží. A to vede k vysoušení oka a následně k podráždění. Každých 20 minut bychom si měli dát 20vteřinovou pauzu, zadívat se na nějaký vzdálený bod a chvíli nechat oči odpočívat (a mrkat). Pokud to nepomůže, sáhnout můžete po tzv. umělých slzách z lékárny.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama

Tip na snídani

Více tipů

Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Jste systematický člověk, a tak vám příliš nevyhovuje, pokud se musíte věnovat hned několika věcem najednou. Ne že by vám to dělalo nějaké potíže, ale máte vždy pocit, že když se nemůžete něčemu věnovat naplno, hrozí, že budete dělat chyby. A na to nejste příliš zvyklí. Zkuste se na chvíli odpoutat od své snahy o dokonalost, uvidíte, že se vám u... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

9 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
99 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
56 Příspěvků
Poslední příspěvek 11.4.

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat