Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Křečové žíly zvyšují riziko trombózy pětkrát

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

11. 10. 2018 | Zdraví a životní styl

Žilní trombóza je obávané onemocnění, které je příčinou většího počtu úmrtí než infarkt. Souvisí s onemocněním cév a především nezdravým životním stylem – nevhodnou stravou a nedostatkem pohybu. Podle tchajwanských vědců by však na prevenci měli dbát především lidé s křečovými žilami.

Tzv. varikózní žíly jsou totiž místem, kde vzniká tromb – krevní sraženina – pětkrát častěji než v cévách zdravých. Uvolněný tromb, který se dostane do plic či srdce, může vyvolat rychlou smrt.

Profesor Pchej-Čchun Čchen z Čínské lékařské univerzity na Tchaj-wanu tvrdí, že analýzou zdravotních záznamů 425 tisíc osob zjistil, že u jedinců s varixy je pětkrát častější trombóza – ucpání cévy krevní sraženinou.

„Dvakrát častěji u nich došlo k uvolnění sraženiny do plic a vzniku periferních cévních onemocnění,“ tvrdí profesor Čchen.

Prevence a léčba křečových žil výrazně zvyšuje kvalitu života a snižuje riziko úmrtí na trombózu.

Co s nimi?

Také patříte mezi lidi, které příroda obdařila křečovými žilami? Pak je jasné, že návštěvu lékaře byste neměli odkládat. Co ale ještě můžete udělat, než odborníkem doporučená léčba zabere?

Po těžkém dni, kdy toho máte, upřímně řečeno, „plné kecky“, je odpočinek více než vítaný. Pak si při něm nezapomínejte podkládat nohy polštářem, abyste je měli nad úrovní srdce. Je to efektivní způsob na zmírnění zátěže žil, které celý den pracují proti zemské přitažlivosti. Navíc vám tenhle relax uleví i od bolesti a otoků, protože zlepšuje tok krve.

I oblečení je nadmíru důležité, když máte (bohužel) varixy. Naprosto nevhodné je všechno, co vás nějak škrtí, tlačí či omezuje – například těsné ponožky, punčocháče nebo stahující spodní prádlo. Tyto kousky garderoby neblaze ovlivňují tok krve, což pro žíly představuje nemalou přítěž. Zkuste se rovněž vyhýbat i vysokým podpatkům, místo nich zvolte raději obuv s plochou podrážkou, která při chůzi pomáhá posilovat lýtkové svaly.

Další alternativou, jež může zlepšit vzhled vašich nohou, je masáž. Pokud se doma nenajde žádný dobrovolník, který by vám takové příjemné blaho poskytl, bez problému to zvládnete sami. Uvolníte tak ztuhlé svaly, zatímco značně podpoříte cirkulaci krve. Nanejvýš efektivní je použití masážního oleje s obsahem zázvoru, eukalyptu, černého pepře, skořice, popřípadě kmínu. Jmenované přírodní složky totiž zlepšují krevní oběh.

Nikdo by neměl sníst denně víc než 6 hranolků

Kotlety s jablky

Kotlety s jablky

9 hlasů
1h a 10min 447 kJ 160 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Kotlety pečené v mrkvi

11 hlasů
2h a 5min 398kJ 110 Kč

Recept na kotlety pečené v nastrouhané mrkvi.

Salát z pomerančů

7 hlasů
45min 223kJ 65 Kč

Recept na velmi dobrý pomerančový salát.

Poradny

Kdy skončit v práci, abych měla nárok na PPM?

Dobrý den,pokud to umožňuje Váš zdravotní stav, mohla byste místo ukončení pracovního poměru nast... Více

Jak se počítá podpora z ÚP po měsíci v novém práci?

Dobrý den,i když v novém zaměstnání nemáte odpracované celé čtvrtletí, výše podpory v nezaměstnan... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Tento týden budete naladěni spíše pragmaticky a jen tak něco vás nerozhodí. Na vše budete koukat se specifickým nadhledem. Okolí vás možná bude obviňovat ze lhostejnosti, vy však víte, že s jistými věcmi se nemá cenu stresovat, neboť je neovlivn&iac...

Více