Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Ztráta pouhé čtvrthodiny spánku má zhoubné následky

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

10. 5. 2019 | Zdraví a životní styl

Spánková deprivace je velmi nebezpečná. Nepravidelný spánkový režim a nedostatečně dlouhý spánek každou noc vede k řadě poruch a zdravotních potíží. Podle vědců z Floridy se ale projeví na soustředěnosti a schopnosti rozhodovat už pouhá čtvrthodinka zkrácení spánku.

Lidé, kteří se ochudí o pouhou čtvrthodinu spánku oproti běžnému režimu, na který jsou zvyklí, mají druhý den v zaměstnání mnohem horší schopnosti usuzování a rozhodování a snadno se nechají vyrušit a rozptýlit od práce okolními vlivy.

Autoři tvrdí, že tady ale trochu funguje začarovaný kruh. Zvýšený stres a zhoršená schopnost rozhodování a usuzování či roztržitost při práci vedou ke zhoršení spánku, často také k jeho zkrácení, což dále ovlivňuje zhoršení kognitivních funkcí.

„Takže je to začarovaný kruh mezi spánkem a zhoršeným kognitivním výkonem,“ tvrdí doktorka Soomi Lee z University of South Florida.

Ta také potvrdila, že negativní vliv na spánek a odpočinek mají především přesčasy a nošení práce domů.

„Když se práce plete do odpočinkových aktivit, může negativně ovlivnit spánek a také pracovní výkon následující den. To znamená, že přesčasové hodiny, telefonáty a emaily od nadřízených po pracovní době či mítinky před pracovní dobou působí zhoubně nejen na spánek, ale nakonec i na samotný pracovní výkon,“ tvrdí doktorka Lee.

Zaručená uspávadla z talíře

Máte potíže s usínáním nebo se v průběhu noci často budíte? Vítejte „do klubu“, jehož členství si nedobrovolně „pořídilo“ zhruba 50 % našinců. Ano, přesně taková je statistika tuzemských spánkových poruch, s nimiž dle odborníků úzce souvisejí také nadváha, deprese, vysoký krevní tlak či kardiovaskulární choroby. Jenže jak jít kvalitnímu odpočinku naproti, když o lécích na předpis nechcete ani slyšet? Zkuste do jídelníčku zahrnout tyto „uspávací potraviny“!

Není žádnou novinkou, že banán značně pomáhá při „usměrňování“ krevního tlaku, zatímco pozitivně ovlivňuje trávení. Málokdo však tuší, že dokáže rovněž zabojovat proti vředům, přičemž navozuje dobrou náladu. Je to všechno? Co vás nemá, pod žlutou slupkou se ukrývá spolehlivý prášek na spaní! Tropický drahokam vám totiž zprostředkuje hormon spánku melatonin. Ovšem jeho konzumací si rovněž pořádně navýšíte úroveň hořčíku, který mimo jiné uvolňuje svaly.

Jistě jste si všimli, že losos většinou bývá spojován s omega-3 mastnými kyselinami. Je nesporným faktem, že tyto protizánětlivé látky, jež přispívají k regulaci škodlivého cholesterolu, čímž prospívají k srdci, v něm skutečně jsou. Ale co další přítomné složky? Nelze opomenout ani vitamin B6, který vás do říše snů moc rád doprovodí, jelikož stimuluje produkci již zmíněného melatoninu.

Když se v noci budíte v ten samý čas

Kuřecí prsa se slaninou

Kuřecí prsa se slaninou

7 hlasů
50min 685 kJ 150 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Těstoviny s liškami

18 hlasů
40min 710kJ 98 Kč

Většina chatařů a chalupářů ráda chodí na houby. Aby n...

Tvarohové placičky

14 hlasů
30min 749kJ 90 Kč

Tvarohová dobrota, nejen pro děti. PHILADELPHIA ORIG...

Poradny

Nesouhlasím s rozhodnutím soudu o výživném, co dělat?

Pěkný den i Vám, jak jsem pravděpodobně uvedla v některé ze svých předchozích odpovědí, tabulky M... Více

Mohu v době nástupu na MD nastoupit do práce?

Dobrý den,přiznám se, že jsem se se situací, kdy žena chce v době nástupu na mateřskou dovolenou ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Sotva jste si stačili o víkendu trochu odpočinout (i když to byl odpočinek docela aktivní), už se na vás valí další nápor úkolů v práci (pozor, některé budou celkem nečekané a poprat se s nimi vám seber poměrně dost energie, kterou poslední dobou zrovna ne...

Více