Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Ztráta pouhé čtvrthodiny spánku má zhoubné následky

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

10. 5. 2019 | Zdraví a životní styl

Spánková deprivace je velmi nebezpečná. Nepravidelný spánkový režim a nedostatečně dlouhý spánek každou noc vede k řadě poruch a zdravotních potíží. Podle vědců z Floridy se ale projeví na soustředěnosti a schopnosti rozhodovat už pouhá čtvrthodinka zkrácení spánku.

Lidé, kteří se ochudí o pouhou čtvrthodinu spánku oproti běžnému režimu, na který jsou zvyklí, mají druhý den v zaměstnání mnohem horší schopnosti usuzování a rozhodování a snadno se nechají vyrušit a rozptýlit od práce okolními vlivy.

Autoři tvrdí, že tady ale trochu funguje začarovaný kruh. Zvýšený stres a zhoršená schopnost rozhodování a usuzování či roztržitost při práci vedou ke zhoršení spánku, často také k jeho zkrácení, což dále ovlivňuje zhoršení kognitivních funkcí.

„Takže je to začarovaný kruh mezi spánkem a zhoršeným kognitivním výkonem,“ tvrdí doktorka Soomi Lee z University of South Florida.

Ta také potvrdila, že negativní vliv na spánek a odpočinek mají především přesčasy a nošení práce domů.

„Když se práce plete do odpočinkových aktivit, může negativně ovlivnit spánek a také pracovní výkon následující den. To znamená, že přesčasové hodiny, telefonáty a emaily od nadřízených po pracovní době či mítinky před pracovní dobou působí zhoubně nejen na spánek, ale nakonec i na samotný pracovní výkon,“ tvrdí doktorka Lee.

Zaručená uspávadla z talíře

Máte potíže s usínáním nebo se v průběhu noci často budíte? Vítejte „do klubu“, jehož členství si nedobrovolně „pořídilo“ zhruba 50 % našinců. Ano, přesně taková je statistika tuzemských spánkových poruch, s nimiž dle odborníků úzce souvisejí také nadváha, deprese, vysoký krevní tlak či kardiovaskulární choroby. Jenže jak jít kvalitnímu odpočinku naproti, když o lécích na předpis nechcete ani slyšet? Zkuste do jídelníčku zahrnout tyto „uspávací potraviny“!

Není žádnou novinkou, že banán značně pomáhá při „usměrňování“ krevního tlaku, zatímco pozitivně ovlivňuje trávení. Málokdo však tuší, že dokáže rovněž zabojovat proti vředům, přičemž navozuje dobrou náladu. Je to všechno? Co vás nemá, pod žlutou slupkou se ukrývá spolehlivý prášek na spaní! Tropický drahokam vám totiž zprostředkuje hormon spánku melatonin. Ovšem jeho konzumací si rovněž pořádně navýšíte úroveň hořčíku, který mimo jiné uvolňuje svaly.

Jistě jste si všimli, že losos většinou bývá spojován s omega-3 mastnými kyselinami. Je nesporným faktem, že tyto protizánětlivé látky, jež přispívají k regulaci škodlivého cholesterolu, čímž prospívají k srdci, v něm skutečně jsou. Ale co další přítomné složky? Nelze opomenout ani vitamin B6, který vás do říše snů moc rád doprovodí, jelikož stimuluje produkci již zmíněného melatoninu.

Postava jako jablíčko zvyšuje riziko mrtvice

Kuřecí prsa s dušenými kopřivami

Kuřecí prsa s dušenými kopřivami

4 hlasy
1h a 20min 515 kJ 140 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Kuřecí stehna s omáčkou Tamarind

11 hlasů
1h a 5min 557kJ 135 Kč

Skvělá křupavá pečená kuřecí stehýnka.

Polévka z krůtího masa

2 hlasy
1h a 10min 135kJ 99 Kč

Krémová polévka s krůtím masem a zeleninou.

Poradny

Může manžel ošetřovat dítě, na které pobírám RP?

Dobrý den, Jitko,na starší dítě, na které nepobíráte rodičovský příspěvek, si Váš manžel může vzí... Více

Přiznali mi příspěvek na bydlení 50 Kč, je to správně?

Dobrý den,je pravděpodobné, že přiznaná částka je opravdu částkou za pouhý jeden měsíc a že v pří... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

V zaměstnání přijde vaše velká chvíle. Proto mějte oči na stopkách a nedovolte, aby vám jedinečná příležitost unikla. Nejenom, že se můžete skvěle zviditelnit, ale také se vám podaří získat spoustu cenných zkušeností, které se b...

Více