Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Za špatnou náladou může být jen nedostatek živin

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

18.04.2019 | Zdraví a životní styl

Dbáte o adekvátní příjem omega-3 mastných kyselin, hořčíku, železa a vitaminu B12? Pokud ne, žádný div, že si u vás splíny doslova podávají dveře. Odkud tyto „optimistické látky“ můžete čerpat?

Cítíte se pod psa, což trvá už nějaký ten pátek? Příčinou může být jarní únava, stejně jako přepracovanost či spánková deprivace. Anebo taky ne. Co když vaše tělo postrádá důležité živiny, proto si pohrává s vaší náladou? Rozhodně se to nedá vyloučit. Deprimovanost je dle názoru odborníků častým důsledkem těchto nutričních nedostatků!

Omega-3 mastné kyseliny. Máte jich dost?

Tyto zdravé tuky jsou pro fungování mozku naprosto zásadní. Neovlivňují ale jen kognitivní funkce, protože nesporný vliv mají také na vaše psychické rozpoložení. Omega-3 mastné kyseliny si vaše tělo bohužel nedokáže vytvořit samo, tudíž se v tomhle musíte spolehnout výhradně „sami na sebe“, respektive na potravinové zdroje. Mezi ty nejbohatší patří tučné ryby typu tuňák, losos, halibut, sardinky nebo makrela. Dále pak mandle, listová zelenina a slunečnicová i lněná semínka.

Hořčík. I ten je důležitý

Tento minerál je známým nepřítelem stresu a úzkostí. Jeho hladiny ale pořádně snižuje konzumace alkoholu, kávy, některých léků včetně antibiotik, cukrů i tuků. To jste věděli? A právě proto je dobré průběžně „dotankovávat“ hořčík třeba z kapusty, rajčat, červené řepy, brokolice a římského salátu. V hojném množství ho naleznete také v sójových bobech, fenyklu a petrželi.

Vitamin B12 potřebujete jako sůl

Přijde vám vitamin B12 jako méně známý a tím i nepodstatný? Opak je pravdou. Závěry nedávné americké studie totiž informují o tom, že zatímco jeho „podmíra“ vede k chronické únavě, mlhavému myšlení i nervové labilitě, v optimálním dávkování odborníci vidí cestu, jak zatočit s podrážděností, vyčerpaností i depresemi. Zaměřte se tedy na živočišné produkty, tedy vejce, mléko, sýr, maso a vnitřnosti. Nutno zmínit, že tento druh „béčka“ nabízejí i obilné cereálie nebo kvasnice.

Nepodceňujte ani železo

Máte železo výhradně spojené s prevencí anémie? Jeho působnost sahá mnohem dál. Pokud ho organismus zoufale postrádá, člověk pociťuje svalové bolesti, malátnost nebo ztrátu chuti k jídlu. Žádnou výjimkou není ani podivná bledost sliznic i kůže, přičemž se dostavují stavy hodně podobné depresím. Alespoň takhle to vidí vědci, kteří za neskromné zásobárny této živiny považují maso, datle, špenát a luštěniny.

Zlozvyk jménem kouření: A víte, co to dělá s vaším tělem?

Kuřecí omáčka se žampiony

Kuřecí omáčka se žampiony

10 hlasů
1h a 5min 455 kJ 130 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Guláš s brokolicí

10 hlasů
1h a 35min 288kJ 140 Kč

Guláš z hovězího masa s brokolicí a kurkumou.

Polévka s jáhly a žampióny

18 hlasů
1h a 5min 370kJ 90 Kč

Polévka z žampiónů portobello.

Poradny

Přiznali mi příspěvek na bydlení 50 Kč, je to správně?

Dobrý den,je pravděpodobné, že přiznaná částka je opravdu částkou za pouhý jeden měsíc a že v pří... Více

Mám žádat o prodloužení nemocenské nebo ID?

Dobrý den,podpůrčí doba - tedy doba, po kterou je vypláceno nemocenské - činí maximálně 380 kalen... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

V zaměstnání přijde vaše velká chvíle. Proto mějte oči na stopkách a nedovolte, aby vám jedinečná příležitost unikla. Nejenom, že se můžete skvěle zviditelnit, ale také se vám podaří získat spoustu cenných zkušeností, které se b...

Více