Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Za špatnou náladou může být jen nedostatek živin

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

18.04.2019 | Zdraví a životní styl

Dbáte o adekvátní příjem omega-3 mastných kyselin, hořčíku, železa a vitaminu B12? Pokud ne, žádný div, že si u vás splíny doslova podávají dveře. Odkud tyto „optimistické látky“ můžete čerpat?

Cítíte se pod psa, což trvá už nějaký ten pátek? Příčinou může být jarní únava, stejně jako přepracovanost či spánková deprivace. Anebo taky ne. Co když vaše tělo postrádá důležité živiny, proto si pohrává s vaší náladou? Rozhodně se to nedá vyloučit. Deprimovanost je dle názoru odborníků častým důsledkem těchto nutričních nedostatků!

Omega-3 mastné kyseliny. Máte jich dost?

Tyto zdravé tuky jsou pro fungování mozku naprosto zásadní. Neovlivňují ale jen kognitivní funkce, protože nesporný vliv mají také na vaše psychické rozpoložení. Omega-3 mastné kyseliny si vaše tělo bohužel nedokáže vytvořit samo, tudíž se v tomhle musíte spolehnout výhradně „sami na sebe“, respektive na potravinové zdroje. Mezi ty nejbohatší patří tučné ryby typu tuňák, losos, halibut, sardinky nebo makrela. Dále pak mandle, listová zelenina a slunečnicová i lněná semínka.

Hořčík. I ten je důležitý

Tento minerál je známým nepřítelem stresu a úzkostí. Jeho hladiny ale pořádně snižuje konzumace alkoholu, kávy, některých léků včetně antibiotik, cukrů i tuků. To jste věděli? A právě proto je dobré průběžně „dotankovávat“ hořčík třeba z kapusty, rajčat, červené řepy, brokolice a římského salátu. V hojném množství ho naleznete také v sójových bobech, fenyklu a petrželi.

Vitamin B12 potřebujete jako sůl

Přijde vám vitamin B12 jako méně známý a tím i nepodstatný? Opak je pravdou. Závěry nedávné americké studie totiž informují o tom, že zatímco jeho „podmíra“ vede k chronické únavě, mlhavému myšlení i nervové labilitě, v optimálním dávkování odborníci vidí cestu, jak zatočit s podrážděností, vyčerpaností i depresemi. Zaměřte se tedy na živočišné produkty, tedy vejce, mléko, sýr, maso a vnitřnosti. Nutno zmínit, že tento druh „béčka“ nabízejí i obilné cereálie nebo kvasnice.

Nepodceňujte ani železo

Máte železo výhradně spojené s prevencí anémie? Jeho působnost sahá mnohem dál. Pokud ho organismus zoufale postrádá, člověk pociťuje svalové bolesti, malátnost nebo ztrátu chuti k jídlu. Žádnou výjimkou není ani podivná bledost sliznic i kůže, přičemž se dostavují stavy hodně podobné depresím. Alespoň takhle to vidí vědci, kteří za neskromné zásobárny této živiny považují maso, datle, špenát a luštěniny.

Získejte postavu snů s pomocí vědy

Vepřové kotlety s hořčicí

Vepřové kotlety s hořčicí

9 hlasů
1h a 30min 972 kJ 105 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Brambory plněné žampiony

22 hlasů
30min 286kJ 65 Kč

Rychlé, dietní a navíc moc dobré.

Brambory zapečené se sýrem a paprikou

0 hlasů
1h a 25min 403kJ 140 Kč

Batáty jsou sladší,než klasické brambory. Můžete jimi dop...

Poradny

Jsem na ÚP po výpovědi a čekám dítě, dostanu PPM?

Pěkný den i Vám, Lucie,pro nárok na peněžitrou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotř... Více

Jaké jsou problémové aspekty PPM?

Dobrý den,odpověď na totu otázku bohužel výrazně přesahuje možnosti této poradny, ale pokusím se ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Sotva jste si stačili o víkendu trochu odpočinout (i když to byl odpočinek docela aktivní), už se na vás valí další nápor úkolů v práci (pozor, některé budou celkem nečekané a poprat se s nimi vám seber poměrně dost energie, kterou poslední dobou zrovna ne...

Více