Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Za špatnou náladou může být jen nedostatek živin

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

18.04.2019 | Zdraví a životní styl

Dbáte o adekvátní příjem omega-3 mastných kyselin, hořčíku, železa a vitaminu B12? Pokud ne, žádný div, že si u vás splíny doslova podávají dveře. Odkud tyto „optimistické látky“ můžete čerpat?

Cítíte se pod psa, což trvá už nějaký ten pátek? Příčinou může být jarní únava, stejně jako přepracovanost či spánková deprivace. Anebo taky ne. Co když vaše tělo postrádá důležité živiny, proto si pohrává s vaší náladou? Rozhodně se to nedá vyloučit. Deprimovanost je dle názoru odborníků častým důsledkem těchto nutričních nedostatků!

Omega-3 mastné kyseliny. Máte jich dost?

Tyto zdravé tuky jsou pro fungování mozku naprosto zásadní. Neovlivňují ale jen kognitivní funkce, protože nesporný vliv mají také na vaše psychické rozpoložení. Omega-3 mastné kyseliny si vaše tělo bohužel nedokáže vytvořit samo, tudíž se v tomhle musíte spolehnout výhradně „sami na sebe“, respektive na potravinové zdroje. Mezi ty nejbohatší patří tučné ryby typu tuňák, losos, halibut, sardinky nebo makrela. Dále pak mandle, listová zelenina a slunečnicová i lněná semínka.

Hořčík. I ten je důležitý

Tento minerál je známým nepřítelem stresu a úzkostí. Jeho hladiny ale pořádně snižuje konzumace alkoholu, kávy, některých léků včetně antibiotik, cukrů i tuků. To jste věděli? A právě proto je dobré průběžně „dotankovávat“ hořčík třeba z kapusty, rajčat, červené řepy, brokolice a římského salátu. V hojném množství ho naleznete také v sójových bobech, fenyklu a petrželi.

Vitamin B12 potřebujete jako sůl

Přijde vám vitamin B12 jako méně známý a tím i nepodstatný? Opak je pravdou. Závěry nedávné americké studie totiž informují o tom, že zatímco jeho „podmíra“ vede k chronické únavě, mlhavému myšlení i nervové labilitě, v optimálním dávkování odborníci vidí cestu, jak zatočit s podrážděností, vyčerpaností i depresemi. Zaměřte se tedy na živočišné produkty, tedy vejce, mléko, sýr, maso a vnitřnosti. Nutno zmínit, že tento druh „béčka“ nabízejí i obilné cereálie nebo kvasnice.

Nepodceňujte ani železo

Máte železo výhradně spojené s prevencí anémie? Jeho působnost sahá mnohem dál. Pokud ho organismus zoufale postrádá, člověk pociťuje svalové bolesti, malátnost nebo ztrátu chuti k jídlu. Žádnou výjimkou není ani podivná bledost sliznic i kůže, přičemž se dostavují stavy hodně podobné depresím. Alespoň takhle to vidí vědci, kteří za neskromné zásobárny této živiny považují maso, datle, špenát a luštěniny.

Víno umí zničit bakterie, které působí plak i angínu

Kuřecí prsa s hořčicí a tymiánem

Kuřecí prsa s hořčicí a tymiánem

18 hlasů
1h a 10min 604 kJ 99 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Voňavá kuřecí stehna

11 hlasů
55min 702kJ 120 Kč

Jednoduchá příprava kuřecích stehen s vůní máty.

Kachna s omáčkou s rybízovou marmeládou

11 hlasů
2h a 20min 506kJ 230 Kč

Kachna pečená trochu jinak - s rybízovou marmeládou a bíl...

Poradny

Důchod mi nestačí ani na nájem, dostanu sociální dávky?

Dobrý den,na příspěvek na bydlení máte nárok tehdy, jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve ... Více

Jak řešit stěhování při evidenci na úřadě práce?

Dobrý den,měla byste spadat pod úřad práce v místě svého trvalého bydliště. Je tedy otázka, zda j... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Pro jistou osobu budete tento týden naprosto neodolatelní. Připravte se proto na flirtovné pohledy a pokusy o svádění. Než však podlehnete, pečlivě zvážíte veškerá pro a proti. Rozhodně nemáte chuť se do ničeho vrhat po hlavě. Ani když jde o city.

Více