Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Obezita způsobí stejný počet nemocných rakovinou jako kouření

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

21.07.2019 | Zdraví a životní styl

Britští onkologové vytvořili novou informační kampaň proti obezitě. V její obrazové části vytvořili billboardy, na nichž jsou obaly krabiček tří různých cigaret, ale místo jejich názvů je vždy nápis Obesity. Obézní se sice zlobí, že je takto experti zostuzují, ale jejich motiv je jasný. Obezita způsobí stejný počet nemocných u čtyř typů rakoviny jako kouření.

V Británii, kde je dvojnásobný počet obézních než kuřáků, je podle tamních onkologů u čtyř typů rakoviny příčinou onemocnění dvakrát častěji obezita než kouření. Tvrdí to Cancer Research UK. Ze studie však hlavně vyplývá, že v případě rakoviny tlustého střeva, ledvin, vaječníků a jater je obezita stejně silným rizikovým faktorem jako kouření.

Smutná první místa

V Česku tvoří obézní asi sedmadvacet procent dospělých, zatímco kuřáků jsou dva miliony. Ve Spojeném království mají obézních dospělých dvakrát více než kuřáků.

Obezita je tedy rizikový faktor pro rozvoj rakoviny tlustého střeva, jater, ledvin a vaječníků stejně jako kouření. V případě rakoviny vaječníků je obezita rizikovým faktorem silnějším.

Nicméně kouření je podle Cancer Research UK stále nejsilnějším rizikovým faktorem pro rozvoj rakoviny, kterému lze předcházet. Obezita je na druhém místě.

Kuřáků méně, obézních více

Ačkoli v posledních letech v Evropě ubývá kuřáků, přibývá výrazně obézních. A třebaže klesá počet nemocných rakovinou kvůli kouření, přibývá výrazně počet nemocných rakovinou kvůli obezitě.

Nejlepší prevencí obezity, a tedy i mnoha typů rakoviny, je zdravý životní styl, pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu, sport, zdravá vyvážená strava, pravidelný osm hodin dlouhý spánek a vyhýbání se stresu.

Protiplísňové desatero: Co dělat, abyste měly nohy bez my...

Lilek plněný houbami

Lilek plněný houbami

11 hlasů
55min 295 kJ 140 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Hovězí guláš

10 hlasů
50min 310kJ 180 Kč

Hovězí guláš s brambory v římském hrnci.

Papaya salát

11 hlasů
40min 113kJ 80 Kč

Pikantní ovocno-zeleninový salát.

Poradny

Z čeho se počítá PPM po dlouhodobé nemocenské?

Dobrý den,ve Vašem případě by se peněžitá pomoc v mateřství (PPM neboli mateřská) měla vypočítáva... Více

Jsem v PN, kdy se evidovat na úřadě práce?

Dobrý den,v době pracovní neschopnosti se nemůžete stát uchazečem o zaměstnání, tudíž se nemůžete... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Úsilí o zvládnutí všech vašich pracovních závazků a zároveň jejich vyvážení s vašimi osobními předsevzetími bude tento týden u Beranů dominovat. Snažte se proto nebrat si toho více, než bude nezbytně nutné. A nebojte se někter&e...

Více