Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Oranžové potraviny chrání před rakovinou kůže, vitaminové doplňky nikoli

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

13.08.2019 | Zdraví a životní styl

Výrobci vitaminů a doplňků stravy nebudou mít radost. Vědci z prestižní Brownovy univerzity totiž tvrdí, že jejich výrobky jsou k ničemu. Opakovaně se prokázalo, že vyváženou pestrou stravu nelze tabletami zastoupit. V případě betakarotenu – z něhož si tělo tvoří vitamin A – to platí rozhodně. Zatímco toto barvivo přijímané se stravou riziko rakoviny kůže snižuje, lidé užívající jako prevenci tohoto onemocnění vitamin A v tabletách chráněni nejsou.

Je to první studie o účincích vitaminu A sledující uživatele více než dvacet let. A srovnávající také užívání vitaminových doplňků proti přírodně vázanému vitaminu v potravinách. Pro výrobce tablet je to ale bohužel prohra. Lidé, kteří si kupují jejich výrobky, vyhazují peníze a před rakovinou chráněni nejsou. Prevencí onemocnění je totiž jen vitamin vázaný v potravinách.

O tom, že je vitamin A (a látky, z kterých vzniká – barviva karoteny) velmi silným antioxidantem, nemůže být pochyb. Jenže není vitamin jako vitamin. Ten vázaný v potravinách je skutečně účinný a chrání buňky před poškozením a stárnutím. Jenže uměle podávaný vitamin stejné účinky nemá.

Vyplývá to ze studie vědců z Brownovy univerzity, kteří sledovali 123 570 mužů a žen po šestadvacet let. Ze studie také vyplývá, že nadměrný příjem vitaminu A zvyšuje riziko řídnutí kostí a zlomeniny krčku.

Kde ho najdeme?

Jak získat dostatek betakarotenu? Vzhledem k jeho přirozenému výskytu v zelenině a ovoci je doporučeno konzumovat v dostatečném množství především zeleninu a ovoce zelené, žluté či oranžové barvy.

Nalézt betakaroten můžete i v některých ořechách a bylinkách, větší množství obsahují například pistácie, petržel či bazalka. Ze zeleniny pak vede mrkev, batáty, špenát a kapusta. Bohaté na betakaroten je dále exotické ovoce, doporučenou denní dávku vám ale pomohou doplnit také u nás se vyskytující meruňky.

Proč se nevyplatí kupovat brýle v supermarketu

Kuřecí stehna na paprice

Kuřecí stehna na paprice

11 hlasů
1h a 40min 459 kJ 145 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Plněná krůtí sekaná

34 hlasů
1h a 25min 534kJ 170 Kč

Mleté krůtí maso plněné strouhaným sýrem a petrželkou.

Králík na smetaně s tymiánem

25 hlasů
1h a 45min 422kJ 270 Kč

Králík na česneku, nebo na smetaně je klasika, vyzkoušejt...

Poradny

Z čeho se počítá PPM po dlouhodobé nemocenské?

Dobrý den,ve Vašem případě by se peněžitá pomoc v mateřství (PPM neboli mateřská) měla vypočítáva... Více

Jsem v PN, kdy se evidovat na úřadě práce?

Dobrý den,v době pracovní neschopnosti se nemůžete stát uchazečem o zaměstnání, tudíž se nemůžete... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Úsilí o zvládnutí všech vašich pracovních závazků a zároveň jejich vyvážení s vašimi osobními předsevzetími bude tento týden u Beranů dominovat. Snažte se proto nebrat si toho více, než bude nezbytně nutné. A nebojte se někter&e...

Více