Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Oranžové potraviny chrání před rakovinou kůže, vitaminové doplňky nikoli

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

13.08.2019 | Zdraví a životní styl

Výrobci vitaminů a doplňků stravy nebudou mít radost. Vědci z prestižní Brownovy univerzity totiž tvrdí, že jejich výrobky jsou k ničemu. Opakovaně se prokázalo, že vyváženou pestrou stravu nelze tabletami zastoupit. V případě betakarotenu – z něhož si tělo tvoří vitamin A – to platí rozhodně. Zatímco toto barvivo přijímané se stravou riziko rakoviny kůže snižuje, lidé užívající jako prevenci tohoto onemocnění vitamin A v tabletách chráněni nejsou.

Je to první studie o účincích vitaminu A sledující uživatele více než dvacet let. A srovnávající také užívání vitaminových doplňků proti přírodně vázanému vitaminu v potravinách. Pro výrobce tablet je to ale bohužel prohra. Lidé, kteří si kupují jejich výrobky, vyhazují peníze a před rakovinou chráněni nejsou. Prevencí onemocnění je totiž jen vitamin vázaný v potravinách.

O tom, že je vitamin A (a látky, z kterých vzniká – barviva karoteny) velmi silným antioxidantem, nemůže být pochyb. Jenže není vitamin jako vitamin. Ten vázaný v potravinách je skutečně účinný a chrání buňky před poškozením a stárnutím. Jenže uměle podávaný vitamin stejné účinky nemá.

Vyplývá to ze studie vědců z Brownovy univerzity, kteří sledovali 123 570 mužů a žen po šestadvacet let. Ze studie také vyplývá, že nadměrný příjem vitaminu A zvyšuje riziko řídnutí kostí a zlomeniny krčku.

Kde ho najdeme?

Jak získat dostatek betakarotenu? Vzhledem k jeho přirozenému výskytu v zelenině a ovoci je doporučeno konzumovat v dostatečném množství především zeleninu a ovoce zelené, žluté či oranžové barvy.

Nalézt betakaroten můžete i v některých ořechách a bylinkách, větší množství obsahují například pistácie, petržel či bazalka. Ze zeleniny pak vede mrkev, batáty, špenát a kapusta. Bohaté na betakaroten je dále exotické ovoce, doporučenou denní dávku vám ale pomohou doplnit také u nás se vyskytující meruňky.

Historie cvičení: Čím se trápily naše babičky, maminky a ...

Hovězí s bambusovými výhonky

Hovězí s bambusovými výhonky

17 hlasů
35min 511 kJ 163 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Telecí lýtko s bylinkami

0 hlasů
1h a 50min 927kJ

Vymažte si v paměti vzpomínky na fádní telecí roládu z...

Lososí špejle

12 hlasů
35min 852kJ 190 Kč

Špíz pro labužníky.

Poradny

Nebyla mi vyplacena náhrada za pracovní úraz, co dělat?

Dobrý den, jesltiže byl pracovní poměr sjednán na dobu určitou a nebyl prodloužen, pak byl ukonče... Více

Platím si sama pojištění, jak vysoký budu mít důchod?

Dobrý den,placení zdravotního pojištění, jehož hrazení je ze zákona povinné, nemá na výši starobn... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více