Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

S kocovinou jste v práci stejně neschopní, jako kdybyste byli opilí

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

14.08.2019 | Zdraví a životní styl

Nikoho asi nepřekvapí, že čím více a déle člověk pije, tím má druhý den horší kocovinu. Australští vědci tak nepřinesli žádný velký objev, když prokázali, že množství zkonzumovaného alkoholu a délka konzumace přímo souvisí se závažností kocoviny druhý den. Co je ale o něco zajímavější, jsou výsledky testů u osob s kocovinou. Jejich paměť, rozhodování a pozornost jsou při silné kocovině tak špatné jako v opilosti. Člověk, který se večer předtím opíjel, je druhý den v zaměstnání neschopný a také nebezpečný sobě i okolí.

„Není překvapivé, že čím více alkoholu se konzumuje, tím horší kocovinu člověk má a tím více je poškozen jeho mozek. Důležité ale je, abychom pochopili příčiny a následky kocoviny, protože kocovina není jen velmi častá, ale má také velmi negativní vliv na činnosti a chování během následujícího dne. Náš výzkum dokazuje, že lidé s kocovinou nejsou schopni složitých typů chování, tedy řízení auta, práce, studia či jiných náročných myšlenkových operací,“ tvrdí doktorka Sarah Benson ze Swinburne University of Technology v Melbourne.

Zatímco pod vlivem alkoholu nesmí člověk vykonávat své povolání a také řídit, lidem s kocovinou nikdo práci či řízení nezakazuje. Ale silná kocovina je velmi nebezpečná, protože mozek při ní pracuje s velkými chybami a v omezeném rozsahu.

První pomoc z lednice

Ať chceme nebo ne, občas se stane (tedy pokud nejsme abstinenti), že to s alkoholem přeženeme a probudíme se s kocovinou. Co teď? Zapomeňte na další alkohol (ne, opravdu neplatí, že vás na nohy postaví lahev piva) a podívejte se do lednice, jestli se tam neschovává některý z následujících pokladů.

Tak třeba obyčejná vejce. Nejenže dokážou „pohladit“ v žaludku a jsou snadno stravitelná, ale navíc obsahují cystein, který pomáhá tělu zbavit se toxinů spojených s konzumací alkoholu. Kromě toho jsou plné živin, jako je například vápník, vitaminy D a B nebo acetylcholin, jenž vám pomůže „nahodit“ mozek.

Sáhnout můžete i po ovoci. Fruktóza, již ovoce obsahuje, vám rychle dodá potřebnou energii, pomůže s odbouráváním toxinů, navíc díky vláknině vám zaručí snazší vypořádání se s posledními zbytky alkoholu, jež vám ještě kolují v těle.

Jedna babská rada na kocovinu ale platí. Polévky! Nejlepší je pořádně silný kuřecí vývar, ale pomůže i zeleninová polévka (ideálně s rajčaty, ale nezahuštěná a bez smetany). Dodají tělu nejen důležité živiny (především některé minerály), ale také tekutiny. Navíc sůl, kterou polévka obsahuje, zvýší váš pocit žízně a tím zajistí vyšší konzumaci nápojů (nealkoholických, samozřejmě). A to je dobrá zpráva, protože hydratace je v boji s kocovinou základ.

Proč se nevyplatí kupovat brýle v supermarketu

Kuřecí játra po maďarsku

Kuřecí játra po maďarsku

16 hlasů
25min 714 kJ 107 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Bramborový salát s olivami

12 hlasů
50min 371kJ 60 Kč

Recept na rychlou přípravu bramborového salátu.

Plněná rýže s hráškem

14 hlasů
60min 598kJ 85 Kč

Lehký oběd nejen pro děti.

Poradny

Z čeho se počítá PPM po dlouhodobé nemocenské?

Dobrý den,ve Vašem případě by se peněžitá pomoc v mateřství (PPM neboli mateřská) měla vypočítáva... Více

Jsem v PN, kdy se evidovat na úřadě práce?

Dobrý den,v době pracovní neschopnosti se nemůžete stát uchazečem o zaměstnání, tudíž se nemůžete... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Úsilí o zvládnutí všech vašich pracovních závazků a zároveň jejich vyvážení s vašimi osobními předsevzetími bude tento týden u Beranů dominovat. Snažte se proto nebrat si toho více, než bude nezbytně nutné. A nebojte se někter&e...

Více