Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Do bazénu a sauny bez obav: 5 kroků, jak se na podzim chránit před mykózou

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

21.10.2019 | Zdraví a životní styl

Svědění, bolest, pálení či výtok. Právě tyto nepříjemnosti často ženy trápí po návštěvě bazénu nebo sauny. Jejich společným jmenovatelem bývá vaginální mykóza. Proč se ale v sychravém počasí vzdávat oblíbených vodních radovánek a odpočinku v teple, který je pro lidský organismus jinak prospěšný? Klíčová je prevence. Poradíme vám pět kroků, které případným potížím pomohou předejít.

V podzimních a zimních měsících si většina z nás ráda prohřeje tělo v sauně nebo zajde do bazénu. Velmi příjemné jsou i horké proudy ve vířivkách či termálních bazénech. Právě tato místa jsou ale rájem pro kvasinky, kterým se nejlépe daří ve vlhkém, teplém a kyselém prostředí. Ideální podmínky pro množení bakterií, které způsobují infekci, vznikají i díky chloru, který je přítomný ve vodě a narušuje přirozené pH pochvy.

Kvasinky jsou normální

Kvasinky jsou běžnou součástí vaginální mikroflóry, se kterou si za normálních okolností nemusíte dělat starosti. Jejich množství ovlivňuje především pH pochvy, které by mělo být u dospělé ženy v optimální hodnotě mezi 3,8 až 4,5. Ovšem pokud dojde k vychýlení pH, kvasinky se přemnoží, a tím vzniká nepříjemná mykotická infekce. Poznáte ji podle zarudnutí a svědění pochvy, které provází nejprve řídký výtok, později nabývající hrudkovité konzistence podobné tvarohu.

5 kroků, jak mykóze nechodit naproti

Mokré plavky dolů

Nečekejte, až na vás po koupání plavky uschnou, vždy se co nejrychleji převlečte do suchého oblečení. Právě vlhko v kombinaci s tělesnou teplotou vede k zapaření genitálií a vytváří se tak ideální prostředí pro život kvasinek.

Dodržujte zásady správné hygieny

Riziko vzniku bakterií zmírníte, pokud budete dbát na dostatečnou hygienu a po bazénu, sauně či vířivce použijete speciální mycí přípravek, který simuluje přirozené pH pochvy.

Nic se nemá přehánět

A to ani intimní hygiena. Příliš časté mytí totiž narušuje přirozenost poševní oblasti a může tak způsobit více škody než užitku. Nevhodné jsou také výplachy. Přípravky na intimní hygienu používejte ideálně jedenkrát denně.

Vyhněte se chloru

Pokud je to jen trochu možné, vybírejte ke koupání vodu, která je ošetřena šetrnějším prostředkem, než je chlor. Díky němu sice bazén působí čistějším dojmem, jenže ničí nejen mikroorganismy ve vodě, ale také ve vagině. Narušuje její pH, čímž vzniká příznivé prostředí pro přemnožení bakterií.

Na tampony zapomeňte

Je pro vás návštěva bazénu vždy důvodem k použití tamponu? Chyba! Pokud nemenstruujete, na tampony zapomeňte. Jejich použití nemá žádný ochranný efekt, ba naopak. Tampon nasáklý vodou vznik potíží ještě více urychlí.

Houby podporují imunitní systém

Treska s celerem a pórkem

Treska s celerem a pórkem

7 hlasů
35min 342 kJ 150 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Telecí řízek s mozzarellou

13 hlasů
50min 999kJ 110 Kč

Telecí řízek dušený v rajčatové omáčce.

Grilovaná jehněčí kýta

11 hlasů
12h a 20min 475kJ 199 Kč

Grilované jehněčí maso se zeleninou.

Poradny

Ovlivní nemocenská výši peněžité pomoci v mateřství?

Dobrý den,na mateřskou dovolenou nastuujete v období od počátku 8. do počátku 6. týdne před stano... Více

Jak posuzuje ÚP při žádosti o dávky příjmy na účtu?

Dobrý den,při žádosti o dávky pomoci v hmotné nouzi je zapotřebí doložit prohlášení o celkových m... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více