Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Nadměrné užívání paracetmalu je nebezpečné

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

24. 1. 2020 | Zdraví a životní styl

Jeden z nejběžnější léků na tišení bolesti paracetamol neumrtvuje jen vnímání fyzického utrpení. Podle vědců z Ohia totiž deaktivuje v mozku centrum, které řídí schopnost soucítit s druhými a vcítit se do nich. Paracetamol umrtvuje také centrum empatie a činí uživatele apatickým ve vnímání emoční bolesti při sledování utrpení druhých.

Docent Dominik Mischkowski míní, že by lidé neměli lék užívat, když musejí řešit náročné emoční situace v partnerských a rodinných vztazích. Lék totiž negativně ovlivňuje jejich rozhodování, protože jsou doslova bezcitní vůči emočním stavům druhých.

„Tak jako byste neměli sedat za volant v případě, že jste opilí, neměli byste užívat paracetamol a pak se vystavovat situacím, kdy je potřeba, abyste vhodně reagovali na emoce druhých, například vést vážnou konverzaci s partnerem či kolegou v práci. Když lékař předepisuje lék, nedává ho jen dotyčnému pacientovi, ale také celé společnosti. Často vůbec nechápeme důsledky užívání léků v širším společenském kontextu,“ uvedl docent Mischkowski z Ohio University v rozhovoru pro BBC.

Nebezpečné nadužívání léků

U paracetamolových léků je problém v tom, že jsou nejen levným léčivem na bolest, ale lze je koupit bez předpisu. Lidé jej často nadužívají, a ignorují dokonce doporučenou dávku: užívat maximálně dvě tablety s obsahem pět set miligramů účinné látky maximálně čtyřikrát denně s odstupem čtyř hodin mezi jednotlivými dávkami.

Může i zabíjet?

Paracetamol není tak neškodný lék, jak se na první pohled může zdát. Pokud je tento medikament určený k tišení bolesti užíván denně po dlouhou dobu, může přispět k předčasnému úmrtí. Podle britských vědců totiž dlouhodobé užívání velkých dávek paracetamolu může zvyšovat riziko smrtelných onemocnění oběhové a vylučovací soustavy.

Rizika se týkají především pacientů s chronickou bolestí, kteří užívají velké dávky paracetamolu denně a dlouhodobě. U nich bylo riziko předčasného úmrtí na následky selhání ledvin či oběhové soustavy až o šedesát procent vyšší.

Pacienti s „ereskou“ potřebují především pohyb

Těstoviny se sýrem gouda

Těstoviny se sýrem gouda

5 hlasů
1h a 20min 822 kJ 90 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Dušené vepřové kotlety

15 hlasů
55min 459kJ 90 Kč

Kotlety s jablky pečené v troubě.

Pečené krevety na česneku

9 hlasů
50min 441kJ 299 Kč

Pokud máte rádi krevety, určitě vám bude chutnat tento...

Poradny

Mám trvalý pobyt jinde než bydlím, dostanu příspěvek?

Dobrý den,na příspěvek na bydlení máte nárok tehdy, jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve ... Více

Jsem těhotná a končí mi pracovní smlouva, musím na ÚP?

Dobrý den,pokud máte pracovní smlouvu uzavřenou na dobu určitou, zaměstnavatel nemá povinnost sml... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Tento týden přeje hlavně kamarádským vazbám! Proto se snažte naslouchat svým přátelům a ubezpečte je, že jste tu vždy pro ně. Uvidíte, že vám oplatí stejnou mincí. Díky nim se budete cítit velice sebejistě a v pohodě. Jen těžko vás něco rozhodí!

Více