Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Vědci identifikovali geny způsobující alkoholismus

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

26.01.2020 | Zdraví a životní styl

Psychiatři považují alkoholismus za onemocnění z poloviny ovlivněné geneticky a z poloviny získané vlivem prostředí. Genetici z Británie však teď odhalili šest variant genů, které mají lidé konzumující nadměrné množství alkoholu. Když tyto geny experimentálně zapojili do DNA hlístů, stali se z nich alkoholici. Naopak vypnutí genů vedlo k odeznění závislosti. Ze studie vyplývá, že majitelé těchto genů zvyšujících požitek z konzumace etanolu mají častěji tendenci propadnout nadměrnému pití.

Doktor Andrew Thompson a profesor Munir Pirmohamed z University of Liverpool testovali DNA 125 tisíc osob. Pak srovnali ty jedince, kteří nadměrně konzumují alkohol. Odhalili tak šest úseků v genetické informaci, které tito lidé sdílejí.

Alkohol a genetika

Šlo především o varianty genu DRD2, který řídí centrum odměny a slasti v mozku. Dále genu KLB, který zvyšuje požitek z konzumace alkoholu a jednoduchých cukrů. Nejsilněji však na vznik alkoholismu působí zřejmě gen řídící syntézu enzymu ADH1B. Pokud člověk produkuje málo tohoto enzymu, odbourává alkohol pomalu a později u něj nastupují negativní účinky metabolitů alkoholu. Naopak jedincům s vysokou hladinou ADH1B je zle krátce po prvním drinku.

Když pak autoři kritické varianty zmíněných genů vložili do DNA hlístů, začali tito mnohem lépe snášet alkohol a vyhledávali jeho konzumaci. Vypnutím genů v jejich DNA došlo k okamžitému odeznění těchto jevů.

„Náš výzkum nabízí vhled do genetiky, fyziologických drah a vztahů při rozvoji alkoholismu. To může přispět k novému chápání a léčbě tohoto onemocnění,“ míní autor doktor Thompson.

A co se stane s vaším tělem, když začnete abstinovat?

Optimismus, který budete moci rozdávat

Mít ustavičně dobrou náladu a doslova sršet štěstím? Kdo by to nebral! Představte si, že k tomu stačí pouhá maličkost. Přestat pít pivo, víno i ty přitažlivé barevné koktejly s deštníčkem. Američtí vědci jsou na základě svého průzkumu přesvědčení, že metla lidstva už půl hodiny po požití výrazně omezuje produkci serotoninu, tedy hormonu štěstí. Dalo by se tedy říct, že každý doušek vlastně nahrává depresím a úzkostným stavům. O důvod víc, proč být „za slušňáka“.

Silnější imunita. Tu prostě chcete

S příchodem podzimu se slovo imunita skloňuje snad ve všech pádech, protože útoky bacilů jsou stále zákeřnější. Ládujete do sebe doplňky stravy obsahující vitaminy i minerály s cílem posílení obranyschopnosti? Pak byste měli vědět, že pokud se při sychravém počasí zahřejete svařákem, vaše snaha se úplně mine účinkem. Poznatky četných výzkumů totiž poukazují na to, že alkohol oslabuje odolnost vůči nejrůznějším neduhům. Tak pozor na to!

Zhubnete!

Chcete konečně shodit ta přebytečná kila? Pak dnešním dnem začněte „sušit pysky“. Alkohol je jedním z nejčastějších faktorů, jež vede k přejídání. Jak je to možné? Experti se domnívají, že i jedna sklenka značně obelhává smysly, takže je po ní člověk citlivější na pachy linoucí se z jídla. To vede k tomu, že člověk sní o 30 % větší porci, než by mu k nasycení pohodlně stačilo. No vida, takže dnes raději vodu, prosím…

Potraviny, které podporují zdraví plic

Jarní kedlubnový salát

Jarní kedlubnový salát

6 hlasů
20min 624 kJ 55 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Pečený králík

4 hlasy
1h a 35min 578kJ 170 Kč

Králík pečený s hořčicovou omáčkou.

Restované bažantí prso

9 hlasů
40min 626kJ 195 Kč

Bažantí prso s ovocným přelivem.

Poradny

Jsem těhotná a končí mi pracovní smlouva, musím na ÚP?

Dobrý den,pokud máte pracovní smlouvu uzavřenou na dobu určitou, zaměstnavatel nemá povinnost sml... Více

Můžu s invalidním důchodem 2. stupně pracovat?

Dobrý den, Vlaďko,přiznání invalidního důchodu 2. stupně znamená, že Vaše pracovní schopnost pokl... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Blíží se k vám nová láska! Nebojte se rozlousknout nejasnou situaci a udělat rozhodující krok. Obavy z nesprávného rozhodnutí v tomto případě nejsou na místě. Naopak. Proto hodíte pochybnosti za hlavu a necháte se vést svými city. A ne...

Více