Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Vhodným časem na kávu rozhodně není ráno

01.04.2020 | Zdraví a životní styl

Většina milovníků kávy si bez tohoto nápoje neumí představit své ráno. Ačkoli máme pocit, že nás pořádná nálož kofeinu povzbudí a dodá nám potřebnou energii, není tomu tak. K účinkům kofeinu dochází až zhruba hodinu po jeho požití. Stejně tak aktivní ale dokážeme být i tehdy, dáme-li si místo ranní kávy sklenici čisté vody a trochu se protáhneme. Pít kávu po ránu je dokonce to nejhorší, co můžete udělat.

Dehydratace

Tělo člověka, který celou noc spí, je dehydrované. V noci ani nejíme, ani nepijeme, a ačkoli se ve spánku náš metabolismus zpomaluje, je potřeba co nejdříve po probuzení doplnit potřebné tekutiny. Těmi by ale rozhodně neměla být káva. Káva je močopudná a zbavuje naše tělo dalších tekutin, což může mít za následek bolesti hlavy, pocit žízně, ospalost a nepozornost. Pokud tedy nemůžete rannímu šálku tohoto nápoje odolat, rozhodně k němu vypijte alespoň půl litru čisté vody.

Úzkosti, deprese, návaly

Pravidelným pitím kávy po ránu si může i ten, který s tím jinak problémy neměl, vypěstovat přecitlivělost na kofein. Ta se pak projevuje nejen v návaznosti na pití kávy, ale i jiných, na kofein bohatých nápojů, jakými jsou například čaj nebo kolové limonády.

Přecitlivělost na kofein se projevuje úzkostmi, neklidem, výkyvy nálad, ale také nenápadnými tiky, například opakujícím se skousáváním čelistí.

Kdy tedy kávu pít?

Podle odborníků je nejvhodnějším časem pro konzumaci kávy doba, kdy našemu tělu začne klesat hladina hormonu kortizolu, což je (pokud předpokládáme, že v noci spíme a vstáváme kolem sedmé ráno) zhruba v půl jedenácté dopoledne. Tehdy na nás káva může skutečně mít povzbuzující účinky, málokdo je v té době nalačno, takže se minimalizuje riziko podráždění žaludku a zároveň je to dostatečně dlouho předtím, než bychom měli jít spát. Poslední šálek kávy by však neměl proběhnout později, než ve čtyři hodiny odpoledne.

Večerní šálek

Spánek je pro naše tělo nejdůležitějším odpočinkem a jedinou celkovou regenerací. Je proto velmi důležité spát kvalitně. V případě narušení nočního režimu se můžeme potýkat s poruchami paměti, nezvládáním emocí a výkyvy nálad. V noci se častěji budíme a i náš mozek pracuje rychleji, než obvykle, čímž dochází k narušování hlubokého spánku, který je důležitým činitelem v regeneraci našeho těla po dobu noci.

Posílení imunity na pracovišti

Pstruh na tymiánu

Pstruh na tymiánu

12 hlasů
40min 678 kJ 400 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Kuře Marengo

21 hlasů
50min 481kJ 150 Kč

Recept na kuře s ananasem a rajčaty.

Zapečená cuketa

1 hlas
1h a 5min 718kJ 130 Kč

Cuketa zapečená se zakysanou smetanou a sýrem.

Poradny

Když dá syn souhlas s adopcí, musí dál platit výživné?

Dobrý den,jestliže Váš syn udělí souhlas s adopcí a jeho dceru (Vaši vnučku) adoptuje současný ma... Více

Jsem na ÚP po výpovědi a čekám dítě, dostanu PPM?

Pěkný den i Vám, Lucie,pro nárok na peněžitrou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotř... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Volný čas věnujete především rodině. Uvědomujete si, že jste ji v poslední době poněkud zanedbávali, a rozhodnete se to napravit. Užijete si tak příjemný týden v pohodové atmosféře. Hádky se vám vyhnou obloukem a blízcí budou naprosto spokojen&iacut...

Více