Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Vysazení antikoncepce se pravděpodobně neobejde bez komplikací

27.06.2020 | Zdraví a životní styl

Antikoncepční pilulka zajištuje nesmírnou sexuální svobodu. Lékaři ji předepisují k léčbě akné, endometriózy či při velmi bolestivé menstruaci. Zatímco její výhody i nevýhody jsou zřejmé, málo se mluví o období, kdy ji vysadíte. Jak na to vaše tělo zareaguje?

Není tajemstvím, že antikoncepce obsahuje syntetické hormony, které potlačují ovulaci. Pilulka nahrazuje normální menstruační cyklus cyklem umělým (3 týdny se napodobuje těhotenství a poté se pár dní krvácí). Z dlouhodobého hlediska užívání těchto hormonů ovlivňuje endokrinní systém. Čas, kdy je žádoucí nebo chtěné antikoncepci vysadit, bývá pro mnoho žen velmi stresující. A oprávněně. V drtivé většině případů totiž přichází jisté problémy. Jaké?

Pleť jako v pubertě

Další plato už prostě nemáte. Buď vám nedělá dobře, nebo plánujete těhotenství. V pořádku. Organismus si však s nastalou situací poradí po svém. Co se týče pleti, budete potřebovat hodně kvalitního krycího make-upu. Po vysazení antikoncepce dochází ke zvýšené produkci mazu. Pokožka se mastí, vývody žlázek se ucpávají a výsledkem jsou nežádoucí pupínky. Za jak dlouho zmizí? To je individuální, nicméně počítejte s tím, že tělu trvá několik měsíců, obvykle až 1 rok, než si opět srovná hormony a vše bude jako dřív.

Miminko na cestě

Konec pilulkám, buďte ve střehu! Otěhotnění hned při první ovulaci není nic výjimečného, ba naopak. Mnoho žen se shoduje, že počaly tak říkajíc „na první dobrou“. Jestli to nemáte v plánu, používejte prezervativ.

Nepravidelná menstruace

Mezi další nežádoucí reakce po vysazení antikoncepce patří nepravidelná menstruace. Ta nemusí přijít ani za několik měsíců. (Je-li to déle než pět cyklů, s návštěvou gynekologa neotálejte.) Menstruace navíc může být delší a bolestivější, citlivěji reagujete na PMS a opět máte tu čest s výkyvy nálad, stejně jako kdysi. Překvapit vás může výtok při ovulaci. Jedná se však o přirozený jev. Časté je i zvýšené maštění a padání vlasů.

A co benefity?

I když tenhle seznam působí dost hrozivě, vše se dá překonat, jen je třeba dopřát tělu čas, aby se srovnalo. Během této doby ženy uvádějí, že pociťují zvýšenou chuť na sex, a to zvlášť v plodné dny. Lépe tedy rozpoznávají fáze svého menstruačního cyklu. Mnohé z nich si taky chválí lepší zvlhčení poševní sliznice, což v překladu znamená menší bolesti při sexu. V životě je zkrátka vždycky něco za něco…

Zbytečné hříchy podporující vznik Alzheimerovi choroby

Telecí s rebarborou

Telecí s rebarborou

7 hlasů
1h a 10min 582 kJ 150 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Tvarohové placky

14 hlasů
45min 993kJ 85 Kč

Tvarohové placky s anglickou slaninou.

Chřestový krém s ricottou

0 hlasů
1h a 5min 252kJ 130 Kč

Italská polévka se zeleným chřestem, ricottou a bazalkou.

Poradny

Mám nárok na PPM po konci rodičovské dovolené?

Dobrý den,na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) budete mít nárok v obou případech... Více

Můžeme si naúčtovat náklady na vývoz jímky?

Dobrý den, Jojo,v této poradně jsou zodpovídány především dotazy z oblasti sociálního zabezpečení... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

V zaměstnání přijde vaše velká chvíle. Proto mějte oči na stopkách a nedovolte, aby vám jedinečná příležitost unikla. Nejenom, že se můžete skvěle zviditelnit, ale také se vám podaří získat spoustu cenných zkušeností, které se b...

Více