Animoterapie je stále oblíbenější metodou relaxace

K dosažení psychické rovnováhy, zlepšení fyzické koordinace a léčbě nemocí, využívají lidé zvířata už odpradávna. Interakce mezi člověkem a zvířetem má na náš duševní i fyzický stav velmi pozitivní účinky. Ale zvířecí schopnosti léčit netkví nutně jen v jejich hlazení nebo pouhé přítomnosti. Některé metody mohou na první dojem působit dost odpudivě. Přesto zabírají!

Canisterapie a felinoterapie

Tyto metody podpůrné terapie jsou nejčastěji využívány v rámci rehabilitace tělesně či mentálně postižených lidí, pacientů s psychickými poruchami, depresemi, ale i tehdy, cítí-li se lidé opuštění. Tato forma terapie je ve světě jednou z nejrozšířenějších. Přítomnost zvířete pomáhá rozvíjet komunikaci pacienta s jeho okolím, proto je velmi vhodná například pro autisty. Felinoterapie, cože je léčba pomocí kontaktu s kočkami, je účinek podobný canisterapii, tedy kontaktu se psy. Na rozdíl od psů mají kočky méně tolerantní povahu a kontakt s nimi vyžaduje trochu více ohleduplnosti a trpělivosti. Je tedy vhodná zejména pro osoby s poruchou chování.

Hipoterapie

Podstatou léčby pomocí kontaktu s koňmi je především zlepšení fyzického stavu. Využívá se tedy především po úrazech, ale i u pacientů s vrozenými vadami nebo určitou dysfunkcí. Jízda na koni pomáhá naučit se lépe ovládat svoji rovnováhu a postupně je možné docílit velkých pokroků při návratu koordinace a hybnosti tam, kde byla omezena. Jízda na koni učí nejen rovnováze, ale také soustředění, citlivému přístupu a toleranci.

Larvoterapie a hirudoterapie

Název napovídá, že tady o mazlení s chlupáči nejspíše nepůjde, a je to tak. Jedná se totiž o léčbu pomocí červů a pijavic. Larvy nejsou jen tak ledajaké. Jsou totiž speciálně vypěstovaní za účelem léčby špatně se hojících ran, které dnes využívají v řadě tuzemských nemocnic. Pomáhají zejména s léčbou bércových vředů nebo proleženin. Hirudoterapie, tedy léčba pomocí pijavic má kořeny už v dobách středověku. Pijavice sají krev a kromě toho vypouštějí sliny, které mají antibakteriální a protizánětlivé účinky. Dovedou vyléčit křečové žíly, hemoroidy, vysoký tlak i nejrůznější záněty.Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden budou hvězdy nakloněny změnám. Nemusí jít o žádné velké převraty, ale pokud cítíte, že nějaký aspekt vašeho života vám v současné podobě už nevyhovuje, je nejlepší čas na změnu! Neohlížejte se na názor okolí, ... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

6 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
1 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat