Špinavá rouška vás jen sotva ochrání

Ať už v supermarketu nebo ve veřejných prostředcích, ve škole nebo i u lékaře – rouška je zkrátka povinná všude. Ne všechny vás ale ochrání stejně. Na kterou zapomenout a raději vůbec nenosit?

Zakrytí nosu a úst je povinností na mnoha místech – na ochranu okolí a samozřejmě i na tu vlastní. Různé roušky mají různé přednosti, ale i nedostatky, ale podle studie existuje jedna, která je až překvapivě neefektivní – totiž ta nevypraná a špinavá.

Podle studie zveřejněné v časopisu „Physics of Fluids“ vědci z univerzity v Massachusetts filtruje chirurgická rouška 65 procent vzduchových částic. Pokud ji ale nosíte delší dobu, je to jen pouhých 25 procent. Čím více je tedy rouška zašpiněná, tím vyšší je riziko, že se skrz ni dostanou i nebezpečné viry. Proto je důležité mít při sobě vždy vícero čistých roušek – pratelné vyprat a jednorázové vyhazovat.

Čistá rouška nezpůsobuje akné

Pokud nosíte roušku celý den, je bezpodmínečně nutné, ji večer nebo před dalším použitím vyčistit. Ovšem čistou rouškou nebráníte jenom šíření nebo vlastnímu nakažení viry. Špinavá rouška je také velmi často příčinou vzniku akné kolem úst, protože pod příliš dlouho nošenou rouškou se hromadí vlhkost a pot a tím se rychleji ucpávají póry.

Jak vyprat roušku správně

Roušky na opakované použití byste měli prát v pračce, nebo eventuálně při ručním praní, na 60 stupňů. Pokud si chcete být skutečně jistí, po usušení roušku ještě vyžehlete.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Ačkoli jste poslední týdny neměli v práci tak úplně nadosah úspěch, po němž už dlouho toužíte, rozhodně se nevzdávejte! Snažte se ignorovat požadavky a nároky ostatních a soustřeďte se na své naděje a sny. Mělo by vám to usnadnit cestu. Nebojte se požádat o pomoc ty, o nichž víte, že vám ji poskytnou bez vedlejších úmyslů. Mají ve vás větší víru... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

53 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
9 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
136 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat