Složení střevních bakterií ovlivňuje imunitu i mozkové funkce

Vaše střeva jsou hostitelem „hodných“ a „zlých“ bakterií. Pokud jsou jejich počty vyvážené, je všechno v pořádku. Jaké následky ale přinese jejich nerovnováha, kterou způsobuje nevhodná strava, stres a užívání některých léků?

Pokud jde o zachování zdraví, bakterie ve střevech mohou být silným spojencem, nebo naopak největším nepřítelem. Studie za studií potvrzuje, že jejich složení přímo ovlivňuje prakticky veškeré klíčové tělesné procesy, na kterých závisí spokojená existence. Čím ho narušujete vy sami?

Špatné jídlo a stres mají následky

Zní to možná neuvěřitelně, ale celková hmotnost střevních bakterií může dosáhnout až dvou kilogramů. Zatímco některé jsou prospěšné, jiné naopak škodlivé neboli patogenní. Důležité ovšem je, aby mezi nimi panovala zdravá rovnováha. Tu může zničit nepravidelná strava plná zpracovaných potravin, deficit vlákniny, nadmíra stresu, nedostatek spánku i časté užívání léků, zejména pak antibiotik. Podle čeho se dá poznat, že ve střevním mikrobiomu rozhodně nevládne vyvážená harmonie?

Pardon, zase nějak zapomínám!

Odborníci za ukázkový příklad považují dlouhodobější potíže s trávením, které zahrnují pálení žáhy, nevolnost, průjmy, zácpy nebo nadýmání. Jsou tu ale i jiné faktory, které by člověk neměl nechávat bez povšimnutí. Poznatky jisté americké studie naznačují, že přemnožení patogenních bakterií oslabuje imunitu a ohrožuje mozkové funkce, což vede ke zhoršené paměti, nesoustředěnosti, depresi a dokonce i autismu. Jako by toho už tak nebylo dost, tento stav se nehezky podepíše i na vašem vzhledu.

Pupínky jako důkaz

Akné, dermatitida, psoriáza nebo ekzém. Věřili byste tomu, že i náchylnost k těmto kožním nepříjemnostem začíná ve střevech, respektive bakteriích, které se v nich nacházejí? Dojde-li k tomu, že množství těch škodlivých je mnohonásobně vyšší než prospěšných, zpravidla to odstartuje chronický zánět. Právě on pak stojí v pozadí nenáviděných pupínků a svědivých vyrážek, které si žádají časté konzultace v dermatologické ordinaci.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Konečně se vám povede oprostit se od „změti“ svých pocitů a budete schopni se na problém, který už nějakou dobu řešíte s partnerem/partnerkou podívat bez emocí, tak nějak „svrchu“. A ke svému překvapení zjistíte, že jste k němu přistupovali ze špatného konce. To vám dá nejen možnost vše zdárně vyřešit, ale budete moci partnerovi/partnerce ukázat... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

78 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
12 Příspěvků
Poslední příspěvek 6.5.
1 Příspěvků
Poslední příspěvek 6.5.

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat