Vitamin D je tajnou zbraní proti koronaviru

Vitamin D patří k těm vitaminům, o jejichž pozitivním účinku na průběh onemocnění, nebo dokonce jako o ochraně před samotným onemocněním covidem se spekuluje hodně a déle. Někdo v něm vidí naději, jiný tvrdí, že jeho domnělé účinky jsou hodně nadhodnocené. Jak je to tedy s vitaminem D doopravdy?

Kolem vitaminu D koluje už více než rok mnoho mýtů a spekulací. Rozšířila se domněnka, že vitamin D by mohl chránit před koronavirem nebo alespoň zabránit těžkému průběhu nemoci. Dokázaná tato teorie není, ačkoli na toto téma už několik studií vzniklo.

Vitamin D na imunitu

V zásadě platí, že proti koronaviru jsou více chráněni zdraví lidé. I údaje o úmrtí klesají v závislosti na tom, čím mladší člověk je. A ke zdravému životu patří samozřejmě i vyvážená hladina vitaminů. Právě vitamin D je důležitý pro zdravý a funkční imunitní systém. Existuje ale přímá spojitost mezi vitaminem D a covidem-19?

Nejasné údaje

Studie univerzity Cantabria v Santenderu na konci října 2020 zjistila, že 80 procent pacientů s covidem hospitalizovaných v jedné nemocnici měla zároveň nedostatek vitaminu D. Ovšem zkoumáno bylo prakticky jen 216 pacientů. Podobná analýza univerzity v Chicagu ze začátku září 2020 zkoumala 489 pacientů – došla ale k podílu pacientů s covidem a nedostatkem vitaminu D ve výši 21 procent.

Nedostatek vitaminu D má mnoho rozličných projevů. Univerzita Hohenheim ve Stuttgartu odůvodnila svojí studií možnou zvýšenou úmrtnost nejen samotným nedostatkem, ale i s tím spojených onemocnění. Existují četné odkazy na to, že různá nepřenosná onemocnění (vysoký krevní tlak, diabetes, onemocnění srdce a krevního oběhu, metabolický syndrom) jsou často spojeny s nedostatkem nebo nízkou hladinou vitaminu D.

Tuto studii potvrzuje obrovským sběrem dat studie provedená univerzitou ve Vídni. Tým vědců v ní ukazuje jednoznačnou souvislost mezi nedostatkem vitaminu D a zvýšenou úmrtností – především u mladých a lidí ve středním věku. 80 000 pacientů bylo sledováno více než 20 let. Nakonec vědci došli k závěru, že nízká hladina vitaminu D v krvi může zvýšit riziko úmrtí dvakrát až třikrát.

Teorie, nebo fakta?

Klinické studie vidí možnou souvislost mezi vitaminem D a onemocněním covidem-19. Bohužel zatím jen z laboratorních pokusů. Tak například univerzita v Bristolu zveřejnila v lednu 2021 studii o pozitivních účincích vitaminu D a dalších látek. Části zkoumaných látek se navázaly na spike-protein koronaviru, čímž se už nemohl tak snadno ukotvit na receptory. Tyto závěry je ale nutné ještě potvrdit klinicky, do té doby je to jen teorie.

V dubnu 2021 zveřejnily svoji studii vědci z USA, Anglie a Itálie. Došli sice k závěru, že vyšší příjem slunečních paprsků může vést k nižší úmrtnosti na covid, nicméně vyloučili vitamin D jako důvod. Díky slunečnímu záření se v těle uvolňují oxidy dusíku, což, jak laboratorní studie ukázaly, komplikuje rozšíření koronaviru v těle.

Veškeré názory a tvrzení jsou dílem autora článku. Případné citace jsou uvedeny.Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden budete mít pocit, že musíte ve svém okolí něco změnit, abyste se zase cítili sami sebou. I kdyby to měla být úplná maličkost, nebudete mít klid, dokud se k této změně neodhodláte. Nenechte se odradit nepochopením svých nejbližš&ia... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat