Rybaření prospívá tělu i mysli

Zajít si na ryby? I tím se dá vylepšit imunita, nálada a kupodivu také spánek. Blízkost vody může příznivě ovlivnit i metabolismus. Jak je to možné?

Mezinárodní den rybaření jako tradičně připadá na 27. června. Nechcete také vyrazit k rybníku a chopit se prutu? Tato činnost není jen o odreagování a večeři, kterou si sami ulovíte. Je to způsob, jak něco udělat pro své tělo i psychiku! Jaké překvapivé účinky tenhle koníček má?

Skrytý tréninkový program

Zůstat fit? To vážně není snadné. Moderní život nás pevně připoutal k židli a počítači. A jeho okovy jsou tak těžké! Zřejmě představují důvod, proč mají čtyři lidé z pěti hrubý nedostatek fyzické aktivity. Že je to vážný problém, to potvrzuje i Světová zdravotnická organizace (1), která za jednu z nejčastějších příčin předčasného úmrtí považuje právě nečinnost. Rybaření možná nevypadá jako cvičení, ovšem v tom je ta krása. Koneckonců, má přece i akčnější verze! Kdo na vlastní ruce vyzkoušel třeba muškaření, ten ví své…

Silnější imunita?  Zajisté!

Kde žijí ryby? Tak samozřejmě, že ve vodě, což vědí kromě dospělých už i děti v mateřské školce. Jenže málo se hovoří o tom, jaký vliv právě voda může mít. A vůbec, když se díky vlnám pohybuje! Právě v takové situaci produkuje negativní vzdušné ionty, u nichž je prokázáno (2), že posilují imunitní systém, zrychlují metabolismus a regulují spánkové vzorce. Podrobně to popisuje například studie publikovaná v magazínu International Journal of Molecular Sciences (2). Podle ní tyto vzdušné ionty svedou zázraky i s náladou, neboť nesmírně podporují duševní pohodu.

Chutný a zdravý šupinatý výsledek

Další pozitivum, které se přímo nabízí? Výsledek rybolovu – nachytané ryby! Ty jsou nabité celou řadou prospěšných živin, a to včetně omega-3 mastných kyselin, bílkovin a vitaminů skupiny B. Příznivé účinky těchto i jiných obsažených látek pocítí kardiovaskulární systém, zrak, mozek, nervová soustava, kosti i svaly (3). Tak kdy nahodíte prut a pustíte se do léčivého relaxu? Počasí vám jenom přeje!

Zdroje: (1) www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/physical-activity, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6213340/, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK564314/ Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Testování

Všechna testování

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Vaše pohostinnost je až neuvěřitelná. Pro své blízké a přátele byste tento týden udělali první poslední. A můžete si být jisti, že si vaší ochoty a laskavosti všimnou! Dočkáte se proto mnoha pochval a ocenění. To bude působit jako pohlazen&ia... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

46 Příspěvků
Poslední příspěvek 31.3.
152 Příspěvků
Poslední příspěvek 31.3.

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat