Zdravotní výhody otužování v energetické krizi

Otužovat se kvůli aktuální situaci bude muset každý. Holt není zbytí! Když už tedy máme klepat kosu, alespoň si tak zlepšíme imunitu, krevní oběh a metabolismus.

Co bylo nepředstavitelným zlým snem a obávanou noční můrou, to se bohužel proměnilo v realitu. Ano, řeč je energetické krizi, která nás okrádá o peníze i dosavadní komfort. Z čirého zoufalství, strachu a obav lidé na internetu sdílejí vtipy o tlustých svetrech, pletených ponožkách od babičky i táboráku uprostřed obýváku, protože vynucené otužování samozřejmě není příjemné vůbec nikomu. Ale něco dobrého na něm přece lze najít! Ačkoli je to dozajista chabá kompenzace, nízké teploty, které zchladí naši domácnost, se mohou příznivě dotknout zdraví (1). Jaké vedlejší účinky se jim přisuzují?

Trénink imunitního systému

Zatopit si doma na pěkných 24 stupňů? Takový luxus už si skutečně dovolit nemůžeme. Nezbývá nám tedy nic jiného, než termostat pořádně přiškrtit. Tělo na takové chladné a nepříznivé podmínky chtě nechtě musí okamžitě reagovat, přičemž jedním z ochranných mechanismů bývá zvýšená produkce bílých krvinek, které tvoří základní stavební „materiál“ imunitního systému. Zjednodušeně řečeno – čím větší zima, tím silnější obranyschopnost (2). Tak alespoň něco! Kde ještě hledat hluboko skrytá pozitiva?

Podpora krevní cirkulace

Výstup z teplé komfortní zóny zasáhne i oběhový systém, jemuž se zlepší krevní cirkulace. Svižnější transport krve zafunguje jako čistička cév a tepen, která odstraní nahromaděný plak a další nečistoty, jež zvyšují riziko sraženin a tím i kardiovaskulárních chorob. Vylepšená činnost oběhového systému může také značně zkvalitnit pokožku a zpomalit tvorbu vrásek (3). Aby nás po zimě naši blízcí vůbec poznali, že? Zřejmě budeme vypadat o dost mladší…

Lék na stres? Doufejme!

Zimu nemáme rádi jen my, ale i stresové hormony. Je prokázáno (4), že chlad pozitivně působí na tu část mozku, která řídí jejich produkci. Co z toho plyne? Sice budeme klepat kosu, ale alespoň trochu ulevíme našim pocuchaným nervům! A to se teď hodí víc než kdy jindy. Mimochodem, zima obecně má dobrý vliv i na metabolismus, hladinu energie a čilé libido. Ale stejně bychom si raději zatopili, viďte?

Zdroje: (1) www.en.wikipedia.org/wiki/2021–present_global_energy_crisis, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4629728/, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK554457/, (4) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3441586/Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Peníze, na které čekáte už nějakou dobu, jsou na cestě! Vydržte a uvidíte, že se vaše finanční situace brzo markantně zlepší. Naštěstí moc dobře víte, že to není signálem k většímu utrácení, a peníze chytře investujete do... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

17 Příspěvků
Poslední příspěvek 18:43
495 Příspěvků
Poslední příspěvek 18:43
7 Příspěvků
Poslední příspěvek 18:33

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat