Kávové návyky pro delší a zdravější život

O kávě se říká, že souvisí s dlouhověkostí. Pokud do ní ale přidáváte polévkovou lžíci cukru, může vám život spíše zkrátit. Problémem bývá i plastový kelímek, který nepatří mezi nejzdravější „nádobí“!

Existuje mnoho způsobů, jak pít kávu. A to nejen po ránu! Někdo tento opojně vonící nápoj konzumuje s mlékem či smetanou, jiný zase s nějakým sladidlem. Preference se různí i co se týká teploty, protože jednomu vyhovuje káva horká, zatímco druhý raději počká, až vystydne. Ale jaká varianta je správná? Pokud si chcete zajistit dlouhověkost, černé zlato si připravujte takto!

Zapomeňte na cukr!

Asi nejzdravější a nejprospěšnější káva je neslazená, shodují se lékaři i výživoví poradci (1). Tahle obyčejnost z ní dělá přeplněný a ničím nenarušený zdroj antioxidantů, které neutralizují volné radikály, zmírňují oxidační stres a omezují pravděpodobnost chronických chorob. Přidané cukry a umělá sladidla bohužel prospěšnost kávy snižují a komplikacím naopak nahrávají. Pokud tedy můžete, raději se jim vyhněte. Nebo snad stojíte o cukrovku a nadváhu?

Řekněte ano houbám

Může jít káva s houbami vůbec dohromady? Ale to víte, že ano! Nebo jste snad neslyšeli o houbových prášcích, které jsou v lékárnách běžně k mání? Houbový prášek dodá zajímavou chuť, což ovšem není jediná výhoda. Houby jsou známým prostředkem podporujícím mozkové funkce i dlouhověkost, proto se jako součást různých nápojů často doporučují (2). To možná stojí za pokus, nemyslíte?

Pryč s plastovými kelímky

Plastové uzavíratelné kelímky se jeví jako skvělý nápad, protože si v nich můžeme kávu přinést takřka kamkoli. Ovšem pít z nich, to už je docela jiná písnička. Některé kelímky obsahují mikroplasty, které si najdou cestu i do vaší kávy. Útočí pak na hormonální rovnováhu, imunitu, nervový systém a vlastně i celkové zdraví (3). Když černé zlato, tak tedy jedině z keramického šálku!

Zdroj: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5696634/, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7826851/, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7920297/Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na oběd

Více tipů

Uzená polévka

(1 hlasů)

Sekaná

(1 hlasů)

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Očekávejte náročný týden, ale s velkým potenciálem pro růst a rozvoj. Budete se cítit motivováni pracovat na svých cílech a ambicích a to vám poskytne silný pocit směru a jistoty.Na pracovišti můžete čekat nové příležitosti, nové... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

8 Příspěvků
Poslední příspěvek 13:01
90 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
142 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat