Koupání ve studené vodě má opravdu blahodárné účinky

Chcete stárnout pomaleji? Nebo mít pořád dobrou náladu? A co vám brání? Chce to jen trochu odhodlání a studenou vodu!

Koupání ve studené vodě je praxe stará jako lidstvo samo. Ovšem nelze popřít, že díky ohromné propagaci na sociálních sítích teď jeho popularita značně vrostla. I celebrity neustále sdílejí fotky, jak se ráchají v řece, rybníku, dřevěné kádi nebo ledové vaně, a to i teď, v zimních měsících! Kdekdo se jimi nechává inspirovat, což je v tomto konkrétním případě jen dobře. Co s vámi studená voda vlastně udělá?

Úleva při bolestivých svalech

Příčin bolavých svalů může být opravdu mnoho. Někdy za nimi stojí intenzivní sportovní trénink, jindy zase špatná poloha třeba při spánku, chronický stres, předešlé zranění nebo chronická nemoc. Úleva se ale dá najít ve vodním chladivém osvěžení, shodují se poznatky vědeckých studií (1). Z těch pak vyplývá, že nízká teploty vody zlepšuje průtok krve, což usnadní přívod kyslíku i živin do postižených oblastí. Výsledkem je nejen útlum bolestí, ale i vítaný příslib rychlejší regenerace. A nebojte, cachtat se v ledové lázni nemusíte dlouho, není třeba lámat světové rekordy. Bohatě totiž stačí pouhých pár vteřin (2).

Zázračná omlazující kúra

Za kosmetické produkty, které zpomalují stárnutí, utrácíme nemalé částky. Ale oblafnout vrásky jde i zdarma! Může s tím pomoci právě otužování. Jak již bylo zmíněno výše, podporuje krevní cirkulaci. Cévy se chladem nejprve stáhnou, ovšem pak se zase rozšíří, takže krev začne proudit o to více. Dvojnásobná dávka okysličení zabojuje proti zánětům, zvýší produkci kolagenu a příznivě zapůsobí na pružnost kůže, čímž dodá omlazující jiskru (3).

Stres? Ten neznám

Koupání ve studené vodě funguje také jako antidepresivum. A to hodně účinné! Protože posiluje nervový systém, krotí stresové hormony a omezuje neblahé stavy, jako jsou deprese, paniky a úzkosti. Mívá totiž příznivý vliv na endorfiny neboli hormony štěstí (4). Dáte si dnes ledovou sprchu? Taková odvaha nezůstane bez odezvy!

Zdroje: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5025014/, (2) www.link.springer.com/article/10.1007/s004210050065, (3) www.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/lim2.53, (4) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7730683/Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Dáte průchod zamilovanosti a ukážete partnerovi, že vám na něm opravdu záleží. A věřte, že protějšek váš postoj stoprocentně opětuje. Možná to nedá najevo tak vroucně, jak byste si představovali, nicméně se ujistíte o tom, že vztah má budoucnost. Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

1 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
291 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat