Herpes z líbání je realitou všedního dne

Můžete herpes dostat z pouhého líbání? Je to více než pravděpodobné, ale ochrana bývá složitá.

Orální herpes, známý také jako opary, je celosvětově jednou z nejčastějších sexuálně přenosných chorob. Ve skutečnosti až 80 % lidí v sobě herpes nosí, ale mnozí si to neuvědomují, přestože nemají vůbec žádné příznaky. Onemocnění se totiž po nákaze nemusí projevit hned, virus dokáže spočívat v tzv. latentní fázi (1).

Dva druhy, jeden problém  

Existují dva typy viru herpes simplex. Jedná se o orální herpes (HSV-1) a genitální herpes (HSV-2). HSV-1 i HSV-2 mohou způsobit genitální herpes, což znamená, že propuknutí obou typů virů je možné na penisu, vagíně, konečníku nebo v okolních oblastech. Platí tedy, že pokud člověk má HSV-1 a provozuje orální sex, může jej rozšířit na genitálie jiné osoby. HSV-2 se obecně šíří análním nebo vaginálním stykem, i když se může dostat i do úst. HSV-1 je obvykle přítomen na rtech a v oblasti úst, zatímco HSV-2 se obvykle nachází v oblasti genitálií (1, 2).

Přenos viru je velmi snadný

Herpes se šíří kontaktem kůže s kůží, slinami a tělními tekutinami. Vzhledem k tomu, že líbání zahrnuje přímý a často dlouhodobý kontakt kůže s kůží spolu se slinami, je přenos oparu velmi pravděpodobný, pokud je již jeden z partnerů infikován. Neexistují proto žádné polibky, které by byly více či méně riskantní než ty jiné, aspoň pokud jde o orální herpes (2).

Nejlepší způsob, jak orálnímu herpesu předejít, je nelíbat někoho s aktivním, viditelným ohniskem, které se projevuje zarudnutím oblasti rtů, svěděním, brněním, horečkou, bolestí a vřídky. Ale bez ohledu na aktivní nebo viditelné ohnisko je herpes virus vždy uvnitř infikované osoby, takže vám nikdo nikdy nezaručí, že se nenakazíte (2).

I nepatrný příznak, jako je brnění rtů, může znamenat, že se herpes virus vylučuje. Dobrou zprávou však je, že na neživých předmětech dlouho nevydrží. I když možná nebudete chtít sdílet svoje hrníčky nebo ručníky s někým nakaženým, skutečné riziko přenosu z neživých předmětů je poměrně nízké (2).

Jak je to s puchýři?

Puchýř naplněný tekutinou charakterizuje výtok z blistru, při poškrábání je pak možné krvácení. Po prasknutí puchýře se na vředu může začít vytvářet krusta. V této fázi se rána začíná hojit a měla by být ponechána co nejvíce v klidu, aby se zkrátila doba zotavení. Fáze puchýřů trvá 4–7 dní a fáze zotavení trvá kdekoli od jednoho do dvou týdnů. Ve většině případů lékaři doporučují antivirové krémy, které lze obvykle zakoupit bez lékařského předpisu. Spolu s nimi jsou vhodné teplé nebo studené obklady (3).

Zdroje: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482197/, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK554427/, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2602638/






Celkem  0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden může přinést nové příležitosti pro posílení vašich partnerských vztahů. Pokud jste ve vztahu, očekávejte, že komunikace s partnerem bude jasnější a plná nových vhledů. Single Berani by se měli mít na pozoru, protože kolem se může objevit... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat