Jednoduché návyky zabraňují infekcím močových cest

Infekce močových cest je typickou letní diagnózou, a to zejména u žen. Jak ji poznáte a které běžné návyky její výskyt snižují na minimum?

Časté nucení na močení, i když močový měchýř není plný, pálení a řezání při močení a domočování, zakalená a nepříjemně zapáchající moč, bolest v podbřišku a v oblasti močové trubice, popřípadě viditelné stopy krve v moči a bolest při pohlavním styku (2).

Tyto symptomy se objevují v případě, kdy škodlivé mikroby putují vaší močovou trubicí do močového měchýře. Infekce se může dostat dokonce až do ledvin a způsobit horečku, zvracení a bolesti zad. Pokud zaznamenáte některý z těchto příznaků, okamžitě kontaktujte svého lékaře (2). A co můžete udělat proto, aby se vám potíže s močovými cestami vyhnuly?

Nezadržujte moč

Není čas ztrácet čas chozením na toaletu? Velká chyba! Nezadržujte moč na dlouhé hodiny, ba naopak pijte hodně vody a čurejte co možná nejčastěji, protože je důležité močový měchýř pravidelně proplachovat. A pozor, vaše moč by měla být světle žlutá; pokud je tmavší, znamená to, že je nutné příjem tekutiny navýšit. Můžete také pít brusinkovou šťávu, která infekcím močových cest předchází (1).

Po sexu se vymočte

Ujistěte se, že se hned po sexu vymočíte, aby se vyplavily nežádoucí bakterie, které tímto nedostanou šanci dostat se do močových cest. (Většinu akutních zánětů způsobuje bakterie E. coli neboli Escherichia coli.) (3).

Otírejte se zepředu dozadu

Na toaletě se otírejte zepředu dozadu. Uvedený jednoduchý návyk anální hygieny vám může pomoci odvrátit případná rizika. Při otírání zezadu dopředu (tedy v obráceném směru) riskujete přenos škodlivých bakterií z anální oblasti přímo do močových cest (4).

V pravidelných intervalech měňte hygienické vložky

Teplá vlhká podložka je živnou půdou pro mikroorganismy. Vyměňte si vložku alespoň jednou za čtyři až šest hodin, aby se tyto mikroorganismy nemnožily a nenahrávaly zdravotním potížím (4).

Co při infekci nedělat?

Když už se stane, že vás infekce „potká“, rozhodně se vyhněte konzumaci kávy, džusů a sladkých nápojů. Vhodné je držet se dál od sladkostí, ostrých a smažených jídel – bakterie Escherichia coli je totiž má velmi ráda (2).

Zdroje: (1) htps://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3370320/, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482435/, (3) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16433159/, (4) názor autoraSledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na snídani

Více tipů

Omeleta s jarní cibulkou

(31 hlasů)

Toasty s rajčaty

(24 hlasů)

Omeleta s parmezánem

(20 hlasů)

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Dáte průchod zamilovanosti a ukážete partnerovi, že vám na něm opravdu záleží. A věřte, že protějšek váš postoj stoprocentně opětuje. Možná to nedá najevo tak vroucně, jak byste si představovali, nicméně se ujistíte o tom, že vztah má budoucnost. Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

2 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
4 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat