Prevence syndromu karpálního tunelu

Syndrom karpálního tunelu je běžné onemocnění, které postihuje zápěstí a ruku, často způsobené opakovanými pohyby a přetížením středového nervu. Může vést k bolesti, necitlivosti a slabosti ruky, což ztěžuje každodenní činnosti. Dobrou zprávou však je, že existují kroky, které můžete podniknout, abyste syndromu karpálního tunelu předešli a zachovali si zdraví zápěstí a rukou. Jaká preventivní opatření to jsou?

Porozumění syndromu karpálního tunelu

K syndromu karpálního tunelu dochází, když dojde ke stlačení nebo podráždění středového nervu, který vede z předloktí do ruky úzkým průchodem zvaným karpální tunel. Tento jev může být důsledkem opakovaných pohybů, nesprávného držení zápěstí nebo některých zdravotních potíží. (1)

Syndromem obvykle trpí lidé, kteří vykonávají těžkou manuální práci a přenášejí těžší břemena. Nicméně to neznamená, že se vyhýbá lidem se sedavým zaměstnáním. Ti totiž často pracují v nepřirozené poloze, hrbí se a mají zkroucené zápěstí. (2)

Pracovní prostředí a pozice zápěstí

Pokud patříte spíše k lidem, kteří mají sedavé zaměstnání, určitě oceníte následující tipy, jak syndromu karpálního tunelu předejít. První pravidlo, které je dobré dodržovat, je správné rozložení vašeho pracovního prostředí. Klávesnice a myš musí být ve výšce, která umožňuje, aby zápěstí zůstalo při psaní nebo klikání v neutrální poloze. Zvažte použití ergonomických podložek pod zápěstí nebo podložky pod klávesnici, které zápěstí odpruží a podepřou. (3)

Vyhněte se extrémnímu ohýbání zápěstí. Při psaní nebo používání různých předmětů udržujte zápěstí v neutrální, rovné poloze. Vyhněte se nadměrnému ohýbání nebo překroucení rukou. V průběhu pracovního dne si dělejte krátké přestávky, abyste si protáhli a protřepali ruce. Pište a uchopujte předměty lehce, a to bez přílišného tlačení. Při psaní používejte konečky prstů. (4)

Další preventivní opatření

Zařaďte do svého denního režimu protahování. Mírně protáhněte zápěstí tak, že natáhnete ruku před sebe a druhou rukou ohnete v zápěstí směrem dolů. Natáhněte ruku před sebe a druhou rukou ohněte zápěstí směrem vzhůru. Udržujte zápěstí a ruce v jedné linii s předloktím, abyste minimalizovali zatížení středového nervu. Nepřehánějte to s monotónními pohyby a přenášením těžších břemen. (5)

Problémy spojené s karpálním tunelem dokáží člověka pořádně potrápit a bolet. Pokud cítíte, že je bolest pravidelná, raději se svěřte svému praktickému lékaři. Rozhodně by se tento problém neměl podceňovat nebo zanedbávat. (6)

Zdroje: (1-6) www.mayoclinic.org/diseases-conditions/carpal-tunnel-syndrome/symptoms-causes/syc-20355603


Celkem 0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na snídani

Více tipů

Omeleta s jarní cibulkou

(31 hlasů)

Toasty s rajčaty

(24 hlasů)

Omeleta s parmezánem

(20 hlasů)

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Dáte průchod zamilovanosti a ukážete partnerovi, že vám na něm opravdu záleží. A věřte, že protějšek váš postoj stoprocentně opětuje. Možná to nedá najevo tak vroucně, jak byste si představovali, nicméně se ujistíte o tom, že vztah má budoucnost. Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

2 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
4 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat