Bakteriální vaginóza ohrožuje těhotenství i ženské zdraví

Když se přemnoží škodlivé bakterie v těch nejintimnějších ženských místech a naruší se jejich rovnováha, nikdy to nevěstí nic dobrého. A to hlavně během těhotenství!

Nejen kvasinková infekce, i bakteriální vaginóza (BV) ženy ve věku 15 až 44 let často postihuje. Způsobena je pak nerovnováhou bakterií, které přirozeně obývají vagínu. Její příčiny stále nejsou zcela jasné, předpokládá se však, že riziko vzniku zvyšuje sexuální aktivita, používání intimních sprch a opakované užívání antibiotik, které narušuje bakteriální rovnováhu v celém těle, intimních partií nevyjímaje. Vědci se domnívají, že konečně dosáhli průlomu v pochopení toho, proč tahle patálie tolik ohrožuje těhotenství.

Když něco špatného ničí to dobré

Okolnosti bakteriální vaginózy zkoumala studie lékařské fakulty v San Diegu publikovaná v magazínu Science Translational Medicine (1). Její autoři zjistili, že se při tomto „onemocnění“ přemnožené škodlivé bakterie živí „hodnými“ epitaliálními buňkami s důležitou ochrannou funkcí, přičemž produkují určité enzymy. Ty poněkud mění povrch celého vaginálního epitelu, a to na biochemické i mikroskopické úrovni. Poznatky této studie varují, že nevyhledání léčby může u těhotných žen vést k předčasnému porodu, nízké porodní váze plodu i infekci plodových obalů.

V sázce je i blaho reprodukčních orgánů

V kdovíjakém bezpeční nejsou ani ty netěhotné, neboť těm hrozí třeba obávané chlamydie, záněty pánevních orgánů, infekce reprodukčního systému a chronické problémy. Problém s léčbou je bohužel ten, že i když je bakteriální vaginóza zavčas identifikována a léčena antibiotiky, podle autorů zmíněné studie ve většině případů dochází během jednoho roku k recidivám (2). Jinými slovy – tahle svízel se moc ráda vrací a spolu s ní se rizikový kolotoč roztáčí znovu a znovu. Tohle asi nechce slyšet žádná žena…

Zdroje: (1) www.science.org/doi/10.1126/scitranslmed.abp9599, (2) www.nypost.com/2023/11/29/lifestyle/bacterial-vaginosis-causes-identified-in-new-study/


Celkem 1 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Nový horoskop Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

4 Příspěvků
Poslední příspěvek 14:28
1 Příspěvků
Poslední příspěvek 13:36

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat