Profese nejvíce ohrožené astmatem

Kadeřníci, zemědělci, malíři, výrobci koberců ani pekaři to nemají lehké, protože v práci mohou „chytit“ astma na první dobrou. Kdo další je v ohrožení?

Astma je chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest, které způsobuje zúžení průdušek a vede k opakovaným epizodám dušnosti, sípání, pocitu sevření na hrudi a kašli. Tyto symptomy se často zhoršují v noci nebo časně ráno, takže o kvalitním spánku či příjemném probuzení a startu dne nemůže být ani řeč. Astmatem podle odhadů celosvětově trpí přes 260 milionů jedinců (1), což z něj dělá jednu z nejčastějších chronických nemocí. Jak velký podíl viny tu nese vykonávané zaměstnání?

Faktor vyžadující pozornost

Genetika, respirační i virové infekce, kouření, znečištěné ovzduší, obezita a alergie – to jsou udávané hlavní příčiny (2). Jenže práce k nim patří také, bohužel. Vyplývá to z jisté britské studie (2), jejíž poznatky odhadují, že 16 procent lidí má astma vyvinuté z povolání a u 21 procent se vlivem špatných podmínek na pracovišti zhorší jeho stávající příznaky. V nebezpečí jsou hlavně kadeřníci (3), kteří chtě nechtě inhalují chemické látky obsažené v barvách na vlasy a odbarvovačích. O nic lépe na tom nejsou ani osoby pracující v odvětvích, jako je pekařství, malířství, zpracovávání dřeva, kobercová a farmaceutická výroba, strojírenství nebo zemědělství, neboť jim zase zatopí takzvaný kovový prach, drobné částice z obilí, dřeva i mouky, pyl a silné výpary (3).

Respirátor jako nutnost

Rizika se týkají také ošetřovatelů zvířat. I ti pociťují kašel, sípání a dušnost, za což pochopitelně může srst čtyřnohých svěřenců (4). Americký úřad pro bezpečnost a ochranu zdraví vyzývá zaměstnavatele, aby školili své pracovníky v bezpečném zacházení s chemikáliemi a mimo jiné jim poskytovali dostatek ochranných pomůcek, jako jsou masky a respirátory (5). Máte je k dispozici?

Zdroje: (1) www.firsnet.org/images/publications/s1.pdf, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8352763/#, (3) www.simpsonmillar.co.uk/industrial-disease-claims/occupational-asthma-compensation/world-asthma-day/, (4) www.nypost.com/2024/05/07/lifestyle/the-11-workers-most-at-risk-for-developing-asthma-law-firm/, (5)www.osha.gov/occupational-asthma


Celkem 0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden může být plný intenzivních emocí a hlubokého uvědomění. Pokud jste ve vztahu, možná budete cítit potřebu vyjádřit své pocity a touhy otevřeně. Nebojte se sdílet své myšlenky a snažte se pochopit i pohled svého partnera. To může po... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

1 Příspěvků
Poslední příspěvek 0:16
1 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
1 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat