Voňavý šampon, pleťové mléko zajišťující hydrataci nebo lepidlo na řasy, které svou službu dělá opravdu dobře. Potrpíte si na tyto produkty? Je možné, že v sobě mají karcinogenní formaldehyd!
Abychom podpořili své zdraví, nejsme ke svému tělu lhostejní. Dbáme o vyváženou stravu, hlídáme si pitný režim, pravidelně se hýbeme a ctíme osmihodinový spánek. Opravdu to ale stačí? Běžně opomíjíme něco, co se každý den dotýká naší kůže a vlasů. Produkty osobní péče jsou přece bezpečné a testované, že? Tak nač se obávat? Jistý důvod by tu byl.
Nepříjemné karcinogenní překvapení
Američtí vědci z Bostonské univerzity zjistili, že vysoký počet šamponů, kondicionérů, tužidel, pleťových mlék a lepidel na řasy obsahuje formaldehyd nebo konzervační látky, které ho uvolňují (1). Formaldehyd je známý karcinogen, který prodlužuje trvanlivost kosmetiky, ovšem až podezřele často se dává do přímé spojitosti s rakovinou plic, leukemií, srdečními chorobami, poškozením jater i zhoršením astmatu (2). Dosud se diskuse o jeho expozici soustředila převážně na přípravky pro rovnání vlasů, jak se ale ukazuje, problém je mnohem rozsáhlejší.
Pro krásu se vážně trpí!
„Bohužel jsme prokázali, že přítomnost formaldehydu se netýká jen prostředků zajišťujících hladký účes. Tato chemikálie se běžně nachází v produktech, které na tělo aplikujeme neustále, a to doslova od hlavy až k patě. Dlouhodobé a opakované vystavení může mít vážné dopady na zdraví,“ varuje vědecká výzkumnice Robin Dodson (3). Její odborný tým požádal převážně ženy, aby po dobu jednoho týdne zaznamenávaly, co přesně používají a sdílely fotografie etiket se složením. Záhy vyšlo najevo, že se formaldehyd vyskytuje přibližně ve 47 procentech pleťových přípravků a 58 procentech těch vlasových.
A může být hůř
Vědkyně Robin Dodson upozorňuje na to, že tím zdravotní hrozby končit nemusejí. „Zaměřili jsme se na formaldehyd, neboť jsme věděli, že ho máme hledat. Obsažených škodlivých látek tu může být víc, jen o nich zatím nevíme,“ připouští jmenovaná expertka. Potíž je také v tom, že i když se většina spotřebitelů naučila vyhýbat kosmetickým produktům s formaldehydem na etiketě, drtivá většina z nich nemá žádné informace o složkách, které ho uvolňují. „Snažíme se dělat správnou věc, ale je potřeba větší vládní dohled. Nemáme být vyškolení chemici, abychom zjistili, jaká kosmetika nám může způsobit zdravotní problémy,“ zdůrazňuje Robin Dodson. To jsme to dopracovali, viďte?
Zdroje: (1) www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0013935123020327, (2) www.cancer.org/cancer/risk-prevention/chemicals/formaldehyde.html, (3) www.silentspring.org/news/formaldehyde-releasers-found-common-personal-care-products
Sledujte nás na sociálních sítích: