Přestože dnešní mladí čelí mnoha výzvám, a to včetně přepracovanosti, nespavosti a neustálého online připojení, zdá se, že v boji proti demenci získávají náskok.
Jsou méně šťastní, více vystresovaní, horko těžko hledají rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem a kvůli permanentní digitální konektivitě se nedokážou na nic soustředit. I takové věci se říkají o lidech mladších generací, kteří vykazují paradoxně nejnižší riziko demence ze všech. On je snad ten tlak moderního života preventivně léčivý!
Škola základ života?
„Mladší generace mají výrazně menší pravděpodobnost, že se u nich rozvinou poruchy kognice a poznávacích funkcí ve stejném věku jako u jejich rodičů nebo prarodičů. A to je nadějná prognóza,“ oznamuje australská výzkumná pracovnice Sabrina Lenzen, která na toto téma provedla studii (2). Pravděpodobně to plyne ze zlepšeného přístupu ke vzdělání, s nímž je spojena i vyšší kognitivní rezerva, která pomáhá mozku kompenzovat patologické změny spojené s demencí. Zlatá mládež má tedy dost velkou psychickou výhodu. Na stranu druhou jí ale decimuje jiný těžký problém.
Štíhlých málo, obézních až moc
Podle zprávy zveřejněné v prestižním časopise Lancet (3) bude do roku 2030 více než miliarda jedinců okolo 25 let ohroženo obezitou. „I já jsem šokována tím, jak některé z budoucích předpovědí vypadají,“ přiznává profesorka globálního zdraví z univerzity George Washingtona Sarah Baird, která zmíněnou zprávu vypracovala. „Je jasné, že se nacházíme v krizi špatného zdraví, která se za pár let ještě více prohloubí,“ dodává. Ono se těch krizí ale vlastně plánuje víc…
Horko, kterému se nikdo nevyhne
Odhaduje se totiž, že v roce 2100 budou bezmála dvě miliardy dospívajících čelit globálním teplotám zhruba o 2,8 °C vyšším než nyní, což dle názoru vědců zintenzivní extrémní počasí, potravinovou nejistotu, ztrátu biodiverzity, sociální nestabilitu a nemoci související s horkem po celém světě (4). „Pro mileniály i generace Z je těžké si plně představit a uvědomit, co teplejší klima znamená pro zdraví a pohodu. Protože přežijí své předky, mají hodně co ztratit, pokud neinvestují do své budoucnosti,“ uzavírá Sarah Baird.
Zdroje: (1) www.theguardian.com/society/2025/jun/02/younger-generations-less-likely-dementia-study, (2) www.jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2834750?guestAccessKey=bacb167c-2948-4d8a-a4b4-4f6200aa35d6&utm, (3) www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(25)00863-3/fulltext, (4) www.nationalgeographic.com/environment/article/paris-climate-agreement-earth-two-degrees-hotter
Sledujte nás na sociálních sítích: