Nepěkný letní doplněk: Mykóza nohou. Jak se jí letos vyhnout?

Léto se nezadržitelně blíží a s ním i všechny jeho radosti spojené s dovolenými a koupáním. Jenže tyhle činnosti v sobě skrývají i velmi nenápadné nebezpečí – plísně, které si na nohou často odnášíme z hotelů či koupališť.

Vzhledem k tomu, že se s plísňovým onemocněním nohou setká každý třetí dospělý, existuje vysoká pravděpodobnost, že tahle nepříjemnost může potkat i vás.

Nejde jen o nohy

I přes četnost výskytu se o mykózách na nohou příliš nemluví. Spousta lidí se dokonce stydí navštívit i lékaře. Ale stud není podle odborníků na místě. Pokud se problém zanedbá a mykóza neléčí, může mít mnohem zásadnější následky a pro pacienta je pak léčba nepříjemnější a náročnější.

Neléčená plíseň nohou se může rozšířit na další části nohy nebo dokonce těla, proto je důležité vědět, jak tuto nemoc rozpoznat, léčit a kdy už raději navštívit lékaře.

Plísňová onemocnění nohou většinou začínají mezi prsty na noze a projevují se nepříjemným svěděním. Už samotné svědění je příznakem, který není radno zanedbat a který by měl být impulzem pro zahájení léčby. Mezi další příznaky patří zarudlá kůže, bílá oteklá místa a olupující se pokožka.

Nemůžete za to!

Ačkoli se může zdát, že jsou plísně nemocí „špinavých nohou“, není tomu tak. Plísňové zárodky číhají například ve veřejných bazénech, saunách a přenášejí se i obuví. Stačí tedy, abyste si šli zaplavat nebo si na návštěvě půjčili přezůvky, a mykóza může být najednou i vaším problémem.

Podle odborné literatury způsobují plíseň nohou houbovité organismy, tzv. „dermatofyty“, které se vyskytují ve svrchních vrstvách pokožky. Dermatofyty se pak šíří i například společným praním ponožek v jedné pračce nebo chůzí naboso po koberci.

Přesto se můžete chránit

Dermatofyty se rády šíří ve vlhkém prostředí a letní zapařené boty jsou pro ně ideálním prostředím. Snáze také napadají pokožku, která je zhrublá, zrohovatělá, popraskaná a jinak narušená. Usazují se totiž právě v těchto puklinách a spárách, kde mají klid na množení. Péče o pokožku nohou by proto měla být pravidelnou součástí každodenní hygienické péče, stejně jako třeba čištění zubů.

S léčením plísně není dobré otálet. Čím dříve začneme, tím rychleji bude onemocnění vyléčeno, a navíc mu nedáme příležitost rozšířit se po velké ploše nohou, na nehty, kde se pak léčí velmi obtížně a zdlouhavě. Dostupné preparáty k léčbě mykózy jsou volně prodejné v lékárnách a drogeriích. Jedná se o pudry, koupele, krémy a spreje. Pokud problémy trvají i po vašem „amatérském“ léčení, je nejlepší vyhledat odbornou pomoc lékaře. Příznaky zarudnutí a svědění se mohou rozšířit i do jiných částí těla (např. třísel).Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na večeři

Více tipů

Gratinovaný losos

(7 hlasů)

Krůtí prsa s houbami

(6 hlasů)

Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Můžete se těšit na příjemné chvilky se svými ratolestmi, které vám budou vyprávět své vtipné školní příhody. Nejenom, že se skvěle pobavíte, ale zároveň si také vzpomenete na svá dětská léta a eskapády, které... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

2 Příspěvků
Poslední příspěvek 21:39
1 Příspěvků
Poslední příspěvek 21:35

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat