Emoce jsou nakažlivé. Jak na nás působí cizí úsměv?

Základní vlastností lidské společnosti je nakažlivost. A nemyslí se ta infekční, ale také emocionální. Lidé se prostě od sebe dokážou nakazit emocí, náladou a některými typy chování. Dobře popsáno je to u zívání, vědci z Londýna se teď ale pustili do výzkumu nakažlivosti emocí jako léčivého prostředku při potírání depresí a úzkostí.

Doktor Javier Elkin a profesor Parashkev Nachev z University College London věří, že právě koukání na usměvavé tváře nakazí lepší náladou jedince, kteří trpí slabou až mírnou formou depresí. A vytvořili dokonce aplikaci Pocket Smile (Úsměv v kapse), která má pomoci lidem zvedat náladu, když je jim úzko. Stačí se na ni podívat a ona přehraje spousty smějících se obličejů. Výstupy z aplikace slouží dalšímu psychologickému výzkumu doktora Elkin a profesora Nacheva.

„Nakažlivost emočních stavů je základní znak lidské bytosti. Mozek se neustále snaží předpovědět, co se bude dít dál,“ vysvětluje profesor Parashkev Nachev.

„Vím, že je smích nakažlivý. Ale je také tato emoce nakažlivá? Je štěstí nakažlivé? To chceme odhalit. Když vidíte někoho se smát a snažíte se vědomě nesmát vůbec a udržet si neutrální obličej, brzy to začne být dost divné. Mimikry jsou nám velmi vlastní,“ dodává doktor Elkin.

Jejich aplikace Pocket Smile je volně ke stažení na AppStore i Google Play.

Smíchem ke štěstí

Jiní vědci zase prokázali, že fyzickým navozením úsměvu na tváři – stažením svalů obličeje – dojde ke změnám v mozku, takže se aktivují centra radosti a štěstí. Je tedy možné, že záměrné navození úsměvu na tváři má pozitivní účinky na duši. A naopak.

Výzkumníci z univerzity v Marylandu se rozhodli pro experiment, při němž vybrané skupině dobrovolníků pouštěli několikaminutové ukázky z komedií, druhé pak z vážných filmů. Při tom pomocí přístrojů měřili průtok krve tělem účastníků a zjistili, že zatímco při melancholických, úzkostných a neveselých skečů se průtok krve zpomalil, u humorných scének a komedií tomu bylo přesně naopak. Nešlo přitom o žádný zanedbatelný rozdíl – ten totiž činil až 50 procent!

Následné testy pak prokázaly, že u lidí, kteří sledovali veselé ukázky, přetrvávají příznivé účinky smíchu a dobré nálady ještě 45 minut po skončení promítání.







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na snídani

Více tipů

Srdíčkový koláč

(30 hlasů)

Omeleta plněná špenátem

(35 hlasů)

Brusinková čokoláda

(24 hlasů)

Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Chystá se velice zajímavý týden, bude obzvláště zábavný. Vesmír v tomto týdnu umožní vyšší stupeň nezávislosti, sebedůvěry a odvahy, které jsou základními vlastnostmi Beranů.Na pracovišti může být ... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

1 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
7 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat