Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

15 věcí, které nečistíte tak často, jak byste měli

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

9. 1. 2017 | Bydlení a design

Úklid je sice běžnou součástí života každého z nás, ale i když si myslíme, že nám neunikne ani smítko špíny, i tak na spoustu věcí zapomínáme. Schválně, jak často čistíte předměty z následujícího seznamu?

Mobilní telefon

S každým hovorem si prostřednictvím mobilního telefonu přenášíme na obličej spousty bakterií a virů. Telefon totiž používáme naprosto všude – a ne vždy máme umyté ruce. A tak je potřeba displej pravidelně dezinfikovat, ideálně čisticími ubrousky.

Televizní ovladač

Nejenže je na něm spousta prachu, ale vzhledem k tomu, že jej bereme do ruky prakticky kdykoli (třeba když jíme apod.), je také zásobárnou a šiřitelem nejrůznějších mikrobů. Není proto od věci jednou za čas jej podrobit pořádnému očištění (například s pomocí dezinfekčních ubrousků – jen pozor, aby nebyly příliš mokré).

Sprchový závěs

Je prakticky neustále vlhký, a tak je přímo ideálním obydlím pro bakterie a plísně. Proto bychom jej měli pravidelně prát (tedy pokud máte závěs textilní) nebo mýt (to když máte igelitový).

Kartáč na vlasy

Používáme ho několikrát denně, a tak se v něm hromadí vlasy a také kosmetické či stylingové přípravky, které na vlasy aplikujeme. Minimálně jednou týdně bychom proto měli zbavit kartáč všech vlasů (jednoduše je „vyčešte“ s pomocí hřebenu) a dopřát mu koupel v teplé vodě s trochou šamponu.

Zubní kartáček

Ruku na srdce – kolikrát během oněch doporučovaných tří měsíců, po které používáte kartáček na zuby, tohoto pomocníka vydezinfikujete? Přitom mezi štětinami se ve vlhku množí spousta bakterií a plísní, které s každým dalším čištěním zubů přenášíte do svých úst. Alespoň jednou za týden dopřejte kartáčku lázeň v dezinfekci (i kdyby to měl být klasický ocet). Poté kartáček pečlivě opláchněte a nechejte uschnout.

Mycí houby

Pokud při mytí či sprchování používáte houbičku nebo žínku, po pár dnech se může z pomocníka zajišťujícího čistotu a příjemnou masáž proměnit v šiřitele plísní a bakterií. Proto nezapomínejte hubku pravidelně dezinfikovat (třeba v octu). Také byste měli houbičky či žínky uchovávat na dobře větraných místech, aby dokonale vyschly (bakterie totiž milují vlhko).

Odpadkový koš

I když už dnes většina z nás používá sáčky na odpadky, takže smetí nepřijde s košem přímo do styku, neznamená to, že bychom neměli pravidelně nádobu na odpadky vymývat a dezinfikovat. Nepříjemný zápach je to nejmenší, co váš nemytý koš může produkovat…

Odkapávače na nádobí

Když na ně odkládáme čisté nádobí, tak přeci nemohou být špinavé, nebo ano? Pravda je ovšem taková, že mohou. Odkapávače jsou věčně mokré, což se moc líbí bakteriím a plísním. A tak ten svůj jednou týdně pořádně vydrhněte. S nepřístupnými zákoutími vám pomůže třeba starý kartáček na zuby.

Polštáře a peřiny

A ne, nemáme na mysli povlečení, ale samotné lůžkoviny. Ty z umělého vlákna se většinou mohou prát v pračce, jiné budete muset odnést do čistírny. Asi nejhůře jsou na tom peřiny a polštáře z pravého peří – ty budete muset svěřit odborníkům. Ale rozhodně „praní“ lůžkovin neodkládejte. Víte, kolik mikroorganismů v nich bydlí?

Kliky u dveří

Saháme na ně, když přicházíme zvenku, abychom zavřeli dveře. A v tu chvíli jsou naše ruce všechno, jen ne čisté. Proto si kliky zaslouží naši pozornost – alespoň jednou týdně je pořádně vydrhněte a naleštěte.

Hračky do vody

Pokud si vaše dítko hraje ve vaně s nejrůznějšími parníčky, kačenkami nebo jinými hračkami, věnujte těmto předmětům pravidelnou pozornost. Jinak totiž hrozí, že si dítě při „ochutnávání“ hračky do úst zanese také nejrůznější bakterie a plísně, které se na ní ve vlhku množí.

Pokojové rostliny

Také na nich se hromadí spousta prachu. A to nejen nepřispívá k čistému prostředí u vás v domácnosti, ale navíc tím znesnadňujete život samotným rostlinám. Proto vezměte měkký hadřík a vodu a pečlivě list po listu omývejte. Pozor, nepoužívejte žádné saponáty, mohli byste narušit povrchovou strukturu listů a rostlinu zahubit.

Sluchátka

Pokud například cestou do práce posloucháte hudbu ve sluchátkách, tzv. „peckách“, které se strkají přímo do uší, měli byste je také pravidelně dezinfikovat. Bakterie, které si pokaždé do ucha zavádíte, by totiž mohly nadělat pořádnou neplechu. Jak sluchátka čistit? Zapomeňte na vodu – ideální jsou ubrousky určené k čištění elektroniky.

Rohožky

Vzhledem k tomu, že si o ně čistíme boty, na kterých máme všechnu možnou špínu zvenku, nevypadají rohožky po pár použitích už tak pěkně, jako když jsme je kupovali. Čištění rohožky závisí na materiálu, ze kterého je vyrobena. I když ruku na srdce – někdy je snad lepší koupit novou… Pamatujte, že je to první věc, kterou vaši hosté uvidí, když dojdou k vašim dveřím.

Volant

Do auta také nesedáme vždy jen s čistýma rukama – a tak není divu, že patří volant k nejznečištěnějším místům v našem automobilu. Podobně jako kliky nebo tlačítka pro otevření oken (nebo kličky, máte-li starší typ vozu). Vaši tajní spojenci? Ano, dezinfekční ubrousky (ale i hadřík a saponát nebo ocet poslouží úplně stejně).

Největší chyby při úklidu, které opakujeme stále dokola

Kachna v rybízové omáčce

Kachna v rybízové omáčce

9 hlasů
3h a 0min 647 kJ 220 Kč

Nejčtenější články

TESTOVÁNÍ: Omládněte i bez skalpelu s Perfect Clinic

TESTOVÁNÍ: Omládněte i bez skalpelu s Perfect C...

Nestala jste se testerkou mixéru Catler? Využijte exkluzivní nabídky k odkupu

Nestala jste se testerkou mixéru Catler? Využij...

Hledáte zajímavý dárek pro muže? Podívejte se na naše tipy

Hledáte zajímavý dárek pro muže? Podívejte se n...

Nanotechnologie pomáhají v běžném životě. Jak je využijete vy?

Nanotechnologie pomáhají v běžném životě. Jak j...

TESTOVÁNÍ: Pečujte o dětské zoubky s Herbadent KIDS

TESTOVÁNÍ: Pečujte o dětské zoubky s Herbadent ...

REDAKČNÍ TESTOVÁNÍ: Jak jsem se projedla k životní rovnováze

REDAKČNÍ TESTOVÁNÍ: Jak jsem se projedla k živo...

Tip na oběd

Rozmarýnové medailonky

14 hlasů
2h a 5min 485kJ 276 Kč

,Mořská růže‘ – znamená v překladu jméno této byliny z...

Ryby z balíčku

6 hlasů
1h a 10min 595kJ 220 Kč

Ryby pečené v pečicím papíru.

Poradny

Která náhradní doba se mi započítá na podporu?

Dobrý den, stejně jako se nárok na podporu v nezaměstnanosti posuzuje z ukončeného zaměstnání, t... Více

Otec mi zemřel, žiji sám, na jaké dávky mám nárok?

Dobrý den, jestliže jste nezaopatřeným dítětem (studiem se připravujete na budoucí povolání) a p... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Pamatujte, že tak jako má – podle českého přísloví – každá mince dvě strany, tak i za každým problémem stojí více vysvětlení a více motivů. Občas máte tendenci na věci nahlížet jen svým okem, aplikujete na ně své postoje. A to je ...

Více