Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Důvody, proč byste neměli ignorovat přezutí na letní gumy

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

30. 4. 2019 | Bydlení a design

Nechce se vám měnit zimní gumy za letní, protože to není povinné, nebo stejně plánujete na podzim kupovat nové, tak tyhle už takzvaně „doděláte“? Děláte velkou chybu. Nejenže je to neekonomické, ale může to být i dost nebezpečné.

Přezouvání byste neměli nikdy podceňovat. Přesto v naší zemi pravidelně nepřezouvá celá čtvrtina řidičů.

Hluk

Zimní pneumatika je vyrobena z měkčí směsi, která své specifické vlastnosti nejlépe využije v teplotách pod bodem mrazu. Čím vyšší je teplota vozovky, tím více se guma zahřívá a se zvyšující se teplotou stoupá také hluk, který při jízdě na zimních gumách v letním období jistě nepřeslechnete.

Delší brzdná dráha

Při sešlápnutí brzdového pedálu za rychlosti 100 km/h má auto se zimními gumami až o šest metrů delší brzdnou dráhu než je tomu u přezutých vozů. S rostoucí teplotou se brzdná dráha ještě více prodlužuje, což může mít za následek velmi ošklivé nehody. Přesto mnoho řidičů s výměnou pneumatik otálí.

Horší ovladatelnost

Zimní pneumatiky jsou konstruovány tak, aby jejich drážky dobře odváděly vodu a sníh. V létě ale příliš dobře nefungují. Jejich měkčí materiál auto výrazně zpomaluje, v zatáčkách auto nedrží přesnou stopu a výhybné manévry přicházejí s nižší mrštností a s časovou prodlevou.

Rychlé opotřebení

Působení teplé vozovky zimní směs pneumatik ještě více změkčuje, což má za následek její rychlý úbytek. Gumy se tak opotřebovávají výrazně rychleji, postupně dochází ke zhoršené přilnavosti a tím se dostáváme k již zmíněné zhoršené ovladatelnosti vozu. Zimní pneumatiky do léta prostě nepatří.

Zvýšení spotřeby

Se zvyšující se teplotou, velkým třením pneumatik a zhoršenými jízdními vlastnostmi úzce souvisí i spotřeba paliva. Vůz, který se musí potýkat s nevhodným obutím, vám dá svoji nespokojenost najevo především častými návštěvami čerpacích stanic.

Tyhle věci určitě nečistíte, ale měli byste

Pikantní fazolový pekáček

Pikantní fazolový pekáček

53 hlasů
1h a 45min 738 kJ 180 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Ryba s paprikou a pomerančem

4 hlasy
1h a 35min 279kJ 150 Kč

Rybí podkovy dušené s paprikou v římském hrnci.

Rizoto s hlívou

9 hlasů
45min 711kJ 130 Kč

Rizoto s houbami a oříšky.

Poradny

Z čeho se počítá PPM po dlouhodobé nemocenské?

Dobrý den,ve Vašem případě by se peněžitá pomoc v mateřství (PPM neboli mateřská) měla vypočítáva... Více

Jsem v PN, kdy se evidovat na úřadě práce?

Dobrý den,v době pracovní neschopnosti se nemůžete stát uchazečem o zaměstnání, tudíž se nemůžete... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Úsilí o zvládnutí všech vašich pracovních závazků a zároveň jejich vyvážení s vašimi osobními předsevzetími bude tento týden u Beranů dominovat. Snažte se proto nebrat si toho více, než bude nezbytně nutné. A nebojte se někter&e...

Více