Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Kout bez slunce, nebo výheň a sucho: Co na takových místech poroste

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

08.06.2019 | Bydlení a design

Rádi byste si užívali pohled na rozkvetlou zahrádku, ale podmínky pro pěstování běžných druhů nejsou ve vašem případě ideální? Poradíme vám, kterým rostlinám nevadí celodenní výheň a které naopak ocení nepřetržitý stín.

Celodenní výheň

Jestliže nemáte na zahradě kousek stínu, nezoufejte. Existují rostliny, které slunce a sušší půda nijak nepoznamená. Mezi takové patří například nádherně, žlutě kvetoucí pupalka, která je zajímavá také tím, že rozkvétá při soumraku. Za dostatečný přísun slunce a sušší půdu vám bude vděčná také levandule. Sucho nevadí ani pryšcům, astrám, chrpám či chryzantémám.

Ačkoli si většina popínavek potrpí na kvalitní, výživnou a vlhčí půdu, nemusíte se o jejich krásu ochuzovat ani vy. Zasadit si můžete například loubinec pětilistý, známý spíše jako „psí víno“. Vyhovuje mu slunné stanoviště, nemá příliš velké nároky na kvalitu zeminy a svými barvami bude zdobit vaši pergolu, zeď nebo plot po celý rok.

Zahrada ve stínu

Řešíte-li opačný problém a trápí vás holá místa s řídkým trávníkem, nahraďte jej půdopokryvnými trvalkami nebo keříky nižšího vzrůstu. K tomu se skvěle hodí rododendrony, stínomilné trávy nebo kapradiny. Stín ale netrápí ani krokusy, hyacinty nebo konvalinky. To všechno jsou rostliny, které netrápí větší nedostatek slunečních paprsků a tím i světla.

Pokud máte v zahradě kout stinný, ale ne příliš tmavý, můžete jej osadit prvosenkami, azalkami či netíky.

Bez vody se to neobejde

Ačkoli existují rostliny, které snesou úsušek i přemokření, dávejte si pozor, abyste je nevystavovali častým šokům, jejichž následkem by mohly rostliny uhynout. U slunných míst zalévejte časně ráno nebo po západu slunce.

Rostliny jsou také citlivé na zálivku ledovou vodou. Lepší je nechat odstát vodu v konvi či větší nádobě, odkud ji můžete odebírat již ohřátou.

U rostlin ve stínu si dejte pozor na přemokření. Stínomilné rostliny často vyžadují vlhčí půdy, ne však přemokřené. Ujistěte se tedy, že rostliny skutečně trpí nedostatkem vláhy, než se pustíte do zalévání.

Tyhle věci určitě nečistíte, ale měli byste

Krůtí plátky s kapary

Krůtí plátky s kapary

0 hlasů
45min 387 kJ 170 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Polévka s nočky

14 hlasů
40min 402kJ 70 Kč

Zeleninový vývar se špenátovými nočky.

Pikantní dušené čínské zelí

0 hlasů
40min 304kJ 60 Kč

Pikantní zelí připravené podle čínské kuchařky.

Poradny

Z čeho se počítá PPM po dlouhodobé nemocenské?

Dobrý den,ve Vašem případě by se peněžitá pomoc v mateřství (PPM neboli mateřská) měla vypočítáva... Více

Jsem v PN, kdy se evidovat na úřadě práce?

Dobrý den,v době pracovní neschopnosti se nemůžete stát uchazečem o zaměstnání, tudíž se nemůžete... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Úsilí o zvládnutí všech vašich pracovních závazků a zároveň jejich vyvážení s vašimi osobními předsevzetími bude tento týden u Beranů dominovat. Snažte se proto nebrat si toho více, než bude nezbytně nutné. A nebojte se někter&e...

Více