Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Jak a proč přilákat zpět zahrady včely, motýly a ptáky

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

1. 8. 2019 | Bydlení a design

Čím více se snažíme mít zahrádky jako z katalogu, tím více připravujeme hmyz a ptáky o jejich přirozená útočiště a zdroje potravy. Proč bychom se ale měli snažit přilákat hmyz a ptáčky zpět do našich zahrádek a jak jim pomoci zajistit dostatek všeho, co ke svému životu potřebují?

Proč si hýčkat přírodu?

Hmyz má v našich zahradách na starost opylování květů, čímž nám zajišťuje dobrou úrodu. Také se ale stará o likvidaci škůdců, které by nás za předpokladu jeho nepřítomnosti nutili k použití chemických prostředků. Ptáci zase regulují množství obtížného hmyzu a kypří naši půdu hledáním potravy v zemi.

Je třeba si uvědomit, že každý tvor má na zemi své místo a poslání, a když zvířatům budeme bránit v jejich přirozené aktivitě, s největší pravděpodobností se o mnoho důležitých druhů do pár let připravíme.

Hmyzí pomocníci

Včela medonosná je jedním z nejvýznamnějších opylovačů, přesto existují rostliny, na které sama nestačí. Dalšími pomocníky jsou proto například čmeláci či motýli, kteří svými dlouhými sosáčky dosáhnou právě tam, kam včelky ne. Jejich úsilí se projeví v dobré úrodě, kterou každý zahrádkář jistě ocení. Slunéčka sedmitečná nám pomáhají likvidovat nejrůznější škůdce, například mšice, kterých se z rostlin zbavujeme velice obtížně.

Aby se u nás ale hmyz zabydlel a pomáhal nám, je zapotřebí vytvořit mu podmínky, které jsou pro něj vyhovující. Tedy zachovat alespoň část zahrady v přírodním rázu, s vysokou trávou a lučními květy, ptákům byste měli nabídnout alespoň pár vysokých stromů, ze kterých mají rozhled, ale také hustších keřů, ve kterých mohou hnízdit. Keře s bobulemi jim také mohou sloužit jako zdroj potravy.

Chemie do zahrad nepatří

Ačkoli by s námi mnoho zahradních architektů nesouhlasilo, do přírody prostě chemické prostředky nepatří, obzvlášť tam, kde pěstujeme plody k vlastní spotřebě. Lidé ve snaze docílit pěstěných zahrad přehnaně kosí své trávníky, čímž podporují extrémní prosychání půdy, ve které se nedaří žádným živočichům. Když v půdě nic nežije, nejsou v okolí ani ptáci, kteří se těmito živočichy živí. A když není v zahradě dostatek květin, těžko přilákáte hmyz, který se o ně bude starat. Výsledkem je nutnost použití chemických hnojiv pro podporu růstu i úrody, nadměrné zálivky v důsledku příliš prosychající zeminy, a ačkoli vaše zahrada vypadá krásně, ve své podstatě je mrtvá. Každý správný zahrádkář by se měl tedy snažit o to, aby byl život nejen v jeho rostlinách, ale také okolo nich.

Náladu lze ovlivnit barevností svíček

Míchaný salát

Míchaný salát

7 hlasů
15min 421 kJ 122 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Salát z cibule a fazolek

9 hlasů
35min 464kJ 90 Kč

Recept na cibulový salát s fazolkami.

Grilované vepřové kotlety s borůvkovou omáčkou

12 hlasů
40min 535kJ 155 Kč

Borůvky lze použít nejen do koláčů a k přípravě dezert...

Poradny

Má trvalý pobyt vliv na daňovou slevu na dítě?

Dobrý den,výše peněžité pomoci v mateřství (PPM neboli mateřské) činí 70% redukovaného denního vy... Více

Mám nárok na přídavky na děti za práci ve Skotsku?

Dobrý den, paní Glížová, z Vašeho dotazu bohužel nevyplývá, co konrkétně Vás zajímá. Pokud si chc... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Obrníte se proti neúspěchu a budete raději počítat s tím nejhorším. V koutku duše ale pořád doufáte, že by vaše sny a touhy mohly vyjít. Pokud tomu budete věřit i nadále a přistupovat ke svým snahám pozitivně a s nadhledem, žádná skeps...

Více