Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Staráte se správně o kávovar? Bez pravidelného čištění dobrou kávu nečekejte

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

06.10.2019 | Bydlení a design

Znáte ten pocit, když si leháte do čerstvě povlečené postele? Jak voní, je příjemnější a vůbec taková lákavější? Tak takovýhle pocit můžete mít i ze svého šálku kávy vždycky, když si uděláte generální úklid vašeho kávového vybavení. Ať už doma máte aeropress, překapávač nebo kávovar na espresso, neměli byste zanedbávat pravidelné čištění. Jinak si z nich skvělou kávu nevychutnáte, i kdybyste si připravili třeba tu nejlepší geishu na světě. Baristka radí, jak se zbavit všech kávových nečistot, abyste v kávě cítili už jen lákavé chutě a vůně.

„V zásadě se ve všem kávovém vybavení zbavujeme při čištění jedné ze dvou věcí - kávových usazenin nebo vodního kamene. A každá se čistí jinak. Zatímco na odstranění vodního kamene můžete použít babičkovské přípravky a triky, na mastnotu a kávové usazeniny obecně doporučuju vždycky speciální přípravek ,” uvádí na samý začátek baristka Tereza Balá.

Vodní kámen

Ideálně byste pro přípravu kávy měli používat filtrovanou nebo balenou vodu. Jednak tím prodloužíte životnost svého kávového vybavení, a jednak je voda opravdu bez chuti a káva tak z ní bude chutnat nejlépe. Běžnou vodu ale budete vždy používat minimálně na mytí, takže byste jednou za čas měli části, kde se může kámen usazovat, důkladně očistit. Tady není problém použít obyčejnou kyselinu citrónovou rozpuštěnou ve vodě a pak samozřejmě pečlivě propláchnout. Zanesené díly jednoduše jednou za několik týdnů (podle tvrdosti vody) do roztoku postavte nebo ho do nich nalijte (nejčastěji do zásobníku vody) a nechte protéct kávovarem. Moderní superautomatické nebo kapslové kávovary si většinou o čištění řeknou samy a je třeba dodržovat instrukce výrobce. 

Kávové usazeniny

Nejčastěji ale budete bojovat s kávovými usazeninami, které mohou při zanedbání údržby chuť výsledného nápoje zničit. „Zatuchlost v kávě může být samozřejmě důsledkem použití staré kávy, často se ale spíš setkávám s tím, že pochází z nevyčištěného mlýnku, nemyté skladovací nádoby a někdy dokonce ze špatně vymytého šálku,” vysvětluje dále baristka. Co je tedy potřeba čistit?

Ruční mlýnek - stačí rozebrat, vypláchnout kameny vodou a jarem a důkladně osušit. „Tady ale pozor, abyste díly vrátili do mlýnku přesně. Doporučuji si mlýnek před rozebráním nafotit a také spočítat, kolikrát jste otočili šroubem nastavujícím hrubost mletí, abyste ho snadno vrátili na stejnou hrubost,” radí baristka. V domácích podmínkách byste ho měli čistit alespoň jednou za dva týdny.

Elektrický mlýnek - stačí rozebrat (většinou je to velmi snadné) a vyluxovat vysavačem. Doma to stačí jednou za dva týdny, v kavárnách by to měla být denní činnost. Jenom pozor, abyste si nevyluxovali těsnění. 

Hlava kávovaru - tady použijete nezbytný prostředek přímo určený pro čištění kávovarů. Je šetrný k povrchům, ale zároveň snadno odstraní mastnotu, kterou káva zanechává. Pro čištění pomůže i kartáček, kterým mechanicky odstraníte nečistoty. Použít můžete jakýkoliv, existuje ale i speciální kartáček pro hlavu kávovaru, který je upravený tak, aby se vešel opravdu všude. Čistit byste ji měli denně.

Tryska na mléko

Tady se neusazuje kávová mastnota, ale zasychá a pálí se mléko, což je pro chuť nápoje a samotný kávovar podobně problematické. Po každém použití je proto třeba trysku profouknout a otřít.

Životní linka stárnoucího psa

Krůtí prsa s chutí manga

Krůtí prsa s chutí manga

15 hlasů
1h a 20min 621 kJ 190 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Brokolice s piniovými oříšky

6 hlasů
35min 704kJ 55 Kč

Bleskově připravená brokolice s oříšky a sušenými meru...

Guláš z paprik a rajčat

13 hlasů
35min 182kJ 75 Kč

Zeleninový guláš.

Poradny

Loni jsem dostala výpověď, co dělat pro nárok na PPM?

Dobrý den,pokud na mateřskou dovolenou můžete nastoupit nejdříve 22.1.2021, pak bude rozhodným ob... Více

Začínám pracovat na DPČ, mám nárok na PPM?

Dobrý den,jestliže jste otěhotněla až po ukončení posledního pracovního poměru (HPP), pak se na V... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Dlouhodobé plány, které se týkají přestavby vašeho obydlí, se vám podaří zrealizovat v rekordně krátkém čase! Když chcete, umíte být plní energie a elánu, o jakém se vašemu okolí ani nesní. Jen dejte pozor na př&ia...

Více