Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Útulný a zároveň nadčasový interiér

22. 5. 2020 | Bydlení a design

Zařizujete nebo rekonstruujete byt či dům a chcete, aby byl moderní i za několik let, a zároveň se v něm příjemně bydlelo? Pak vsaďte na takové prvky v interiéru, které jsou nadčasové a nepodléhají aktuálním trendům. Promyšlená rekonstrukce či vybavení se vyplatí i jako investice do budoucna.

Otevřenost prostoru

Dispozice a uspořádání samotného prostoru hraje v nadčasovosti interiéru velkou roli. Otevřené bydlení poskytuje volný přechod mezi různými místnostmi, a zároveň umožňuje jednotný přístup k designu interiéru. Klasické je otevření prostoru mezi kuchyní, jídelnou a obývacím prostorem. Ale propojit lze například i ložnici s moderně řešenou koupelnou. Pro vytvoření plynulého vztahu mezi jednotlivými zónami – původními místnostmi, je vhodné sladit podlahy, barevná schémata, motivy nebo styl osvětlení mezi jednotlivými prostory.

Jednoduchost materiálů i povrchů

Nejdůležitějšími prvky nadčasového bydlení jsou použité materiály a povrchy. Nejlépe fungují přírodní materiály, které zůstávají atraktivní i z dlouhodobého hlediska, na rozdíl od aktuálních „umělých“ trendy materiálů. I s použitím přírodních materiálů může být interiér velmi moderní, patří sem totiž kromě dřeva či kamene i kov, beton nebo sklo. Nabízí se také využití industriálních prvků, které nepodléhají době, a naopak najdou své využití i v nejmodernějších interiérech.

Nadčasovost interiéru dodá také jednoduchost a střídmost. Určitě se nevyplatí podléhat aktuálním bytovým trendů zdobných či složitých tvarů nebo dekorů, které se rychle okoukají a omrzí.

Není bílá jako bílá

Bílé stěny a stropy vytvářejí kontinuitu nejen v otevřených prostorech, ale propojují i jednotlivé místnosti, a zároveň dávají prostor pro další úpravy interiéru i hru s doplňky. Jenže není bílá jako bílá, existuje několik variant bílé barvy, například zářivě sněhově bílá nebo naopak teplejší odstíny bílé – krémová nebo lehce našedlá. Proto je důležité vybrat takovou, která nejlépe vyhovuje stylu interiéru a atmosféře, kterou chcete doma vytvořit.

Studené bílé barvy jsou ideální pro neutralizaci jasného světla v prostorech bohatých na přirozené denní světlo. Jsou oblíbenou volbou moderních minimalistických stylů. Teplé bílé barvy se naopak hodí, v případě, kdy chceme, aby místnost působila útulněji, nebo měla více přírodních textur.

Střídmost barev doplní kontrastní dekorace

Nepohyblivé části interiéru, jako jsou stěny, podlahy, dlažba, obklady, ale například i nábytek, kuchyňská linka a podobně, je vhodné volit v neutrálních a jednodušších barvách, i materiálových kombinacích. Větší barevnost nebo kontrasty pak interiéru dodají doplňky a dekorace, které se dají snadno vyměnit a nevyžadují nákladné zásahy či úpravy interiéru. Vždy bude jednodušší vyměnit růžové polštáře v obývacím pokoji nebo tyrkysové ručníky v koupelně, než měnit celou pohovku, malovat nebo vysekávat obklady.

„Svou roli zde hrají také zrcadla, která mohou odrážet oblíbený obraz i na protilehlou stěnu, nebo světlo z lampy, které prosvětlí větší část místnosti. Vsadit můžete na velkoformátová zrcadla, která opticky zvětší i prosvětlí byt, ale jejich případná výměna je poměrně nákladná, a ne vždy snadno proveditelná, pokud se například rozbijí. Alternativu pak nabízejí závěsná zrcadla, u kterých můžete měnit tvar i velikost poměrně snadno, pokud se okoukají,“ říká odbornice Lucie Hronová.

Vestavěné prvky a kompaktnost prostoru

Vestavěné skříně nebo zabudovaná technika jsou dalším z bodů, který udržuje nadčasovost interiéru. Různé kusy nábytku v různých materiálech či barvách po čase také omrzí a jejich výměna není snadná. Nadčasovost interiéru tak dává i promyšlenost jednotného klíčového vybavení. Kromě vestavěných skříní v ložnici, chodbě či obývacím pokoji, které mohou ladit například s navazující kuchyňskou linkou, je dobré přihlédnout i k využité technice. Celistvost a barevnost interiéru nemusíte rozbíjet například nevzhlednými reprobednami, řešení nabízí například neviditelné vestavěné repráčky, které jsou očím schované, ale nabízejí velkorysý hudební zážitek. Využití pak najdou i v ovládání hlasem a propojení s chytrou domácností.

Oáza klidu přímo u vašeho domu

Chřestová polévka s kerblíkem

Chřestová polévka s kerblíkem

10 hlasů
50min 271 kJ 80 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Bramborový salát s paprikou

11 hlasů
55min 416kJ 80 Kč

Recept na lehký a rychlý bramborový salát.

Zapečená čočka

9 hlasů
1h a 5min 937kJ 80 Kč

Zapečená čočka pro vegetariány, kterou můžete podávat ...

Poradny

Dokládají se příjmy z brigády při žádosti o dávky?

Dobrý den,podle zákona o státní sociální podpoře, který upravuje výplatu příspěvku na bydlení a p... Více

Stihnu nastoupit na mateřskou v ochranné lhůtě?

Dobrý den,jestliže jste otěhotněla v předchozím zaměstnání, uběhlo do doby nástupu do dalšího zam... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Volný čas věnujete především rodině. Uvědomujete si, že jste ji v poslední době poněkud zanedbávali, a rozhodnete se to napravit. Užijete si tak příjemný týden v pohodové atmosféře. Hádky se vám vyhnou obloukem a blízcí budou naprosto spokojen&iacut...

Více