Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Životní linka stárnoucího psa

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

15.07.2020 | Bydlení a design

Lidé se prostě nevyhnou tzv. antropomorfizaci neboli polidšťování. A tak se snaží svět kolem sebe často nahlížet lidskýma očima. A protože se průměrný člověk dnes dožívá osmdesátky, snaží se psí život – dosahující podle plemene délky mezi deseti a dvaceti roky – přepočítávat na roky lidské. Zatímco člověk vstupuje do puberty kolem třinácti let věku, pes v šesti měsících, v devíti je pohlavně zralý. Dříve se myslelo, že po dvanácti měsících života má fyziologicky a psychologicky sedm let. Ale to je mýtus. Psi nestárnou rovnoměrně. A navíc se v tom mezi sebou liší i plemena. Velká stárnou rychleji, mají kratší život, malá pomaleji, protože se dožívají vyššího věku.

Psi nejprve stárnou velmi rychle. Takový roční labrador se fyziologicky rovná třicetiletému člověku. V sedmi se stárnutí zpomalí. Velká a střední plemena jsou v devíti letech už pravými seniory, menší plemena ale až kolem dvanáctého roku života.

Molekulární biologové ze San Diega sledovali 104 labradorských retrívrů. Vyšetřili jejich buňky, v nichž zkoumali jadernou DNA stočenou v chromozomech. Na nich se totiž nejlépe projevuje stárnutí. Stejně jako u lidí i u psů nedochází ke stárnutí stejně rychle. Jinými slovy, jeden člověk vypadá ve čtyřiceti na průměrných třicet, jiný je strhaný a vypadá na průměrných padesát. Podobné je to u psů. Liší se mezi sebou jedinci v rámci jednoho plemene, ale také plemena mezi sebou.

Nejlepším indikátorem stárnutí těla živočichů je sledování tzv. biologických hodin zaznamenáváním změn v DNA. Ta podléhá metylaci, čím je starší, tím více metylových skupin je na ní navázáno. Když se srovná metylace DNA psa s metylací DNA člověka, lze zjistit, v jakém chronologickém stáří jsou zhruba podobně staří.

Jak se tedy počítá psí věk?

Neplatí tedy lineární přepočet – jeden rok lidský se nerovná sedmi psím. Čtyřletý pejsek už má kolem lidské padesátky a devítiletý kolem lidské pětašedesátky. Tohle je zhruba příklad u labradorského retrívra, menší plemena stárnou pomaleji, větší naopak rychleji. Psí stárnutí se výrazně zpomalí v sedmi letech. Ale už v roce jsou to většinou třicátníci.

„Devítiměsíční pes může mít štěňata, takže je jasné, že v roce nemůže mít lidských sedm let,“ dodává autor výzkumu profesor Trey Ideker z University of California v San Diegu.

Z balkónu lze vykouzlit útulné letní posezení

Guláš s telecím masem

Guláš s telecím masem

11 hlasů
1h a 10min 437 kJ 115 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Pečená telecí játra

15 hlasů
55min 554kJ 121 Kč

Recept na pečená telecí játra s jablky.

Polévka z manga a mrkve

19 hlasů
35min 318kJ 95 Kč

Zajímavá kombinace manga a mrkve v receptu na rychlou ...

Poradny

Podal jsem pozdě žádost o ošetřovné, co mám dělat?

Dobrý den,podle výzvy zveřejěné na webových stránkách MPO bylo možné žádosti o ošetřovné za měsíc... Více

Musím být kvůli příspěvku na bydlení v evidenci ZP?

Dobrý den,evidence na úřadě práce není podmínkou výplaty příspěveku na bydlení, evidence na ÚP s ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Vše, co tento týden učiníte, uděláte ve prospěch svých blízkých. Zapomenete na vlastní sobecké zájmy a budete se snažit, aby se lidé, kteří jsou pro vás důležití, měli co nejlépe. A podaří se vám to. Buďte si jistí, že se...

Více