Jarní výzdoba pro lepší náladu

Vnímáte květiny jako typicky jarní motiv? Vyplatí se jimi doslova obklopit. Voňavé rostoucí dekorace utlumí stres, podpoří vaši kreativitu, a znormalizují dokonce i krevní tlak.

Květiny jsou jedním z největších symbolů jara. Jejich jasné a živé barvy, omamná vůně i jedinečné tvary, tím vším příjemně působí na naše smysly a zútulňují domácí atmosféru (1). Už máte hotovou jarní výzdobu? Čím víc rostlin budete mít ve své blízkosti, tím větších výhod se dočkáte. A nejen těch terapeutických!

Dekorace s bonusem

O tom, že mají květiny silný vliv na lidské emoce, se ví od nepaměti. Již celá tisíciletí představují duchovní a náboženskou komunikaci, navozují romantické pocity a rozdávají radost (1). Dělají toho ovšem mnohem víc a vy si jejich schopnosti můžete naplno užít. Klidně hned!

Aromatická medicína posvěcená vědou

Objevuje se stále více výzkumů, které ilustrují, jak environmentální design pozitivně ovlivňuje zdraví. Nyní je intuitivní i vědecky známé, že přidání přírodních prvků do interiéru podporuje celkovou pohodu,“ vychvaluje Erin Largo-Wight, což je docentka katedry veřejného zdraví působící na americké Floridské univerzitě. Mezi konkrétní účinky podle ní patří snížení stresu, zlepšení nálady i vzpruha kreativity. „Naše výzkumy a z nich plynoucí zjištění jsou pro moderní populaci velice důležitá. Používání květin k útlumu stresových hormonů nevyžaduje téměř žádné úsilí. Když se život zdá být příliš hektický a náročný, mohou rostliny poskytnout klid a harmonii,“ domnívá se jmenovaná odbornice. A nad tím srdce zaplesá! A to i z jiného důvodu (1).

Ukázkový tlak 

Poznatky studie zveřejněné v magazínu Journal of Environmental Psychology naznačují (2), že pohled na květiny přispívá nejen k blaženému psychickému rozpoložení, ale i normalizaci krevního tlaku, což může snížit pravděpodobnost kardiovaskulárních onemocnění. Rovněž z nich vyplývá, že blízkost rostlin podporuje a urychluje hojení. Je asi jasné, proč se pugéty nosí do nemocnic, že?

Zdroje: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8004070/, (2) www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0272494419304001


Celkem 2 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na večeři

Více tipů

Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Můžete se těšit na příjemné chvilky se svými ratolestmi, které vám budou vyprávět své vtipné školní příhody. Nejenom, že se skvěle pobavíte, ale zároveň si také vzpomenete na svá dětská léta a eskapády, které... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

15 Příspěvků
Poslední příspěvek 21:53
2 Příspěvků
Poslední příspěvek 21:39

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat