Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

7 tipů, jak ochránit děti před sexuálním zneužitím

Miluje svoji moudrou babičku a její koláče. Zuří nad neochotou prodavačů pomoci a nejí koprovku. Její sen je projet Jižní Ameriku.

Zobrazit další články autorky

05.11.2010 | Děti a rodina

„Neber si bonbony od cizích lidí.“ Vzpomínáte si na klasické varování našich rodičů? Obvykle následovalo ještě: „Nikdy nemluv s nikým cizím.“ Víc se na toto téma nehovořilo. Dnes si již netroufáme se tomuto problému vyhýbat. O sexuálním zneužívání musíme se svými dětmi mluvit velmi jasně.

Přibližně jedna z pěti dívek a jeden z deseti chlapců jsou do věku třinácti let sexuálně zneužiti. Nejčastěji jde o osmileté nebo mladší děti. V rozporu s varováním našich vlastních rodičů typický obtěžovatel není cizí člověk, který dítě láká na bonbony. Skutečností je, že většinou je to dospělý heterosexuální muž, zřídka cizí osoba. 70­80 % z nich je totiž oběti známo, často jde dokonce o příbuzné.

Rodiče pomáhají ochránit děti před sexuálním zneužitím podporováním sebedůvěry a schopnosti prosadit se. Co se dá ještě udělat?
Za prvé se lidé musejí přestat domnívat, že mně se to stát nemůže. K sexuálnímu zneužití dochází ve všech sociálně-ekonomických vrstvách, ve všech náboženských a etnických skupinách.

Každý rodič by měl naučit své dítě základní pravidla:

• Poučte dítě o používání správných výrazů pro části těla. Nahraďte vágní pojmy jako tam dole výrazy penis, pohlavní úd, pochva“, vagína atd.
• Zdůrazněte, že tělo patří jen jemu, že nikdo nemá právo dotýkat se ho způsobem, který je mu nepříjemný. Dítě má právo odmítnout nechtěné nebo nepříjemné dotyky.
• Ponechte na dítěti, zda se chce mazlit. Vynucování objetí a polibků je nefér a snižuje dětský pocit ovládání vlastního těla. Když odchází prarodič, je lépe se zeptat chceš dát babičce (dědovi) pusu? než direktivně vyzvat babička jde domů, dej jí pusu!
• Vysvětlete, že žádný dospělý nemá právo dotýkat se penisu (či vulvy nebo pochvy) dítěte nebo žádat na dítěti, aby toto provádělo jemu. Což se vztahuje i na členy rodiny kromě rodičů např. při koupání.
• Řekněte dítěti, že má právo odmítnout každého dospělého, který ho požádá o něco špatného. Je ošklivé, když dospělí chtějí, aby děti lhaly nebo kradly, nebo když na děti sahají nebo chtějí, aby děti na ně sahaly tak, jak jsme o tom mluvili. Měl bys říci ne a potom se mi přijít svěřit.
• Vysvětlete, že nikdo na ně nemůže naléhat, aby před vámi mělo tajnosti. Pokud někdo sahá na tvůj penis nebo vulvu a říká ti, abys mi to neřekl(a), je to zřejmě proto, že jde o něco ošklivého. Tajnosti a překvapení jsou dvě odlišné věci. Překvapení, třeba když maminka koupí dárek tatínkovi k narozeninám, se nakonec prozradí.
• Zahrajte si na co bys udělal(a), kdyby.... Co bys udělal, kdyby ti strejda na hlídání slíbil, že můžeš zůstat déle vzhůru, když ti bude sahat na penis? Co bys udělal, kdyby přišel někdo cizí a já bych byla ve vaně? Nacvičujte určitá slova a situace. Pomozte dítěti poznat, co by mělo udělat, dostane-li strach, kam má jít, jména důvěryhodných osob, které mu mohou pomoci, není-li k dispozici maminka či tatínek.

Hovor o sexuálním zneužívání není nikdy jednoduchý. Rodiče se obávají, aby děti nevylekali, mají starosti, co a jak říci. Strach pramení většinou z nepříjemného pocitu, který lidé často při hovoru o sexuálních otázkách všeobecně mají. Ale v tomto případě je to nutné, aby děti věděly, jak se mají bránit.

Zdroj: www.ulekare.cz

Na jedné lodi. Pravidla pro bezpečný výlet s dětmi na vodu

Vepřové maso s brokolicí

Vepřové maso s brokolicí

11 hlasů
1h a 5min 485 kJ 150 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Polévka z fazolových lusků

10 hlasů
35min 564kJ 80 Kč

Jednoduchá polévka z fazolových lusků.

Kuřecí stehna na estragonu

10 hlasů
1h a 5min 643kJ 110 Kč

Voňavá, rychle připravená kuřecí stehna s estragonem.

Poradny

modřiny na dolních končetinách

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Určitě jste správně, vůbec se nebojte. Snadná tvorba modřin může ... Více

otoky

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz, který svědčí o tom, že máte o babičku starost. Otoky při vyšším k... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Skutečné city budete raději tajit. A to spíše před sebou než před osobou, ke které je pociťujete. Strach z budoucnosti vám nedovolí být upřímní sami k sobě. Přesto byste se měli postavit pravdě čelem. Srdce vám nelže a věřte, že vše šťastně skončí.

Více