Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Závislost dětí na sladkém. Řešte ji dřív, než bude pozdě

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

26.05.2018 | Děti a rodina

Mnohdy rodiče, zoufalí, že jejich dítě odmítá polední oběd, přistoupí na „zaplácnutí“ žaludku dítěte sušenkou, jen aby nemělo prázdné bříško. Stejně tak jako odolat náporu dítěte je složité i omítnout sladkosti při návštěvách babiček či jiných rodinných příslušníků, u kterých je zvykem, že vám nosí dobroty.

Je jisté, že kvůli dobrotám od návštěv se ještě svět nezhroutí. Jde o občasnou záležitost a vy můžete dětem něco sladkého dopřát, případně mu sladkost odložit na později. Co však s kombinací obrovských dávek cukru během dne? 

Každodenní mlsání

V obchodě chce bonbony, doma čokoládu, od tatínka dostane sušenku namísto zdravé večeře? Tady se chyba stala ještě někde na začátku, když jsme našim malým láskám dovolili ochutnat „zakázané ovoce“.

Ale nevěšte hlavu, vždy je možnost dítě odnaučit nebo alespoň eliminovat konzumaci sladkostí. Stačí použít taktiku. Pokud se dožaduje sladkosti, podmiňte požadavek nejprve snědeným obědem. Stačí menší vyjednávání nebo jistá motivace, o které víte, že zabere.

Mysleme na zdraví vašich ratolestí. Mějte na paměti, že příliš velký příjem cukru může přivodit kardiovaskulární choroby, náběh na cukrovku, žaludeční problémy či mnoho probdělých nocí. Navzdory tomu obézních dětí stále přibývá.

Ubližující návyky

Není cukr jako cukr. Ten z ovoce je například velmi prospěšný a pro vyvíjející se dětský organismus absolutně postačující. Každá sladkost je vlastně bonusem navíc. Příjem cukru z ovoce, rýže, brambor, pečiva je dostatečný, každý další cukr ve smyslu sladkostí je zbytečný. Pokud již dáme dítěti sladkost, mělo by to být s mírou a určitě v dopoledních hodinách. Je zde předpoklad, že dítě pohybem přijaté cukry využije.

Ani si neuvědomujeme, co všechno může nadměrná konzumace sladkostí u dítěte způsobit. A nejde pouze o zkažený chrup. Přílišný příjem cukru u dětí vede k mnoha nežádoucím účinkům. Cukr může způsobit běžné problémy, které mnohé maminky nedávají do souvislosti s konzumací sladkostí. Je to například zácpa, ale i nechutenství. Ve skutečnosti jde o cílené odmítání neslazené nebo málo slazené stravy. Dítě obvykle ví, že nakonec přeci jen dostane sušenku nebo sladkost, kterou mu matka poskytne z obavy, aby nebylo hladové.

Také je prokázáno, že zvýšený příjem cukrů zhoršuje hyperaktivitu, může mít zásadní vliv na kvalitu spánku, hlavně pokud dítěti sladkost dopřejeme večer.

Základem je nepolevit

Nejlepším způsobem, jak předejít tomu, aby se vaše dítě stalo závislým na sladkostech, je dávkovat mu je. Jedna sušenka denně za to, že poslouchalo, lízátko, pokud sní celý oběd nebo čokoládka za odměnu, pokud si po sobě uklidí celý dětský pokojíček, určitě tolik paseky nenadělá.

Takto budete mít pod kontrolou jídelníček svého dítěte a ono si bude vážit každé dobroty, kterou dostane.  Pokud si dítě zvykne na sladkosti, odnaučení není jednoduché. Rozhodně bychom jim ale sladké neměli nabízet, pokud dítě odmítá běžné jídlo. V případě závislosti na sladkostech je jednoduchá rada, nekupovat je, resp. dávat malou sladkost, ale pouze za odměnu.

Ano, i my jsme jako děti jedli sladkosti, možná ve velkých množstvích, ale stačí si vzpomenout na jediné. Neměli jsme v rukou mobily a tablety, neseděli jsme u televize a nehráli počítačové hry. Doplnili jsme tělo energií a běhali jsme po venku. Svými aktivitami jsme cukr spálili. V dnešní době se pohybové aktivitě věnuje příliš málo dětí na to, kolik sladkostí naproti tomu spořádají.

Léčba průjmových onemocnění u dětí

Celozrnné vafle

Celozrnné vafle

11 hlasů
40min 438 kJ 55 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Hovězí nudličky s kešu oříšky

14 hlasů
35min 1359kJ 390 Kč

Hovězí maso připravené ve Woku.

Rajčatový salát s melounem

10 hlasů
20min 215kJ 50 Kč

Letní osvěžující a zdravý salát.

Poradny

Jaké jsou problémové aspekty PPM?

Dobrý den,odpověď na totu otázku bohužel výrazně přesahuje možnosti této poradny, ale pokusím se ... Více

Jak žádat o ošetřovné, když je škola už otevřená?

Dobrý den,na základě informací uvedených na stránkách MPSV se domnívám, že formulář/potvrzení by ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Sotva jste si stačili o víkendu trochu odpočinout (i když to byl odpočinek docela aktivní), už se na vás valí další nápor úkolů v práci (pozor, některé budou celkem nečekané a poprat se s nimi vám seber poměrně dost energie, kterou poslední dobou zrovna ne...

Více