Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Otcové samoživitelé umírají předčasně častěji než matky samoživitelky

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

16.09.2018 | Děti a rodina

Mužskému pohlaví single život neprospívá. Vyplývá to z výsledků další studie, tentokrát z Kanady, která sledovala čtyřicet tisíc rodičů v průběhu jedenácti let. Muži samoživitelé bez partnerky umírají předčasně dvakrát častěji než ženy samoživitelky bez partnera. Nejspíš kvůli tomu, že muži bez protějšku často kašlou na zdravý životní styl.

Muži bez žen jedí méně ovoce, přijímají chudší stravu, přejídají se masem a častěji pijí alkohol a kouří.

„Náš výzkum objasňuje, že otcové dětí bez partnerky umírají předčasně ve vyšší míře… ačkoli náš výzkum neurčuje přesně příčinu tohoto fenoménu, zjistili jsme, že nezadaní otcové dětí vedou nezdravější životní styl,“ uvedla doktorka Maria Chiu z University of Toronto.

Muži bez vztahu také častěji vedou monotónní a nespolečenský život. Ženy mají – byť jsou single – tendenci více se potkávat s kamarádkami, kolegy a příbuznými. Právě sociální izolace působí na zdraví také velmi zhoubně a je možnou příčinou zvýšené mortality single otců.

Táta na mateřské?

Stále častějším jevem jsou, kromě single otců, také tatínci na rodičovské dovolené. Jak to zvládají? Tvrzení, že otec nikdy nemůže nahradit v péči o dítě matku, je silně diskutabilní. A důkazy řady nových studií hovoří proti tomuto postulátu. Muži totiž mohou a dokážou poskytnout dítěti plnohodnotnou péči jako matky, ve všech směrech a potřebách. Studie z Oregonu nasvědčuje tomu, že vztah otec – dítě může být stejně plnohodnotný jako matka – dítě a že tvrzení, že se mateřskému poutu nic nevyrovná, je liché.

„Muži mohou mít a mají stejně silné pouto s dítětem jako ženy. Platí to zvláště ve chvíli, kdy matka chybí. Pak ji může otec plně nahradit,“ tvrdí neuropsychologové z Oregon State University.

Mužský mozek má totiž schopnost reagovat pružně na rodinnou situaci a stát se nejen otcem, ale také matkou. Dokáže poskytnout dítěti potřebné citové zázemí a vytvořit si s ním pouto, jaké v úplné heterosexuální rodině zastává matka. Ovšem ne každá úplná heterosexuální rodina znamená, že matka a otec fungují jako matka a otec. Řada dětí vyrůstá sice v úplné rodině, ale potřebný emocionální vývoj a pouto k matce a otci stejně chybějí.

„Změna ve společnosti a naší kultuře vedla k tomu, že se muži stále více zapojují do péče a výchovy o dítě. Moderní rodina má různé varianty a struktury a stále více lidí je schopno hrát nekonvenční role při výchově dětí,“ tvrdí doktorka Sarina Saturn z Oregon State University.

Darování vajíček pomůže neplodným párům. Co se o něm vypl...

Kuřecí stehna s omáčkou Tamarind

Kuřecí stehna s omáčkou Tamarind

11 hlasů
1h a 5min 557 kJ 135 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Kuřecí prsa s mandlemi

20 hlasů
40min 563kJ 140 Kč

Kuřecí plátky s mandlemi a šafránem.

Podzimní ovocný salát

17 hlasů
20min 706kJ 55 Kč

Salát z nektarinek a švestek.

Poradny

existuje prevence hemoroidů?

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Máte pravdu, že změny na žilním systému mají svoje genetické rizi... Více

Pobírám RP a pracuji na HPP, mám nárok na ošetřovné?

Dobrý den,kdybyste pouze pobírala RP bez toho, abyste pracovala pro Vašeho původního zaměstnavate... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Dáte průchod zamilovanosti a ukážete partnerovi, že vám na něm opravdu záleží. A věřte, že protějšek váš postoj stoprocentně opětuje. Možná to nedá najevo tak vroucně, jak byste si představovali, nicméně se ujistíte o tom, že vztah má budoucnost.

Více