Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Otcové samoživitelé umírají předčasně častěji než matky samoživitelky

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

16. 9. 2018 | Děti a rodina

Mužskému pohlaví single život neprospívá. Vyplývá to z výsledků další studie, tentokrát z Kanady, která sledovala čtyřicet tisíc rodičů v průběhu jedenácti let. Muži samoživitelé bez partnerky umírají předčasně dvakrát častěji než ženy samoživitelky bez partnera. Nejspíš kvůli tomu, že muži bez protějšku často kašlou na zdravý životní styl.

Muži bez žen jedí méně ovoce, přijímají chudší stravu, přejídají se masem a častěji pijí alkohol a kouří.

„Náš výzkum objasňuje, že otcové dětí bez partnerky umírají předčasně ve vyšší míře… ačkoli náš výzkum neurčuje přesně příčinu tohoto fenoménu, zjistili jsme, že nezadaní otcové dětí vedou nezdravější životní styl,“ uvedla doktorka Maria Chiu z University of Toronto.

Muži bez vztahu také častěji vedou monotónní a nespolečenský život. Ženy mají – byť jsou single – tendenci více se potkávat s kamarádkami, kolegy a příbuznými. Právě sociální izolace působí na zdraví také velmi zhoubně a je možnou příčinou zvýšené mortality single otců.

Táta na mateřské?

Stále častějším jevem jsou, kromě single otců, také tatínci na rodičovské dovolené. Jak to zvládají? Tvrzení, že otec nikdy nemůže nahradit v péči o dítě matku, je silně diskutabilní. A důkazy řady nových studií hovoří proti tomuto postulátu. Muži totiž mohou a dokážou poskytnout dítěti plnohodnotnou péči jako matky, ve všech směrech a potřebách. Studie z Oregonu nasvědčuje tomu, že vztah otec – dítě může být stejně plnohodnotný jako matka – dítě a že tvrzení, že se mateřskému poutu nic nevyrovná, je liché.

„Muži mohou mít a mají stejně silné pouto s dítětem jako ženy. Platí to zvláště ve chvíli, kdy matka chybí. Pak ji může otec plně nahradit,“ tvrdí neuropsychologové z Oregon State University.

Mužský mozek má totiž schopnost reagovat pružně na rodinnou situaci a stát se nejen otcem, ale také matkou. Dokáže poskytnout dítěti potřebné citové zázemí a vytvořit si s ním pouto, jaké v úplné heterosexuální rodině zastává matka. Ovšem ne každá úplná heterosexuální rodina znamená, že matka a otec fungují jako matka a otec. Řada dětí vyrůstá sice v úplné rodině, ale potřebný emocionální vývoj a pouto k matce a otci stejně chybějí.

„Změna ve společnosti a naší kultuře vedla k tomu, že se muži stále více zapojují do péče a výchovy o dítě. Moderní rodina má různé varianty a struktury a stále více lidí je schopno hrát nekonvenční role při výchově dětí,“ tvrdí doktorka Sarina Saturn z Oregon State University.

I nejmenší děti trpí poruchami spánku. Objevte rituály, k...

Telecí kostky na pivu

Telecí kostky na pivu

1 hlas
1h a 50min 507 kJ 250 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Baklažány se smetanou

9 hlasů
40min 607kJ 65 Kč

Recept na jednoduchý levný zeleninový oběd

Rychlá sýrová polévka

14 hlasů
40min 238kJ 70 Kč

Polévka se dvěma druhy sýra.

Poradny

Mám nárok na nemocenskou po vyčerpání ošetřovného?

Dobrý den,to, že jste se ihned po ošetřování dítěte ocitla v dočasné pracovní neschopnosti, by ne... Více

Dostanu nemocenskou, když jsem po RD nepracovala?

Dobrý den,dle mého názoru byste na nemocenskou mít nárok měla, stejěn jako v případě, kdy byste n... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Obrníte se proti neúspěchu a budete raději počítat s tím nejhorším. V koutku duše ale pořád doufáte, že by vaše sny a touhy mohly vyjít. Pokud tomu budete věřit i nadále a přistupovat ke svým snahám pozitivně a s nadhledem, žádná skeps...

Více