Zapomeňte na tátovy holčičky a matčiny synáčky. Rodiče západních rodin preferují dcery

Rodiče tvrdí – a morálně je to pochopitelné – že mají všechny své děti stejně rádi. Pravda to ale není, o čemž svědčí nejen historie, ale také výzkumy sociálních psychologů. Neplatí přitom, že by tátové upřednostňovali dívky a matky chlapce. Naopak, ženy dávají přednost dcerám a muži – ale jen slabě – synům. Podle týmu finských a amerických vědců se to však na Západě v posledních letech mění. A preferovanými začaly být dívky.

V Číně historicky politika jednoho dítěte a upřednostňování mužské role ve společnosti spolu s obrovským rozdílem v platu mezi muži a ženami vedla k potratům, odkládání či vraždám dcer. Ještě před deseti roky v USA rodiče přiznávali, že jsou raději, když se jim narodí syn. Opět z ekonomických důvodů. Ale v roce 2018 to už zřejmě úplně neplatí.

Změna postoje

Mizející pohlavní nerovnost v příležitostech a mzdách zřejmě mění postoj rodičů k dětem podle jejich pohlaví.

Ovšem prokazatelně vědecky zjistit, co rodiče upřímně cítí a jak opravdu přistupují ke svým potomkům, lze dost těžko. Vědci z univerzity ve Finsku, Arizoně a New Jersey však vytvořili důmyslný test pracující s podvědomou reakcí člověka. Testovali v něm 347 žen a 423 mužů, kteří mají děti.

„Lidé mohou hovořit o svých preferencích, ale nemusejí vždy vědět, jaké jsou, navíc mohou lhát nejen okolí, ale také sami sobě. Říkají jednu věc, ale dělají jinou. Spousta výzkumů na toto téma však dokazuje, že v mnoha kulturách dáváme přednost synům,“ vysvětluje doktor Robert Lynch z Univerzity v Turku.

Peníze již nehrají roli

Ovšem výzkum doktora Lynche a jeho kolegů dokazuje něco jiného. Lidé na Západě dnes dávají přednost dcerám.

„Ženy dávají přednost dcerám výrazně víc než synům, muži dávají synům přednost už jen slabě,“ tvrdí doktor Lynch.

Evoluční psychologové Trivers a Willard vytvořili v minulém století hypotézu, podle níž bohatší rodiče dávají přednost synům (dědí majetek), zatímco chudí rodiče dcerám (přivdají se do bohatší rodiny).

„My jsme nic takového ale nezjistili… Celkově jsou na tom dívky lépe než chlapci,“ tvrdí doktor Lynch.

Proměna rolí

Rozdíl v tom, proč rodiče dávají přednost svému pohlaví, je možné pochopit. Matky mají možnost předat více zkušeností dívkám, takže čas tráví spíše s nimi, mohou do nich vložit více. A také za ně ochotněji utrácejí, protože mají podobné potřeby. Naopak otcové mohou předat více synům, proto do nich investují více času a peněz. Ale to se také v západní kultuře mění. Zatímco před padesáti roky byly pohlavní role více dané, dnes může syn s matkou trávit čas v kuchyni vařením a dcera s otcem sportem, aniž to někomu přijde divné.

Na výzkumu je však nejpodstatnější, že pokud rodiče dávají přednost dcerám a matky víc než otcové, mohou synové v neúplné rodině s matkami samoživitelkami výrazně strádat. Výzkumy z USA tomu nasvědčují.Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na večeři

Více tipů

Těstovinová sekaná s masem

(3 hlasů)

Italská fazolová polévka

(4 hlasů)

Penne s olivami a rajčaty

(5 hlasů)

Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Nevíte, kam dřív skočit, a je na vás vyvíjen stále větší tlak. Pomůže vám papír, pero a utříděné myšlenky. Sepíšete si do detailu i ty nejmenší úkoly a sestavíte harmonogram jejich plnění. Vám pak půjde v&sc... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

5 Příspěvků
Poslední příspěvek 12:10
25 Příspěvků
Poslední příspěvek 7:20
223 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat